Pas på hunden, for nu er hugormen vågnet

06-04-2025 07:53, af Cecilie Friis Amstrup

De første danske hunde har allerede været i nærkontakt med hugorme, der netop er vågnet fra deres lange dvale. Risikoen for at hunden bliver bidt, er ekstra høj lige nu, fordi hugormene på denne årstid stadig er sløve, og er længere tid om at flygte, når de hører os og hunden komme.

Copyright Ridehesten.com
Hundeejer Tine Norup mødte hugormen her, da hun den 23. marts var på gåtur med sine to labrador retrievere i Tranum Klitplantage. Foto: Tine Norup

Hugormen findes næsten overalt i naturen, men de ses hyppigt ved stengærder og i hedelandskaber. Den er hyppigst forekommende langs den jyske vestkyst og den nordsjællandske kyst. Hugormen er ganske lille (højst en meter, oftest mindre) og falder i med omgivelserne, så den er ikke let at få øje på, men hundene snuser sig frem til dem. Risikoen for at møde en søvnig hugorm er størst om morgenen, inden solen har ”bagt den vågen”.

– Risikoen for, at vores hunde bliver bidt af hugorm, er ekstra høj lige nu: På denne årstid, hvor hugormen netop er vågnet og stadig er sløv ovenpå dens lange dvale, vil vores hunde ofte nå helt tæt på, inden hugormen når at reagere. Hvor en vågen hugorm næsten altid vil vælge at tage flugten, så vil en forskrækket og søvnig en af slagsen ofte reagere ved at bide, forklarer Lotte Evers, marketingchef i Agria.

De første bid er behandlet
– De første hunde er allerede blevet tilset af en dyrlæge for hugormebid, og det giver anledning til at minde danske hundeejere om at passe ekstra godt på under gåturen, særligt hvis gåturen går til lyng- og hedeområder i den nærmeste tid, fortsætter Lotte Evers.

Man kan genkende hugormen på dens ham, som har et zigzag-lignende mønster. Hugorme findes i både grå- og brunlige nuancer, og nogle hunner er endda sorte. Disse kan forveksles med den ufarlige snog, men en snog har næsten altid to gule pletter i nakken.

Giftens konsekvenser
Hvis hunden bliver bidt, vil den ofte kun reagere på selve biddet, fordi den bliver forskrækket, da den netop efter biddet endnu ikke mærket smerter fra giften. Biddet kan derfor være svært for ejeren at spotte med det samme, medmindre man har overværet biddet på tæt hold. Først efter nogle timer vil den kropsdel, hugormen har bidt, hæve op, og hunden vil blive træt. Hævelsen topper efter et til to døgn. Selve biddet vil vise sig som to små huller ved siden af hinanden.

Hugormen bider sig typisk fast i hundens snude og poter, som efterfølgende vil svulme op, og det kan udvikle sig til en ubehagelig situation, da giften fra biddet kan forårsage blodmangel og gøre skade på både lever og nyrer. Heldigvis sker det yderst sjældent, at en hund dør af biddet.

Værst at blive bidt i poten
Værst er situationen, hvis hunden er bidt i poten. Når hunden går på benet, trækkes musklerne sammen, og det spreder giften til resten af kroppen. Derfor skal hunden holdes så meget i ro som muligt. Hvis du ved, at din hund er blevet bidt, vil det være klogt at bære den hjem (hvis du kan), eller afvente at få hjælp og blive hentet i bil. Da hugormen altid sprøjter nogenlunde den samme mængde gift ind, omkring 30 mg, vil en lille hund rammes hårdere end en større.

Hvis du tager hunden med på ferie eller gåtur et sted, hvor der er risiko for at møde en hugorm, kan det være en god ide at tjekke på forhånd, hvor den nærmeste dyreklinik befinder sig.

Tre huskeregler efter hugormebid

  • Hold hunden i ro og lad den hvile.
  • Forsøg at bære hunden hjem eller til bilen for at forhindre giften i at sprede sig yderligere. En køretur, hvor hunden forholder sig i ro, vil ikke forværre tilstanden.
  • Kontakt dyrlægen hurtigst muligt, så hunden kan komme i behandling. Hvis der er langt til nærmeste dyrlæge, kan man smøre bidstedet med binyrebarkhormon creme (kortison) for at mindske smerten. Det kan fås i håndkøb på apoteket (mild udgave). Dette kan dog ikke erstatte dyrlægekonsultation.

Læs også

”Dyr er ikke ting – de er familie”

05-06-2025 07:20, af Cecilie Friis Amstrup

Nye data fra Agria Dyreforsikring dokumenterer et markant følelsesmæssigt og kulturelt skifte i danskernes forhold til deres kæledyr. Alligevel sidestilles dyr fortsat med "ting" i dansk lovgivning – en juridisk virkelighed, der er ude af trit med befolkningens syn på dyr som sansende og uundværlige familiemedlemmer.

