Hund sporer farlige hospitalsbakterier

19-12-2012 14:46, af Tine Luther
Hvert år huserer bakterien Clostridium difficile, der giver voldsom diareé, på mange hospitaler. En helt ny idé er at få hunde til at snuse sig frem til, hvor bakterien befinder sig. Og det er noget, en hundenæse er god til!
Copyright Ridehesten.com
Videnskab.dk fortæller om beaglen, der er trænet til at finde bakterie på hospitaler. Se video herom via linket nedenfor. (Screendump fra Videnskab.dk)

Masser af danske patienter slås en hård kamp mod det voldsomme diareé forårsaget af bakterien Clostridium difficile. Derfor er det en god nyhed, at hunde nu kan trænes til at screene hele hospitalsafdelinger for bakterien. I det videnskabelige tidsskrift British Medical Journal er der netop publiceret en artikel, der beskriver, hvordan hunde kan finde bakterien i henholdsvis afføringsprøver og luftprøver fra luften omkring patienterne. Hunden langt hurtigere end laboratorietesten Problemet med de traditionelle tests er, at de er for langsomme. Hunden kan derimod straks påvise bakterien, og dermed kan en hurtig indsats sættes ind, så man undgår den helt store spredning af bakterien. Ofte ses de diareéfremkaldende infektioner hos ældre mennesker, der har fået antibiotika på hospitalet, med der forekommer også epidemier andre steder, hvor der samles mange mennesker, f.eks. på skoler og i institutioner af forskellig slags. Hos mennesker, der i forvejen er syge, kan smitten føre til livstruende tarminfektion. Hundenæsen særdeles nøjagtig Den karakteristiske fra diareé forårsaget af Clostridium difficile inspirerede hollandske professorer til at overveje at bruge hunde i bekæmpelsesarbejdet. En to år gammel beagle blev trænet, og da den blev testet på 100 afføringsprøver efter to måneders træning, ramte den rigtigt i så godt som alle tilfælde. De 50 inficerede prøver blev alle markeret, og 47 ud af 50 negative prøver blev identificeret korrekt. Sluppet løs på hospitalsgang Beaglen blev også sluppet løs på en hospitalsgang. Her fandt den 28 ud af 30 inficerede patienter – og ud af de 270 patienter, der ikke havde smitten, ramte den rigtigt i 265 tilfælde. Alt dette klarede den lille hund på bare 10 minutter. Eksperimentet med beaglen giver forhåbninger om, at ”teknikken” fremover betyder, at bakterien kan bekæmpes langt hurtigere, så færre mennesker bliver syge – og flere liv kan reddes. Via linket under billedet til højre kan ses en video om, hvordan hunden arbejder i forsøget på at finde de sundhedsskadelige bakterier. Kilde: videnskab.dk

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Servicehunde-branchen kulegraves af DR-programmet "Kontant"

20-02-2025 11:04, af Cecilie Friis Amstrup

En servicehund skal skabe tryghed og støtte sin ejer, men det er ikke altid virkeligheden. DR-programmet "Kontant" har undersøgt en branche, der mangler regler og kontrol. 

AniCura får ny ejer

12-06-2018 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mars Petcare bliver ny ejer af AniCura. I første omgang vil kunderne ikke komme til at mærke nogen forskel, men på sigt vil det nye ejerskab give store gevinster for både medarbejdere, patienter og dyreejere

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Drømmen om en akita

16-02-2025 10:21, af Cecilie Friis Amstrup

En livslang fascination af den japanske race førte til et uventet venskab og en gave for livet

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

7 tegn på demens hos hunde

09-09-2021 12:06, af Astrid Holtet

Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund

Gode bakterier medvirker til din hunds trivsel

18-02-2025 08:54, af Cecilie Friis Amstrup

Mave-tarmsystemet er en overset, men afgørende del af din hunds sundhed. Ved at fokusere på gode bakterier kan du give din hund et bedre udgangspunkt for et sundt og harmonisk liv.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Ukrainsk corgi blev dansk champion

14-02-2025 08:05, af Cecilie Friis Amstrup

Welsh corgi cardiganen Kronos har i sit unge liv allerede oplevet en del. Han blev født i Ukraine og her to år senere er han nu dansk champion.