To terriere fanget i rævehul

13-01-2020 15:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Netop nu er to små terriere fanget levende eller døde i en rævegrav på Sjællands Odde

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Søndag 5. januar gik Annette Dancker tur med sine to terriere Tulle og Nuttall. Turen gik dog på ingen måde, som hundeejeren havde håbet. Pludselig så hundene nemlig deres snit til at smutte ind i en rævegrav, og siden har Annette Dancker ikke set sporet af sine to hunde.

Rævegraven, som de to hunde forsvandt ind i, ligger på Nordstranden på Sjællands Odde, og selvom det må være svært at tro på, at de to hunde efter otte døgn stadig er i live, håber Annette Dancker naturligvis stadig at finde sine hunde i live.

– Måske er de kommet ud af rævegraven og løber rundt i området, fortæller hun til sn.dk. Hun er dog også klar over, at der er en vis risiko for, at hundene desværre er døde.

– Måske er de døde. Det er bare fortvivlende ikke at vide, hvad der er sket med dem, siger hun til det sjællandske medie.

Der er forsøgt flere ting i kampen for at redde hundene. For eksempel er der blevet sendt et sondekamera ind i graven. Desværre støder den imod noget grus et stykke inde, hvilket tyder på, at graven er styrtet sammen.

Selvom Annette Dancker naturligvis for alt i verden ønsker vished om sine hundes skæbner, advarer hun dog folk mod at forsøge at grave rævegraven ud selv. Det kan nemlig være forbundet med livsfare, idet rævegraven har indgang fra en lodret skrænt mod havet.

Vi håber naturligvis det bedste for de to hunde og for Annette Dancker.

De forsvundne hunde er på størrelse med en jack russel terrier og de er begge sorte med et lille hvidt bryst. Hundene hedder Tulle og Nuttall. Ifølge ejeren er de søde og hengivne, og kommer, hvis man kalder.

Læs mere om hundene på sn.dk

Læs også

Vitus og hundestjernen - 24. December

24-12-2025 09:00, af Anne Egede

Azazel er fanget, forræderen tilgivet, og der er kakao og ro i julemandens kontor.
Men Lapis mangler stadig, og uden den kan julen ikke flyve.

Vitus og Hundestjernen – 7. december

07-12-2025 09:00, af Anne Egede

På vej op gennem det mørke klokketårn møder Vitus både flagermus, en sulten slørugle og nye sandheder om den onde Azazel. Men da Tyto afslører, at ingen kan forlade kirkens område i live, står Vitus pludselig fanget i et mareridt uden udgang

Hund reddede 10-årig pige i snestorm

31-01-2022 08:51, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hele 18 timer var en 10-årig pige fanget i en snestorm i Rusland. Trods de vanvittige forhold, overlevede pigen

Når mennesket er ude, spiller hunden på bordet

14-02-2013 11:24, af Tine Luther
Ny undersøgelse fastslår, at hunde er i stand til at ændre adfærd, når de ved, at deres ejere ikke kan se dem.

Hunde stjålet ved indbrud

17-04-2014 17:22, af Tine Luther
En engelsk hundeejer har ved et indbrud fået stjålet fem hunde, heriblandt en Crufts champ.

Hotspot, retriever eksem eller fugtig hudbetændelse?

20-06-2018 08:00, af Astrid Gerd Holtet

Hotspot, retriever eksem, sommer eksem eller fugtig eksem er allesammen navne på en akut fugtig hudbetændelse, der kan være særdeles plagsom for hunden   

Idømt fængselsstraf for at pudse hunde på anden mand

26-09-2011 14:43, af Tine Luther
I dag blev en hundeejer idømt seks måneders ubetinget fængsel for at pudse sine to hunde på en bilist.

England: Hundenapning koster fem års fængsel

22-11-2021 09:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I England har man oplevet en enorm stigning i antallet af tyverier af hunde. Nu bliver straffen for den forbrydelse sat væsentligt i vejret

På jagt efter hundemishandler i Malmø

02-02-2024 10:16, af Anne Cecilie Sohl

I den sydsvenske by Malmø har man i årevis jagtet en eller flere personer, der tilsyneladende ikke bryder sig om hunde. I december kom man tæt på at afsløre gerningsmanden, men sagen er desværre ikke slut endnu. 

Dansk succes ved World Dog Show 2014

11-08-2014 12:29, af Tine Luther
Totalt set var der tilmeldt 267 danske hunde til World Dog Show i Helsinki. I alt 21.200 hunde deltog – og Danmark høstede 35 titler. Det blev også til nogle fine gruppeplaceringer.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Rejse med hund: Regler for Tyskland 2026

Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.

50 år med Broholmeren: Historien om broholmerens genkomst

Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.

50 år med Broholmeren: Vejen til den moderne broholmer

Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.

Rekordhøj opbakning til årets Påsketræf i Viborg

19-04-2026 19:00, af Pernille Bay Ustrup

Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.

Rejse med hund: Reglerne i EU 2026

Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.

Fra hundeskov til bryllupsrejse med Nova og Oskar

Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.

Hugormen er vågnet: Er du klar?

Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.

IDC World Championship IGP 2026 i Danmark

1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Hundefolket samler ind til Knæk Cancer

Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.