Rekordstor opbakning til hunde-velgørenhed

28-05-2025 11:04, af Cecilie Friis Amstrup

I weekenden blev Agria Hundegåtur, en del af verdens største digitale hunde-velgørenhedsevent, afholdt i Danmark. For 8. år i træk satte arrangementet deltagerrekord, hvilket resulterede i en rekordstor donation til Dyreværnets arbejde med hjemløse hunde.

Faldende fødselsrate: Yngre danskere vælger kæledyr frem for børn

26-05-2025 08:52, af Cecilie Friis Amstrup

I en tid hvor fødselsraten i Danmark falder, viser en ny undersøgelse fra Agria, at 56 procent af de 18-39-årige kæledyrsejere mener, at hund og kat helt eller til en vis grad kan være et alternativ til at få børn.

Hundredvis af hunde bliver syge i julen

17-12-2017 17:43, af Pressemeddelelse, Agria dyreforsikring

Juleflæsk, chokolade og ufordøjelige nødder ender alt for ofte i hundes maver i julemåneden. Ifølge tal fra Agria Dyreforsikring er december den måned, hvor flest hunde ender hos dyrlægen med forgiftning

Mops stjålet i Humlebæk

07-04-2020 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

DKK er blevet kontaktet af en ulykkelig ejer, der har fået sin elskede hund stjålet. Vi bringer her efterlysningen

Forskning: Kamphunderacer bag flest angreb

09-01-2019 08:11, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ny svensk forskning viser, at hunde, der oprindeligt er avlet til kamp, står bag de fleste angreb på andre hunde

Ny undersøgelse: Kæledyr gør danskerne lykkelige

26-02-2020 08:20, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Danmark har i mange år ligget i top 3 på listen over de lykkeligste folkefærd. En del af forklaringen kan måske tilskrives relationen til vores kæledyr. De giver os trøst, omsorg og energi, når vi har mest brug for det, og det gør os lykkelige, viser en ny undersøgelse

Jytte Weiss er død

22-10-2019 13:08, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En vaskeægte hundepioner sagde 18. oktober farvel til denne verden 100 år gammel

Nosework i Herning

03-11-2018 11:25, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er ikke kun de normale udstillingshunde, man kan opleve i Herning. Der er også flere sportsgrene repræsenteret blandt andet nosework

Nyhed: 100% Vandtæt jakke fra DogCoach til den aktive hundeejer

07-08-2024 14:17, af Anne Cecilie Sohl

DogCoach har netop lanceret en revolutionerende overgangsjakke, der er skræddersyet til aktive hundeejere. Efter mere end to års intensiv udvikling er den nye KeepDry jakke nu klar til at tage markedet med storm.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Ny æra for hundeavl skal skabe bedre rammer for sundhed og velfærd

20-12-2024 15:16, af Cecilie Friis Amstrup

Dansk Kennel Klub gør etiske anbefalinger til regler for at styrke ansvarlig hundeavl.

Sund hundeavl i Danmark

03-06-2025 13:33, af Cecilie Friis Amstrup

En ny bekendtgørelse sætter vigtig ramme for sund hundeavl samt velfærd for avlstæver.

Fra HUNDEN: Historisk hundevelfærdslov på vej

29-05-2025 07:43, af Lise Lotte Christensen, adfærdskonsulent og pressekontakt i Dansk Kennel Klub

Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.

Nyt studie viser dybere bånd til hunden end til mennesker

04-06-2025 10:05, af Cecilie Friis Amstrup

Et nyt studie fra ungarske forskere viser, at mange oplever større tilfredshed i forholdet til deres hund end til både familie og venner. Hundens evne til at give støtte og ro gør den til en uerstattelig del af menneskets følelsesliv.

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

Sådan undgår du hot spots hos din hund

09-06-2025 07:18, af Cecilie Friis Amstrup

Når huden pludselig bliver rød, fugtig og kløende, kan det være starten på et smertefuldt hot spot. Særligt i de varme måneder bør hundeejere være ekstra opmærksomme.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

”Dyr er ikke ting – de er familie”

05-06-2025 07:20, af Cecilie Friis Amstrup

Nye data fra Agria Dyreforsikring dokumenterer et markant følelsesmæssigt og kulturelt skifte i danskernes forhold til deres kæledyr. Alligevel sidestilles dyr fortsat med "ting" i dansk lovgivning – en juridisk virkelighed, der er ude af trit med befolkningens syn på dyr som sansende og uundværlige familiemedlemmer.