Hund sporer farlige hospitalsbakterier

19-12-2012 14:46, af Tine Luther
Hvert år huserer bakterien Clostridium difficile, der giver voldsom diareé, på mange hospitaler. En helt ny idé er at få hunde til at snuse sig frem til, hvor bakterien befinder sig. Og det er noget, en hundenæse er god til!
Copyright Ridehesten.com
Videnskab.dk fortæller om beaglen, der er trænet til at finde bakterie på hospitaler. Se video herom via linket nedenfor. (Screendump fra Videnskab.dk)

Masser af danske patienter slås en hård kamp mod det voldsomme diareé forårsaget af bakterien Clostridium difficile. Derfor er det en god nyhed, at hunde nu kan trænes til at screene hele hospitalsafdelinger for bakterien. I det videnskabelige tidsskrift British Medical Journal er der netop publiceret en artikel, der beskriver, hvordan hunde kan finde bakterien i henholdsvis afføringsprøver og luftprøver fra luften omkring patienterne. Hunden langt hurtigere end laboratorietesten Problemet med de traditionelle tests er, at de er for langsomme. Hunden kan derimod straks påvise bakterien, og dermed kan en hurtig indsats sættes ind, så man undgår den helt store spredning af bakterien. Ofte ses de diareéfremkaldende infektioner hos ældre mennesker, der har fået antibiotika på hospitalet, med der forekommer også epidemier andre steder, hvor der samles mange mennesker, f.eks. på skoler og i institutioner af forskellig slags. Hos mennesker, der i forvejen er syge, kan smitten føre til livstruende tarminfektion. Hundenæsen særdeles nøjagtig Den karakteristiske fra diareé forårsaget af Clostridium difficile inspirerede hollandske professorer til at overveje at bruge hunde i bekæmpelsesarbejdet. En to år gammel beagle blev trænet, og da den blev testet på 100 afføringsprøver efter to måneders træning, ramte den rigtigt i så godt som alle tilfælde. De 50 inficerede prøver blev alle markeret, og 47 ud af 50 negative prøver blev identificeret korrekt. Sluppet løs på hospitalsgang Beaglen blev også sluppet løs på en hospitalsgang. Her fandt den 28 ud af 30 inficerede patienter – og ud af de 270 patienter, der ikke havde smitten, ramte den rigtigt i 265 tilfælde. Alt dette klarede den lille hund på bare 10 minutter. Eksperimentet med beaglen giver forhåbninger om, at ”teknikken” fremover betyder, at bakterien kan bekæmpes langt hurtigere, så færre mennesker bliver syge – og flere liv kan reddes. Via linket under billedet til højre kan ses en video om, hvordan hunden arbejder i forsøget på at finde de sundhedsskadelige bakterier. Kilde: videnskab.dk

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Servicehunden Rosa giver mig frihed

02-03-2026 19:00, af Karin Roth

Rosa er ikke blot et kæledyr, men et levende hjælpemiddel, der har givet hendes ejer friheden og meningen med livet tilbage. Den lille Pomeranian gør som psykiatrisk servicehund en verden til forskel i alt fra supermarkedet til nattesøvnen.

Dobermann VM i Ansager: Oplev verdenseliten

Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.

Med hjertet i racen – Tollerklubben sætter rammerne for ansvarlig avl

03-03-2026 19:00, af Rikke Vils

Klubben samlede 40 deltagere til gratis temadag – fuld af faglighed, netværk og inspirerende samtaler om opdræt.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet