GIUM og de irske ulvehunde

09-10-2025 10:55, af Tine Olga Agerbo J. Heede

I sidste nummer af HUNDEN kunne I læse raceportrættet af den irske ulvehund. Måske fik I lyst til at møde de blide kæmper og høre lidt mere om, hvad vi, der har dem, bruger dem til og ikke mindst, hvor I kan møde dem og høre meget mere, end denne artikel kan fortælle

Copyright Ridehesten.com
En aktør fra GIUM i historisk dragt sammen med to prægtige irske ulvehunde i forårssolen – et billede på de blide kæmpers værdighed og styrke. Foto: Eddie Ellegaard Christensen

Hvem er GIUM?

GIUM – Gruppen for Irske Ulvehunde i Middelalderen – deltager som aktører på forskellige middelaldermarkeder, hvor vi formidler historien om, hvad man brugte disse blide kæmper til i middelalderen.

GIUM er en forening, stiftet ved en generalforsamling i august 2012. Den består af medlemmer og en bestyrelse med formand, kasserer, sekretær og to suppleanter. Derudover har vi en revisor, som gennemgår regnskaberne.

Vi er altså en rigtig forening med alt, hvad det indebærer – vedtægter, generalforsamling og valg til bestyrelsen.

GIUM indgår kontrakt med arrangørerne af de forskellige middelaldermarkeder, og foreningen modtager et honorar samt forplejning. Kontrakten indeholder også aftaler om vores formidling.

Inden hvert marked, hvor vi har lejr, udarbejdes der en teltplan. Hver gang lykkes det at skabe det, jeg vil kalde for markedets hyggeligste lejr. På de store markeder opstiller vi en lejr med fællestelt og private telte – alle i autentisk middelalderstil.

På de mindre markeder, hvor vi blot deltager som dagsaktører, medbringer vi ikke telte.

At stille en lejr op er et heldagsarbejde. Vi begynder omkring kl. 10 dagen før markedet åbner og er som regel færdige med det meste, inden aftensmaden skal nydes. På selve åbningsdagen er det kun de små detaljer, der mangler.

GIUM på markederne

Fredag formiddag i Horsens og på Hertug Hans deltager omkringliggende skoler og institutioner i et børnemarked, hvor børnene bl.a. skal løse en opgave i GIUMs lejr. Her får de mulighed for at komme tæt på de store hunde og høre en historie eller tre.

I middelalderen var den irske ulvehund kongernes og adelens hund. Det er altså adelen, GIUM repræsenterer på markederne, og det afspejles i vores dragter.

Den irske ulvehund var et statussymbol, og kun kongelige, adelige og højtstående samfundsmedlemmer måtte eje disse prægtige dyr. Den almindelige befolkning havde forbud mod at holde racen.

Hundene blev brugt til jagt – coursing – hvor de jagede selvstændigt, indhentede og dræbte byttet. De blev brugt til jagt på større vildt som ulve, men også på harer, hønsefugle og ænder. Det er denne historiske brug, vi formidler om. Samtidig fortæller vi også om, hvordan vi har dem i dag, for gæsterne vil altid gerne vide, om de må komme i sofaen, eller måske i sengen!

De store markeder

Når markederne åbner, deltager GIUM i åbningsoptoget. Her går de irske ulvehunde side om side med heste, geder, gæs, musikanter, gøglere og andre aktører, der tilsammen skaber en festlig stemning.

Det hænder, at optoget må holde stille – og så kan en lækkersulten irsk ulvehund finde på at hapser en bolle ud af hånden på en intetanende tilskuer. Det giver som regel et godt grin for både tilskueren og os i GIUM.

De vigtigste markeder

GIUM deltager fast på tre store markeder:

  • Hertug Hans i Haderslev
  • Danehof i Nyborg
  • Horsens Middelalderfestival

I år deltog vi for første gang på Egeskov Historiske Marked, hvor de for første gang afholdt middelaldermarked.

