To terriere fanget i rævehul

13-01-2020 15:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Netop nu er to små terriere fanget levende eller døde i en rævegrav på Sjællands Odde

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Søndag 5. januar gik Annette Dancker tur med sine to terriere Tulle og Nuttall. Turen gik dog på ingen måde, som hundeejeren havde håbet. Pludselig så hundene nemlig deres snit til at smutte ind i en rævegrav, og siden har Annette Dancker ikke set sporet af sine to hunde.

Rævegraven, som de to hunde forsvandt ind i, ligger på Nordstranden på Sjællands Odde, og selvom det må være svært at tro på, at de to hunde efter otte døgn stadig er i live, håber Annette Dancker naturligvis stadig at finde sine hunde i live.

– Måske er de kommet ud af rævegraven og løber rundt i området, fortæller hun til sn.dk. Hun er dog også klar over, at der er en vis risiko for, at hundene desværre er døde.

– Måske er de døde. Det er bare fortvivlende ikke at vide, hvad der er sket med dem, siger hun til det sjællandske medie.

Der er forsøgt flere ting i kampen for at redde hundene. For eksempel er der blevet sendt et sondekamera ind i graven. Desværre støder den imod noget grus et stykke inde, hvilket tyder på, at graven er styrtet sammen.

Selvom Annette Dancker naturligvis for alt i verden ønsker vished om sine hundes skæbner, advarer hun dog folk mod at forsøge at grave rævegraven ud selv. Det kan nemlig være forbundet med livsfare, idet rævegraven har indgang fra en lodret skrænt mod havet.

Vi håber naturligvis det bedste for de to hunde og for Annette Dancker.

De forsvundne hunde er på størrelse med en jack russel terrier og de er begge sorte med et lille hvidt bryst. Hundene hedder Tulle og Nuttall. Ifølge ejeren er de søde og hengivne, og kommer, hvis man kalder.

Læs mere om hundene på sn.dk

Læs også

Vitus og hundestjernen - 24. December

24-12-2025 09:00, af Anne Egede

Azazel er fanget, forræderen tilgivet, og der er kakao og ro i julemandens kontor.
Men Lapis mangler stadig, og uden den kan julen ikke flyve.

Vitus og Hundestjernen – 7. december

07-12-2025 09:00, af Anne Egede

På vej op gennem det mørke klokketårn møder Vitus både flagermus, en sulten slørugle og nye sandheder om den onde Azazel. Men da Tyto afslører, at ingen kan forlade kirkens område i live, står Vitus pludselig fanget i et mareridt uden udgang

Hund reddede 10-årig pige i snestorm

31-01-2022 08:51, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hele 18 timer var en 10-årig pige fanget i en snestorm i Rusland. Trods de vanvittige forhold, overlevede pigen

Drømmer hunde?

22-01-2012 07:55, af Tine Luther
Af naturlige årsager ved vi ikke med sikkerhed, om hunde kan drømme. Men meget tyder på, at de kan.

Receptpligt på ormemidler bør fjernes

14-02-2014 09:39, af Tine Luther
Når Fødevarestyrelsen tilråder månedlig ormekur til alle hunde, der færdes i naturen, finder DKK det påkrævet, at receptpligten på ormemidler samtidig ophæves og vil tage kontakt til styrelsen om sagen.

Ræveskab i Odsherred

18-02-2012 08:21, af Tine Luther
Der er rapporteret om en del ræve med skab i området mellem Lumsås og Rørvig. Skab kan smitte til hunde ved fysisk kontakt.

Pulmonalstenose hos hunde

22-07-2019 12:00, af Astrid Gerd Holtet

Forsnævring af lungepulsåren, der får blodet til at løbe hurtigere igennem lungepulsåren, er en almindelig, og ofte arvelig, hjertesygdom hos hunde

Bianca klarede den ikke - ubegribelig sorg

08-09-2019 16:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den irske setter Bianca er en af de hunde, der er døde af den mystiske sygdom i Norge. Her får du historien

Ejner hænger hundelort op

30-04-2020 12:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ejner Callesen gider ikke finde sig i hundeejere, der ikke samler op efter deres hunde. Derfor har han taget ny metode i brug

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
25 28 60 69
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Billederne fra Roskilde er online

Foto|

Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.

Fra Falster til World Dog Challenge

Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.

Søg gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen

Info|

Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Tegn på smerter hos hund

Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.

Rejse med hund: Gode råd til turen

Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Hvad er det pinligste din hund har gjort?

De fleste hundeejere har mindst én historie, der stadig giver røde kinder og nervøse grin. For hunde har en helt særlig evne til at skabe kaos på de mest ubelejlige tidspunkter, ofte uden selv at opdage det.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

7 tegn på demens hos hunde

09-09-2021 12:06, af Astrid Holtet

Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund