Når hunden får noget på tværs

21-04-2025 07:15, af Cecilie Friis Amstrup

Har du mistanke om, at din hund har slugt en sok, en sten eller noget legetøj? Det er ikke ualmindeligt, at hunde spiser ting, de ikke burde, og det sker desværre ofte, at de ting sætter sig fast på deres vej igennem kroppen. Den situation kan ende med at være livstruende, især hvis spiserøret eller tarmene bliver beskadiget. Hør chefdyrlæge forklare, hvorfor det er så vigtigt at søge hjælp med det samme.

Copyright Ridehesten.com
Hvert år er der tusindvis af hunde, der må til dyrlægen, fordi et fremmedlegeme har sat sig fast i mave-tarmkanalen. Det kan både være dyrt og meget smertefuldt for hunden. Foto: Agria

Dyreforsikringsselskabet Agria har gradvist over mange år opbygget en af verdens største skadesdatabaser for kæledyr. Databasen viser, at hvert år er der tusindvis af hunde, der må til dyrlægen, fordi et fremmedlegeme har sat sig fast i mave-tarmkanalen.

Hvis du har mistanke om, at din hund har slugt en genstand, den ikke burde, og den viser symptomer på mavebesvær, er det vigtigt, at du hurtigt kontakter en dyrlæge for at få vurderet, om der er behov for røntgen, ultralyd eller evt. operation.

– Afhængigt af hvad hunden har indtaget, hvad genstanden består af, og om den har skarpe kanter, samt hvor stor genstanden er, er der forskellige fremgangsmåder man kan vælge imellem, f.eks. at få hunden til at kaste op, at lade genstanden passere eller en tarmoperation, hvor genstanden fjernes kirurgisk, forklarer Mogens Brix Koldkjær.

Dyrlægebehandling kan være en stressende oplevelse for hunden, specielt hvis narkose og operation er påkrævet, men det er desuden en dyr procedure for kæledyrsejeren. Ifølge Agrias skadestatistik koster behandling for et fremmedlegeme mellem 15.000 og 60.000 kr., afhængigt af den behandlende klinik og af eventuelle komplikationer som følge af fremmedlegemet.

Hundesikkert hjem
Skadeforebyggende råd til hundeejere er at hundesikre hjemmet ved at sørge for at fjerne små, fristende genstande og placere dem uden for rækkevidde af nysgerrige hundenæser. Hold altid øje med din hund, når den leger med sit legetøj, fjern ødelagt legetøj eller afbidte stumper. Du kan desuden reducere risikoen for problemer med fremmedlegemer, hvis du træner hunden til ikke at samle ting op eller at spise ting fra jorden under gåturen.

– Erfarne dyrlæger har opereret mange overraskende genstande ud af hundes fra mave-tarmsystem. Hvis hunden er den nysgerrige type, som gerne smager på hele verden, er det alt lige fra legetøj til underbukser, sokker, majskolber eller sten, siger Mogens Brix Koldkjær.

Alle typer hunde kan komme til at spise noget, de ikke burde, men på grund af deres adfærd og natur kan nogle hunde være mere tilbøjelige til at sluge upassende genstande: Legesyge og nysgerrige hvalpe og unge hunde er altid i risikogruppen, ligesom retriever- og andre jagthunde, der gerne bærer på ting, samt terrier-racer og brugshunde oftere får problemer med fremmedlegemer.

Vær opmærksom på disse symptomer
Hvis du har mistanke om, at din hund har spist noget, den ikke burde, skal du være opmærksom på følgende symptomer:

  • Opkastning
  • Nedsat appetit eller slet ingen appetit
  • Mavesmerter
  • Diarré eller forstoppelse
  • Synkebesvær, der kan opstå, hvis genstanden sidder fast i halsen
  • Dehydrering

Kontakt din dyrlæge, hvis din hund udviser ovenstående symptomer.

Læs også

Når hunden TROR, den skal have hvalpe

Ændrer din tæve pludselig adfærd, bygger rede i sofaen eller 'adopterer' familiens sokker, som var det hvalpe? Det er en krævende tid for hunden, men du kan hjælpe. I december-nummeret af HUNDEN finder du Agrias store artikel om emnet.

Reducer risikoen for skader hos din jagthund

26-09-2025 07:00, af Agria
Jagt|

Selv om vi stadig nyder den lune sommervarme, er efterårets jagtsæson allerede skudt i gang. Desværre er det ikke ualmindeligt, at vores firbenede hjælpere kommer til skade i forbindelse med jagten: Skadesrisikoen er høj under de lange dages arbejde i hårdt terræn. Læs her, hvordan du kan minimere risikoen for skader hos din jagthund.