Derudover tager vi på éndagsmarkeder – bl.a. ved Tranekær på Fyn og ved Middelalderdage på Blicheregnen. Uanset hvor vi kommer, er hundene populære, og mange besøgende fortæller, at de især kommer for at se de irske ulvehunde.

Her kan du møde os i 2026:

  • Hertug Hans, Haderslev: 29.–31. maj
  • Danehof, Nyborg: 3.–5. juli
  • Horsens Middelalderfestival: 28.–29. august

Vi afventer datoer for Egeskov, Tranekær og Middelalderdage på Blicheregnen.

Hvorfor middelaldermarkeder?

Vi er alle fascinerede af middelalderen og den historiske vinkel på den irske ulvehund. Samtidig nyder vi fællesskabet i GIUM – på tværs af alder og erfaring – hvor hundene, formidlingen og venskaberne er i centrum.

Det handler også om de relationer, man danner gennem årene – gensynet og kontakten, som i dag ofte holdes ved lige via sociale medier frem for postkort og breve.

Personligt synes jeg, at Danehof er det smukkeste og hyggeligste marked. Det omkranser Nyborg Slot, som i sig selv er et vigtigt historisk levn fra middelalderen.

En bid historie

Betegnelsen Danehof stammer fra midten af 1300-tallet og dækkede over middelalderens rigsforsamling bestående af herremænd og gejstlige stormænd, som rådgav kongen – middelalderens svar på et parlament. Danehoffet spillede en central rolle fra omkring 1250 til 1413, men omtales allerede i kilder fra 1100-tallet.
Det sidste Danehof blev afholdt i 1413, hvorefter rigsrådet overtog dets opgaver.
(Kilde: danmarkshistorien.lex.dk)

Når sæsonen slutter

Selv om Horsens Middelalderfestival er en fest, er den også lidt vemodig. Det er sæsonens sidste marked, og når vi pakker lejren sammen, siger vi ikke længere: ”Vi ses i Nyborg” eller ”Vi ses i Horsens”. Så ved vi, at sæsonen er slut – og at vi først skal afsted igen til foråret.

Sammenhold året rundt

GIUMs medlemmer mødes også uden for markeds­sæsonen.
Vi arrangerer trimmedage, udstillinger, legeaftaler, ture i ZOO – især Givskud, hvor mange af os mødes – samt hyggeligt samvær som julefrokost.

Når vi går tur i Givskud, bliver vi ofte standset af både besøgende og personale, der vil hilse på hundene. Mange genkender racen – ofte fordi de hvert år møder os på Horsens Middelalderfestival.

GIUM er derfor meget mere end en forening, der tager på middelaldermarkeder. Det er også et fællesskab om hundene, formidlingen og venskaberne.

Copyright Ridehesten.com
GIUMs yngste aktører viser, at fascinationen af de blide kæmper går på tværs af generationer – kærlighed og respekt mellem menneske og hund. Foto: Eddie Ellegaard Christensen

Læs også

50 år med irsk ulvehund og DKK

04-11-2025 07:00, af Redaktionen

Jubilæum i DKK: Et halvt århundrede med passion, opdræt og venskaber i ulvehundenes verden

Den blideste kæmpe imponerede til schweissprøve

22-05-2025 09:16, af Cecilie Friis Amstrup

Den irske ulvehund Butler er den første af sin race i Danmark, der har opnået en 1. præmie i en schweissprøve med et spor, der var 400 meter langt og tre timer gammelt. En præstation, der viser, at også de store mynder kan arbejde med næsen og nyde det.

