Cigaretskod er ikke gode for hunde, da de kan få nikotinforgiftning. Derfor er dette resultat er ikke godt nyt for hverken hunde eller hundeejere.
Tobak indeholder stoffet nikotin. Nikotin er et så kaldt alkaloid, der påvirker nervesystemet, og kan i selv forholdsvis små doser have en dødelig effekt. Når nervesystemet påvirkes ses der afledte problemer med kredsløbet og åndedrættet.
Hunde kan komme i kontakt med nikotin gennem tobaksholdige produkter efterladt rundt omkring. Rester i form af cigaretskodder eller lignende, kan indeholde nok tobak til at give forgiftninger. Hundehvalpe og hunde med tendens til at spise forskellige ting, er i særlig risiko for at blive forgiftet med nikotin.
Symptomer på nikotinforgiftning
Symptomer på en nikotinforgiftning kan opstå fra få minutter til flere timer efter indtagelse. Symptomerne kan blandt andet være:
I takt med at forgiftningen udvikler sig, kan hunden blive svag og afkræftet. Hunden kan begynde at få åndedrætsbesvær og udvikle en mangel på ilt i blodet. Til sidst kan hjertet gå i stå, og hunden kan dø.
Hvad kan man gøre, hvis ens hund har spist tobak?
Der findes ikke nogen egentlig modgift mod nikotin, og derfor er det vigtigt af få fjernet tobakken fra mavesækken inden nikotinet optages i blodet. Det kan eksempelvis ske, ved at dyrlægen giver hunden et brækmiddel, der får den til at kaste op, og dermed tømme maven for indhold. Er hunden begyndt at udvikle symptomer på en nikotinforgiftning, kan hunden kun hjælpes igennem en støttende behandling.
Denne weekend danner Viborg og den smukke Nordic Lake Festival rammen om en af årets mest stemningsfulde hundeoplevelser, K9 Biathlon for alle. Tre dage med fællesskab, udfordringer, grin, vand og mudder, hvor mennesker og hunde sammen tager udfordringen op på baner med forhindringer for enhver smag.
Slidgigt er ikke længere kun noget, ældre hunde døjer med. En ny undersøgelse viser, at også helt unge hunde – allerede fra 2-årsalderen – kan have ondt i leddene. Og som hundeejer opdager man det slet ikke altid. Derfor opfordrer dyrlæger til mere opmærksomhed og tidligere tjek.
Vi siger ofte, at hunden er vores bedste ven, men er vi hundens bedste ven? Lever vi overhovedet op til den titel? Og hvordan kan vi optimere relationen mellem hunde og mennesker? Det er blot et par af de spørgsmål, forskergruppen "Mit liv med hund" igennem flere år har undersøgt.
Selvom vinteren ikke helt har sluppet sit tag i landet, har forårsblomsterne tittet frem et stykke tid nu – og én af dem er Erantissen. Den solgule forårsblomst hører til blandt de planter, som hunde ikke kan tåle at spise
Chrisco har tilbagekaldt tyggeruller med kylling og okse efter flere meldinger om hunde med alvorlige symptomer som rastløshed, angst og psykotisk adfærd. Virksomheden arbejder nu på at finde årsagen.
Chrisco har efter flere episoder med adfærdsændringer hos hunde valgt at tilbagetrække en række produkter ud fra et forsigtighedsprincip. Produkterne er alle fra samme underleverandør, som Chrisco nu har valgt at opsige samarbejdet med.
I Greve tager politiet nu affære for at opklare sagen om de døde hunde i området
Fem mistænkelige dødsfald på 15 dage har fået politikerne i Greve Kommune til at reagere, og sagen er nu meldt til politiet
12-årige Pluto døde for et par uger siden, og alt tyder på, at den lille cairn terrier mistede livet, efter at have spist en eller flere nikotinposer
Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.
En parasitisk orm fra Sydeuropa er for første gang blevet opdaget i huden på en dansk hund. Ormen trives i varme og fugtige omgivelser og kan nu være ved at etablere sig i Danmark.
I juni var mave-tarmlidelser den mest almindelige årsag til, at hundeejere kontaktede dyrlægen hos Agria. Men 62 % af disse hundeejere undgik dyre klinikbesøg og den dertilhørende stress for både hund at ejer, fordi de kunne nøjes med at søge dyrlægerådgivning i hjemmet via en digital dyrlægetjeneste.
Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?
Vi siger ofte, at hunden er vores bedste ven, men er vi hundens bedste ven? Lever vi overhovedet op til den titel? Og hvordan kan vi optimere relationen mellem hunde og mennesker? Det er blot et par af de spørgsmål, forskergruppen "Mit liv med hund" igennem flere år har undersøgt.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.