Hundeejere over hele landet er blevet bekymrede, efter at tyggeruller fra kæledyrsvirksomheden Chrisco er blevet tilbagekaldt. Tilbagekaldelsen sker som følge af rapporter om hunde, der har udvist opsigtsvækkende og atypiske symptomer efter at have spist produkterne. Symptomerne inkluderer rastløshed, angst, overdreven gøen og i nogle tilfælde psykotisk adfærd.
Telefonstorm hos Chrisco
Chrisco-direktør Brian Christensen fortæller, at virksomheden har modtaget hundredvis af henvendelser fra hundeejere.
– Telefonerne ringer nonstop, og beskederne vælter ind. Vi er i gang med at danne os et overblik og vil meget gerne besvare alle henvendelser, men det tager tid, siger Brian Christensen til TV 2.
Det tilbagekaldte produkt er tyggeruller med kylling og okse, som sælges i butikker som Coop, Meny og Harald Nyborg samt online via nemlig.com og Wolt. Årligt bliver der solgt omkring 155.000 poser af de pågældende tyggeruller, oplyser virksomheden.
Hund blev aflivet efter symptomer
Flere hundeejere har rapporteret, at deres hunde har opført sig underligt efter at have spist produkterne. TV 2 har blandt andet talt med Jens Ole Bertram, der måtte aflive sin hund Loui efter en periode med psykotiske anfald.
– Det er hjerteskærende at høre om de oplevelser, hundeejere har haft. Siden 1977 har vores mission været at skabe glæde blandt hunde - ikke det modsatte, siger Brian Christensen.
Undersøgelser og prøvesvar på vej
Chrisco arbejder nu på at indsamle prøver af de tilbagekaldte tyggeruller for at undersøge, hvad der kan have forårsaget symptomerne. Ifølge virksomheden vil der komme svar på prøverne i januar, da de først skal analyseres på et laboratorie.
Brian Christensen fortæller, at det endnu er for tidligt at sige, om flere produkter skal trækkes tilbage.
– Vi er stadig ved at danne os et overblik. Det kan skyldes råvarerne, noget i produktionen eller en kombination. Vi vil selvfølgelig gøre alt for at opbygge tilliden til vores produkter igen, siger han.
Dyrlæger og Fødevarestyrelsen involveret
Tilbagekaldelsen er sket ud fra et forsigtighedsprincip, og Fødevarestyrelsen udsendte fredag en officiel advarsel. Vestermose Dyreklinik ved Slagelse har også advaret mod at bruge tyggerullerne og opfordrer hundeejere til at være ekstra opmærksomme.
Hvis din hund udviser symptomer som rastløshed, angst, sløvhed eller gøen, anbefales det at kontakte en dyrlæge. Hundeejere kan også henvende sig direkte til Chrisco med spørgsmål.
Glem alt om dyre restaurantbesøg og visne roser. Vi giver dig 5 hjertevarme grunde til, at din hund er den ultimative Valentine.
I næste nummer af HUNDEN har fået besøg af en helt særlig firbenet medarbejder. Mød James, en glad hund med et meget vigtigt job: Han er nemlig skolehund!
Den 14. februar inviterer K9 Biathlon for alle til et stemningsfuldt Valentinesløb i Bevtoft. Et lille og uformelt træningsløb, hvor fokus er på hygge, fællesskab og glæden ved at være aktiv sammen med sin hund.
Indtil videre kan de nye hundeis kun købes i USA, men bliver de en succes, kunne man forestille sig, at danske hunde også kan køle sig på en is fra Ben & Jerry’s, når sommeren rammer os
Hunde er, ligesom mennesker, glade tv-kiggere, men hvad får hundene egentlig ud af at kigge på skærmene i huset? Det har forsker kigget på
I denne uge udkommer det nye nummer af Magasinet HUNDEN. Her får du et overblik over, hvad du kan læse
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord
Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.
I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.
Min bedste ven døde lige foran mig. På det, der skulle have været de sidste fem minutter af en ellers dejlig gåtur med logrende hale og hundeleg, faldt hun pludselig om på stranden.
Stendød.
Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.
I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).
De dygtige juniorhandlere var i ringen både lørdag og søndag, og de første point til årets juniorhandler er dermed allerede fordelt. Se billederne af vinderne fra årets første udstilling her.