De fleste firbenede patienter hos dyrlægen siger vov. Det viser en ny undersøgelse fra Agria Dyreforsikring, der har nordens største database med information om hunde og kattes sundhed. En ny analyse af tallene for svenske dyr viser, at hunde er omkring dyrlægen dobbelt så ofte som katte. “De svenske tal er meget spændende, og vi mener, at tallene kan overføres til Danmark, hvor vi næsten har den samme sammensætning af racer. Det er også vores oplevelse herhjemme, at hunde besøger dyrlægen oftere end katte,” siger Sonja Karaoglan, direktør i Agria Dyreforsikring.?? Sonja Karaoglan forklarer, at man skal huske på, at katte ikke er små hunde, men en helt anden dyreart med andre skadeforekomster. Kattens livsstil kan være en god grund til, at de besøger dyrlægen mere sjældent. Mange katte går sine egne veje og lever det meste af dagen udenfor, hvorfor ejeren ikke kan være så opmærksom på ændringer i kattens helbred, sammenlignet med en hund, der lever tættere på sin herre. “Årsagen til hundens hyppigere dyrlægebesøg kan også tilskrives, at hunde varierer meget. Der findes langt flere forskellige hunderacer frem for katteracer,” siger Sonja Karaoglan. I Danmark har vi 320 registrerede hunderacer sammenlignet med under 30 katteracer. På baggrund af undersøgelsen konkluderer Agria Dyreforsikring, at en af de hunderacer, der besøger dyrlægen færrest gange, er Finsk Spids, der er en meget populær hunderace i Sverige. Sonja Karaoglan tilføjer, at Dansk Spids, Dansk/svensk Gårdhund og Skye Terrier også er racer, der sjældent er hos dyrlægen. Den sundeste katterace er Ragdollen, der har det karakteristiske sort-hvide-mønster på ører og omkring øjne. Ragdoll besøger dyrlægen lige så sjældent som den almindelige blandede huskat.?? De registrerede dyr i statistikken har alle været sygeforsikret og har overskredet selvrisikoen, hvilket betyder, det er de lidt større og mere bekostelige dyrlægebesøg, der er fokus på i undersøgelsen. Resultaterne er baseret på forskningsmaterialerne Agria Cat Breed Profile og Agria Dog Breed Profile.? Antal unikke dyrlægebesøg per 10.000 forsikrede hund eller kat Hunde: ? Flest besøg: Dogue de Bordeaux, 2.700 besøg ? Færrest besøg: Finsk Spids, 650 besøg ? Alle hunde i gennemsnit, 1.300 besøg Katte: ? Flest besøg: Siameser, 1.250 besøg ? Færrest besøg: Ragdoll, 760 besøg ? Huskatte i gennemsnit, 750 besøg Hvert år bidrager Agria Dyreforsikrings forskningsfond til forskning om hund og kat. I 2015 har hunderacer som boxer, mops og spaniels fået en del af forskningsfondens fem millioner kroner, der er gået til undersøgelse af sygdomme, der er almindelige hos disse racer. /Pressemeddelelse fra Agria Dyreforsikring
Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.
1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.
Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?
Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Butikskæden NORMAL har taget et stort spring ind på markedet for dyreartikler med åbningen af deres nye koncept, ANIMAL. Den første butik slog dørene op i Aarhus den 1. april, og her er der lagt op til en shoppingoplevelse helt på hundenes præmisser med faste lave priser.
Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse