Hundens urinveje starter ved nyrerne. Her filtreres hundens blod og urinen dannes. Herfra føres urinen videre til blæren. Blæren virker som en beholder, der kan opbevare urinen indtil den er fyldt tilstrækkeligt og hunden har mulighed for at tisse. Fra blæren føres urinen ud gennem hundens urinrør.
Oplever man at hundens urin er rødligt skyldes det som regel, at urinen indeholder blod. Blodet kan ses hvis hunden har en sygdom et eller andet sted i urinvejene. Hos hanhunde kan blodet også komme som følge af sygdomme i kønskirtlerne.
Sygdomme i den øvre del af urinvejene
Den øvre del af urinvejene består af nyrerne og de rør, der fører urinen fra nyrerne og ned til blæren. En lang række sygdomme i disse strukturer kan give blod i urinen. Blandt de mest almindelige kan nævnes betændelse i nyrerne, eller i nyrebækkenet, og dannelse af nyresten. Har hunden været udsat for et voldsomt slag, for eksempel blevet påkørt af en bil, kan der også opstå blødninger i nyrerne, og dette blod vil kunne ses i urinen.
Sygdomme i den nedre del af urinvejene
Flere forskellige sygdomme i den nederste del af urinvejene kan også give blod i urinen. Blandt de mest almindelige er blærebetændelse eller dannelse af krystaller eller blæresten. Hos hanhunden kan infektion i kønskirtlen - også kaldet prostata - ligeledes give blod i urinen. Ligesom i nyrerne, så kan voldsomme slag, også give blødninger den i nedre del af urinvejene. Skader og sår på hundens forhud eller skede, vil også kunne give spor af blod i urinen.
For at finde årsagen til hvorfor hunden har blod i sin urin, kræver det en grundig undersøgelse, som altid vil inkludere en undersøgelse af hundens urin. Har du mistanke om, at din hund har problemer med urinvejene, bør du altid kontakte din dyrlæge.
Hårtab kan forekomme hvis hunden kløer sig meget, men andre sygdomme i kroppen kan også få hårene til at falde af
Tab af muskelmasse, også kaldet muskelatrofi, ses hvis hunden er mindre aktiv end den tidligere har været – men mister hunden muskelfylde kan det også være tegn på sygdom
Kvalme hos hunde er ofte forbundet med sygdomme i mave-tarm-systemet, men det kan også forekomme ved sygdom andre steder i kroppen
Cherry Eye – eller kirsebærøje – er en øjensygdom hos hunden, hvor tårekirtlen i øjet kommer til syne i hundens øjenkrog, som en stor rød hævelse
Den internationale webinarserie, BREEDERS' INSIGHTS, havde en succesfuld dansk lancering den 7 april med et oplæg af Astrid Holtet, Cand. Med. Vet, som delte hendes indsigter om "Hvalpens første tid, den betydningsfulde første fase af hvalpens udvikling"
Diskusprolaps er et almindeligt problem i bevægeapparatet og kan være meget smertefuldt – vi ser på hvad der sker når hunden får en diskusprolaps og hvordan den kan hjælpes
Hvis linsen i hundens øje rykker sig fra sin normale placering, kan det ende i blindhed
Sygdom i nethinden kan gøre hunden helt blind på få dage
Holder hunden hele tiden hovedet på skrå, kan det være tegn på sygdom – oftest i nervesystemet eller i det indre øre
Mange hundeejere vælger at lade deres tæve neutralisere – men hvad er en sterilisation og hvordan foregår operationen egentlig?
Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Fra den 1. juli kan både lokale hundeejere og gæster på Rold Gl. Kro forkæle deres hunde med vask, klip og spa i trygge og rolige omgivelser, og de første bookinger er allerede i hus.
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Græsavne kan bore sig ind i poter, ører og sågar øjne på hunden, og lige nu kommer menneskets bedste ven ofte slemt til skade, når den boltrer sig i det danske sommerland.
Niels Jensen og hans firbenede makker Briska's Orry hentede guld til Danmark ved Dobermann IGP VM og opfyldte dermed Niels’ drøm.
Golden retrievere, is, glade familier og en brandbil fyldt med vand og god stemning. Guldbasseklubbens brandmandsdag blev en uforglemmelig fest for både to- og firbenede.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet