Solskin, strandhygge og masser af timer udendørs. Sommeren er endelig over os, hvilket betyder, at både dyr og mennesker nyder solens varme stråler samt badning i havet, når vejret tillader det. Hvis din hund er glad for at bade, er det dog vigtigt at være opmærksom på blågrønne alger, som særligt i juli og august kan findes i sø- og havvand mange steder i landet. Det skriver Anicura i en pressemeddelelse.
Hunde kan nemlig få alvorlig algeforgiftning, hvis de bader i sø- eller havvand med opblomstrende alger, eller hvis de spiser tang med alger på. Hos AniCura, der har dyrehospitaler i hele landet, oplever man hvert år alvorlige tilfælde af algeforgiftning hos hunde:
- Blågrønne alger producerer toxiner, som er meget farlige for hunde og i værste fald kan koste dem livet. Hvis algerne er meget koncentrerede i vandet, skal der som regel ikke meget til, før hunden bliver alvorligt syg. Forgiftningen afhænger af, hvor stor en mængde toxiner, hunden har indtaget samt af hundens størrelse, lyder det fra Siri Renée Jungersen, der er kommunikationsansvarlig hos AniCura Danmark.
Det skal du være opmærksom på
Blågrønne alger kan forekomme i ferskvandssøer, i brakvand samt i havet og kan både leve i overfladen og på bunden. Faktisk findes der mere end 30 forskellige algearter, der kan forårsage forgiftning hos hunden. Når algerne opblomstrer, farves vandet grønt eller brunt, og i nogle tilfælde dækkes vandoverfladen af en blågrøn, grøn, brun eller gulgrøn grumset hinde. Som udgangspunkt kan du frit lade hunden bade, hvis vandet er klart, og du kan se bunden.
- Hvis hunden enten spiser eller bader i algerne, vil man som ejer kunne mærke det på hunden, da den typisk vil udvise uro og kan opleve opkast, diarré, svaghed, vejrtrækningsbesvær, dårlig koordination og krampe. Som regel vil symptomerne allerede indtræffe 15-60 minutter efter indtagelse eller badning, forklarer Siri Renée Jungersen og fortsætter:
- Hvis først hunden har indtaget blågrønne alger, er det vigtigt at opsøge dyrlægen hurtigst muligt. Sørg for, at hunden ikke slikker på sin pels eller hud, mens den transporteres til dyrlægen, da der kan sidde alger i pelsen, som hunden således kan komme til at indtage.
Oplever du, at din hund udviser symptomer på algeforgiftning, kan du ringe 1819, som er et landsdækkende akutnummer til kæledyr. Det er muligt at ringe 1819 på alle tider af døgnet, hvis dit kæledyr får akut brug for hjælp, og du vil blive stillet om til nærmeste døgnåbne dyrehospital.
Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.
Fra insektstik og hugormebid til algeforgiftning og vandhale – se listen over de 10 hyppigste årsager til, hvorfor vores hunde må til dyrlægen i sommersæsonen, og få tip til, hvordan du bedst passer på din firbenede ven.
Når huden pludselig bliver rød, fugtig og kløende, kan det være starten på et smertefuldt hot spot. Særligt i de varme måneder bør hundeejere være ekstra opmærksomme.
Vi har mange gode og gamle billeder i vores arkiv. Her får du lidt fotos som en fejring af DKK's 125 års jubilæum
Fredag begyndte med høj sol over Roskilde Dyrskueplads, men da skyerne trak ind og vinden tog til, var det cairn terrieren Danny, der lyste op i Store ring. Med sine mange titler og et uimodståeligt showgen blev han kåret som Best in Show på første dag af Dansk Kennel Klubs nordiske udstilling.
Odderhunden er en ældgammel race. Alligevel er den uhyre sjælden og faktisk er den tæt på at forsvinde helt. Står det til Lin og Svend Mackenzie Gasbee kommer det ikke til at ske
Der er konstateret smitte hos flere deltagere på udstillingen i Herning. Derfor opfordres alle, der var på udstillingen til at lade sig teste
1. juni er den nationale hundens dag. Derfor er der også en masse spændende aktiviteter for hundefolket. Her kan du se, hvad du kan opleve
Simone Riisgaard Kristiansen tog sejren i lørdagens juniorhandlingfinale ved Winter Wonder Show i Herning og sikrer sig samtidig titlen som Årets Juniorhandler.
Den islandske dommer Asta Maria Gudbergsdottir havde ikke så mange juniorhandlere at vælge mellem, da hun skulle finde vinderen af lørdagens konkurrence
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.
Pernille Anna Knudsen og den dansk/svenske gårdhund Peter er blevet hyldet med Idrætens Hæderspris i Ikast Brande Kommune. Efter et år med både DM guld og VM deltagelse har makkerparret cementeret deres plads i den absolutte agilityelite.
Naturstyrelsen Sønderjylland intensiverer nu indsatsen mod løse hunde i naturen for at beskytte vildtet og andre gæster. Kampagnen minder om reglerne i naturbeskyttelsesloven og henviser til landets mange hundeskove som et sikkert alternativ.
Nedtællingen er i gang! I weekenden, den 7.-8. februar 2026, indleder Dansk Kennel Klub vinterferien i det østjyske med årets allerførste internationale hundeudstilling.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
Selvom de fleste hundeejere kender til fænomenet, findes der ingen endegyldig forklaring på græsspisning. Forskningen peger på flere mulige teorier, der rækker fra naturlige instinkter til simple præferencer i hverdagen.
Solveig Evers Andersen fejrer i dag den 26. januar 2026 sit 50 års jubilæum som medlem af Dansk Kennel Klub. Det er en hyldest til et liv med hundene som midtpunkt, hvor glæden nu også deles med både børnebørn og oldebørn i hverdagen.