Forskning: Minimerer stress og smerter hos hunde og ejere

15-09-2025 07:00, af Lotte Evers, Agria Forsikring

Det kan være udfordrende for den almindelige hundeejer at vurdere, om en hund har ondt eller er stresset. En gruppe forskere vil nu undersøge, hvordan hundens personlighed påvirker dens reaktioner på smerte og stress og desuden måle, hvordan en hund kan blive påvirket af dens ejer. 

Rekordhøjt antal hunde gik tur for en god sag

09-05-2023 12:10, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Siden 2018 har Agria Dyreforsikring afholdt den årlige Hundegåtur, og danskernes ønske om at hjælpe dyr i nød er ikke blevet mindre gennem årene. Antallet af deltagere er faktisk steget hvert år. I weekenden 6. og 7. maj deltog næsten 5.500 hunde og deres ejere i 2023-udgaven af Hundegåturen, der igen foregik på Facebook og Instagram

Kæledyr efterlyses - Hvem er Danmarks Dyrehelt 2019

23-09-2019 15:10, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I samarbejde med tv-vært og dyreelsker, Puk Elgård, leder Agria Dyreforsikring over de næste par uger efter hunde, heste, katte, kaniner og andre dygtige kæledyr, der gør en helt særlig forskel

Danskernes kur mod ondt i sjælen går på fire ben

01-05-2017 08:31, af Tine Luther
Tusindvis af danskere kæmper hver dag med psykiske udfordringer som depression og stress. En undersøgelse fra YouGov på vegne af Agria Dyreforsikring viser, at kæledyr kan give nedtrykte danskere øget livskvalitet og højne deres humør.

Stigning i antal sygeforsikrede hunde

28-04-2016 08:58, af Tine Luther
Flere og flere hunde er dækket af en sygeforsikring. Det viser en ny undersøgelse fra YouGov på vegne af Agria Dyreforsikring. Stigningen glæder Dansk Kennel Klub, der sætter pris på, at danske hundeejere i stigende grad tager ansvar for deres kæledyr.

Dyk ned i det: Gør din hund til en glad vandhund

17-04-2025 07:22, af Cecilie Friis Amstrup

I takt med at forårssolen får mere og mere fat, gør vandhunde og deres ejere sig klar til at springe ud i den dybe ende: Svømning er god motion for de fleste hunde, og mens nogle hunderacer er fødte svømmere, er andre mere skeptiske overfor det våde element. Læs her, hvordan du får en glad vandhund, og hvordan du undgår at give hvalpe og uerfarne svømmere en kold dukkert.

Vores kæledyr er matchmakere

03-05-2024 10:05, af Anne Cecilie Sohl

Hver femte hundeejer har stiftet nye venskaber pga. deres hunde, viser en ny undersøgelse fra Agria Dyreforsikring. Måske mere overraskende viser undersøgelsen desuden, at den selvstændige kat lige så ofte som flokdyret hunden er årsag til, at danskerne har mødt deres livs kærlighed.

Mæt af kærlighed: Overvægt truer danske hunde

15-02-2025 09:43, af Cecilie Friis Amstrup

Fordi kiloene sniger sig på gradvist, kan det være svært for hundeejeren at opdage, hvis hunden er blevet for tyk. En ny undersøgelse foretaget for Agria Dyreforsikring viser, at kun ti procent af danske hundeejere anser deres hund for at være overvægtig, hvilket ikke helt harmonerer med den fremherskende opfattelse blandt dyrlæger, der anslår, at mindst 20 procent af de danske hunde er overvægtige.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Læsetid: en session med skolehunden James

24-01-2026 19:00, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.

Pas på Giardia: Den usynlige mavefjende lurer

Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.

Guf eller gift: Hvad må hunden spise?

Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?

Hvorfor spiser hunden græs? Her er nogle bud

Selvom de fleste hundeejere kender til fænomenet, findes der ingen endegyldig forklaring på græsspisning. Forskningen peger på flere mulige teorier, der rækker fra naturlige instinkter til simple præferencer i hverdagen.

Hundens fordøjelse: En biologisk genistreg

Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.

Solveig fejrer 50 år i DKK

Solveig Evers Andersen fejrer i dag den 26. januar 2026 sit 50 års jubilæum som medlem af Dansk Kennel Klub. Det er en hyldest til et liv med hundene som midtpunkt, hvor glæden nu også deles med både børnebørn og oldebørn i hverdagen.

Pernille og Peter vinder hæderspris

Pernille Anna Knudsen og den dansk/svenske gårdhund Peter er blevet hyldet med Idrætens Hæderspris i Ikast Brande Kommune. Efter et år med både DM guld og VM deltagelse har makkerparret cementeret deres plads i den absolutte agilityelite.