Haslev-sagen: Nu er 53 hunde overdraget til Dyrenes Beskyttelse

22-01-2013 14:45, af Tine Luther
Siden sidste tirsdag har Dyrenes Beskyttelses internat i Roskilde modtaget 53 hunde fra den omblæste Kennel Hof-Joy ved Haslev (ikke DKK-kennel). Nogle af hundene var i så dårlig forfatning, at de måtte aflives. Se tv-indslag om sagen via denne nyhed.
Copyright Ridehesten.com
Det er lykkedes Dyrenes Beskyttelse at få overdraget de fleste af de mange hunde, der levede et kummerligt liv i Kennel Hof-Joy. Se mere om overdragelsen via linket nedenfor. (Screendump fra DB's video om overdragelsen)

Efter langvarig dialog med kennelejeren ved Haslev er det gennem den sidste uges tid lykkedes Dyrenes Beskyttelse at få ejeren til frivilligt at overdrage de mange hunde. Mange af dem var i dårlig stand. Nogle kunne ikke spise pga. store bylder i munden, en gik rundt på et brækket ben, en havde slidt tænderne helt ned. Mange hunde var møgbeskidte af at ligge i egen afføring. Af andre eksempler på vantrivsel på kennelen er særdeles dårlig foderstand, indgroede negle og nedslidte trædepuder. Desværre var 11 af hunden i så dårlig tilstand, at de ikke kunne reddes og måtte aflives. De øvrige hunde er nu under observation på internatet, så man kan finde ud af, om de er i stand til at få et godt liv ved omplacering, eller de heller ikke står til at redde. I sommer blev ejeren frataget retten til at drive kennel på grund af hundenes dårlige forhold. I december aflagde en kredsdyrlæge og politiet kennelen besøg, men alligevel blev der ikke grebet ind. Kennelen har stadig syv hunde, som de på baggrund af en aftale med politiet må beholde – de har tilladelse til at have i alt 10 hunde. Om de så evner at give disse hunde et godt liv står hen i det uvisse. Dansk Kennel Klub siger: Denne kennel (ikke DKK medlem) har i årevis blæst højt og flot på diverse myndighedskrav. I en kritisk TV udsendelse for nogle år siden medvirkede kennelens faste dyrlæge og tilkendegav, at forholdene var ok! Kenneler, som er underlagt lovbestemmelser om erhvervsmæssigt opdræt (mere end to kuld pr. år), skal have en fast dyrlæge tilknyttet. DKK vil forsøge at følge op på, hvordan Hof-Joys dyrlæge har forvaltet sit hverv. For sådanne tilstande blandt hundene bør ikke være omkostningsfri for den tilsynsførende dyrlæge, med mindre han/hun kan dokumentere, hvad vedkommende har gjort for at bringe hundenes forhold i orden.

Videoer

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Vinderne er fundet! Vil du deltage i næste måneds konkurrence?

11-09-2025 08:00, af Tine August

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 23. september for at være med i oktober måneds konkurrence.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Fra skoleelev til international dommer – 55 år med DKK

14-09-2025 08:00, af Redaktionen

Når man har været medlem af Dansk Kennel Klub i 55 år, er hundene ikke bare en hobby, men en livslang passion. For Birte Scheel begyndte det hele som skoleelev i 1970, og siden har hundesporten fulgt hende gennem både opdræt, udstillinger, rejser og dommergerning. Her deler hun sin fortælling om glæden ved hundene – og fællesskabet i DKK:

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Høj sværhedsgrad ved DKK’s DM i schweissspor 2025

09-09-2025 08:50, af Verner Lauritsen – dommer ved DM i Schweisspor
Jagt|

DKK’s Danmarksmesterskab i schweissspor 2025 bød på en af de sværeste udfordringer i mange år. Fire af landets bedste ekvipager stillede til start på mit hold i Gisselfelds skove, hvor en stor bestand af dåvildt skabte ekstra afledninger på sporene. Kun én ekvipage nåede helt til sporslut – blot 1 minut og 15 sekunder før tidsgrænsen udløb – og sikrede sig dermed en velfortjent 1. præmie.

Den oversete træning

13-09-2025 08:00, af Redaktionen

Mange hundeejere oplever udfordringer som stress, separationsangst, gøen i haven eller reaktivitet på gåture. Ifølge telepatør og specialist i menneske-dyr relationer, Mathilde Denning, handler det ofte ikke om ulydighed eller mangel på træning – men om, at hundene mangler helt basale færdigheder, som sjældent indgår i traditionel hundetræning.

Forskning: Minimerer stress og smerter hos hunde og ejere

15-09-2025 07:00, af Lotte Evers, Agria Forsikring

Det kan være udfordrende for den almindelige hundeejer at vurdere, om en hund har ondt eller er stresset. En gruppe forskere vil nu undersøge, hvordan hundens personlighed påvirker dens reaktioner på smerte og stress og desuden måle, hvordan en hund kan blive påvirket af dens ejer. 

Hundematch blev en kæmpe succes på Boeslunde Camping

12-09-2025 07:09, af Redaktionen

SfCOEB, Specialklubben for Continental & Old English Bulldog, kunne lørdag den 30. august fejre en sand hundefest, da klubbens allerførste hundematch blev afholdt på Boeslunde Camping i Slagelse. Hele 45 hunde var tilmeldt, og pladsen summede af god stemning, glade hunde og engagerede ejere.