Fredagsquiz: Hvad ved du om irsk ulvehund

13-04-2018 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Quiz|

Ugens fredagsquiz handler om en vaskeægte kæmpe

BLOG: Sallys historie -del 2 - Sallys ben reddet fra amputation

30-05-2023 09:42, af Vivian Birlie
Blog|

Resumé: Sally på ca. 8 år var, før jeg fik hende, udsat for et traume med brud på lårben og knæ. Hun gik lidt skævt, da det ene bagben var 7 cm. kortere end det andet. For ca. 3 år siden begyndte hun at gå på 3 ben, og kiropraktik, akupunktur og massage hos dyrlæger hjalp intet. Hun blev scannet og røntgenfotograferet. Hendes billeder blev vurderet af kompetente dyrlæger rundt om på kongresser, og der var enighed om, at benet ikke kunne reddes. Så startede jeg intensiv zoneterapi på Sally, og 2 dage før amputationen kunne jeg aflyse den. Sally var kommet på 4 ben igen. Hun fik fortsat zoneterapi, og havde det godt

Terapihunde lander i Orlando

18-06-2016 14:00, af Kasper Larsson
Søndag morgen blev Orlando ramt af det værste masseskyderi i USA’s historie, hvor 50 mennesker på natklubben Pulse blev dræbt. Mandag ankom hjælpen i form af 12 hunde. Deres job: at trøste de pårørende.

Hunde fylder DR2 lørdag aften

29-01-2021 15:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Gider du ikke X-Factor eller Versus lørdag aften, så kan du slå over på DR2 og se hele tre udsendelser om hunde

Hundekærlighed for alle pengene

13-08-2020 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Tirsdag og onsdag var der kærlighed på stranden i det nordsjællandske. Læs bare denne søde historie, som har potentiale til at gå lige i hjertet på alle os hundeelskere. En historie om kærlighed ved første blik

Nu kan du få din historie i Magasinet HUNDEN

04-07-2018 13:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Har du en god historie med din hund, så kan du sende den til os, og det kan være, den finder vej til bladets spalter

Dansk verdensmester i slædehundesport skriver historie

11-12-2024 20:15, af Cecilie Friis Amstrup

Mikkel Thybo Bach Jensen er den første dansker nogensinde, der kan kalde sig verdensmester i slædehundesport. Med to grønlandshunde og en kickbike triumferede han i sidste måned i Scooter 2-klassen ved WSA Dryland i England.

Arkæologer finder mexicansk hundegrav

19-02-2014 13:20, af Anne Kristine Tollestrup
Der bliver netop nu skrevet historie i Mexico, hvor arkæologer har gjort et exceptionelt fund.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Vi Finder Hund: Sådan sikrer du din hund i nytåret, og hvad du gør, hvis uheldet sker

27-12-2025 19:00, af Rolf Flor, på vegne af Vi Finder Hund

Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Hvornår er det for koldt at lufte hund

16-01-2022 09:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

Nye avlskrav og anbefalinger for Lagotto Romagnolo

Fra 1. januar 2026 skærper Dansk Kennel Klub kravene til avl af Lagotto Romagnolo. Vi gennemgår her de nye regler, så du er klædt på til de ændrede krav, uanset om du er opdrætter eller hvalpekøber.

Nytår i særklasse på Hundekroen

På Rold Gl. Kro, også kendt som "Hundekroen", blev årsskiftet fejret med manér, og her var de firbenede familiemedlemmer hjerteligt velkomne. Over 30 hunde og deres familier deltog i en aften fyldt med fællesskab, der bød på alt fra agility til tre-retters menu og levende musik.

Sne kan give dårlig mave

21-11-2022 11:22, af Astrid Gerd Holtet

Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker

Taknemmelighed: En hyldest til de hunde, der banede vejen

Vores rejse som hundeejere er formet af de hunde, vi har delt vores liv med gennem årene. Hver enkelt hund har lært os noget unikt og har været med til at gøre os til de mennesker og hundeejere, vi er i dag.

K9 Biathlon for alle starter ny æra med lille og hyggeligt nytårsløb i Bevtoft i morgen

I morgen den 3. januar løber K9 Biathlon for alle for første gang under ny konstellation. Et lille og intimt nytårsløb i Bevtoft, hvor der er tid, ro og plads til både hunde og mennesker.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.