Det er i hvert fald mange hundefolks faste overbevisning, at spaniels – og her tænker de fleste på cockeren – bedst egner sig som stue- og selskabshunde. Det at forestille sig denne kønne udstillingshund i arbejde som jagthund i mark, skov, sø eller mose forekommer dem at være blasfemi over for de ”rigtige” jagthunde – og i hvert fald betragtes det som en kuriositet, et tidsfordriv for gale mennesker.
Mærkeligt nok, for spaniels er nogle af de ældste jagthunderacer, vi har kendskab til. Og faktisk er spaniels stadigvæk pragtfulde jagthunde – eller burde være det. For rigtig nok har man i mange år avlet udelukkende på udseendet. Og netop derfor er det ikke er det ikke underligt, at hundenes almindelige omdømme ikke er det bedste.
Men i den sidste halve snes år har man i Spanielklubben arbejdet målbevidst på at genskabe tilliden til hundenes jagtlige værdi. Og siden 1978 har klubben afholdt markprøver efter regler som svarer til de internationale krav for spaniels.
I 1980 afholdtes således 5 markprøver, hvor 2 danske og 3 svenske dommere har dømt.
Kravene til hundenes arbejde er et effektivt kort søg med stødning af vildtet inden for skudhold. Ro i opfløj, opspring og skud. Og derefter en sikker og pålidelig apportering. Specielt ønsker man hunde med stor vandpassion og mod over for krat, mudder, siv, rørbevoksning og lignende. Ledetråden i tilrettelæggelsen af prøver er, at de så langt som muligt skal ligne praktisk jagt.
Det var naturligvis ikke på alle prøverne i 1980, der blev vist lige godt arbejde, men efter en af forårsmarkprøverne skrev dommeren Torben Barkholt, at det var det bedste arbejde, han til dato havde set spaniels lave: ”Grødisen kunne virke som en barsk omgang, men hundene gik alle fint ud og præsterede et fint arbejde i vandet, og det virkede meget overbevisende med den meget store glæde, vi så i søget efter fugle. … De fleste gennemførte i smuk stil, men jeg vil især fremhæve den glæde, de viste ved arbejdet, pågåenhed og gode apporteringer.”
Endnu kan en større tilslutning til prøverne ønskes, men alligevel deltog 33 hunde på markprøve i 1980, hvoraf 19 opnåede at blive præmieret. I alt er 58 hunde blevet præmieret de sidste tre år.
Når man har været medlem af Dansk Kennel Klub i 55 år, er hundene ikke bare en hobby, men en livslang passion. For Birte Scheel begyndte det hele som skoleelev i 1970, og siden har hundesporten fulgt hende gennem både opdræt, udstillinger, rejser og dommergerning. Her deler hun sin fortælling om glæden ved hundene – og fællesskabet i DKK:
Vi har været i arkivet med de sort/hvide fotos. Der har vi fundet tre billeder, som vi har lavet til en lille gætteleg
I 1986 kom agility til Danmark. Det kan man læse i decemberudgaven af HUNDEN fra 1986. Du får artiklen her
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Når man har været medlem af Dansk Kennel Klub i 55 år, er hundene ikke bare en hobby, men en livslang passion. For Birte Scheel begyndte det hele som skoleelev i 1970, og siden har hundesporten fulgt hende gennem både opdræt, udstillinger, rejser og dommergerning. Her deler hun sin fortælling om glæden ved hundene – og fællesskabet i DKK:
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 23. september for at være med i oktober måneds konkurrence.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Det kan være udfordrende for den almindelige hundeejer at vurdere, om en hund har ondt eller er stresset. En gruppe forskere vil nu undersøge, hvordan hundens personlighed påvirker dens reaktioner på smerte og stress og desuden måle, hvordan en hund kan blive påvirket af dens ejer.
Mange hundeejere oplever udfordringer som stress, separationsangst, gøen i haven eller reaktivitet på gåture. Ifølge telepatør og specialist i menneske-dyr relationer, Mathilde Denning, handler det ofte ikke om ulydighed eller mangel på træning – men om, at hundene mangler helt basale færdigheder, som sjældent indgår i traditionel hundetræning.
SfCOEB, Specialklubben for Continental & Old English Bulldog, kunne lørdag den 30. august fejre en sand hundefest, da klubbens allerførste hundematch blev afholdt på Boeslunde Camping i Slagelse. Hele 45 hunde var tilmeldt, og pladsen summede af god stemning, glade hunde og engagerede ejere.
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt