De fleste firbenede patienter hos dyrlægen siger vov. Det viser en ny undersøgelse fra Agria Dyreforsikring, der har nordens største database med information om hunde og kattes sundhed. En ny analyse af tallene for svenske dyr viser, at hunde er omkring dyrlægen dobbelt så ofte som katte. “De svenske tal er meget spændende, og vi mener, at tallene kan overføres til Danmark, hvor vi næsten har den samme sammensætning af racer. Det er også vores oplevelse herhjemme, at hunde besøger dyrlægen oftere end katte,” siger Sonja Karaoglan, direktør i Agria Dyreforsikring.?? Sonja Karaoglan forklarer, at man skal huske på, at katte ikke er små hunde, men en helt anden dyreart med andre skadeforekomster. Kattens livsstil kan være en god grund til, at de besøger dyrlægen mere sjældent. Mange katte går sine egne veje og lever det meste af dagen udenfor, hvorfor ejeren ikke kan være så opmærksom på ændringer i kattens helbred, sammenlignet med en hund, der lever tættere på sin herre. “Årsagen til hundens hyppigere dyrlægebesøg kan også tilskrives, at hunde varierer meget. Der findes langt flere forskellige hunderacer frem for katteracer,” siger Sonja Karaoglan. I Danmark har vi 320 registrerede hunderacer sammenlignet med under 30 katteracer. På baggrund af undersøgelsen konkluderer Agria Dyreforsikring, at en af de hunderacer, der besøger dyrlægen færrest gange, er Finsk Spids, der er en meget populær hunderace i Sverige. Sonja Karaoglan tilføjer, at Dansk Spids, Dansk/svensk Gårdhund og Skye Terrier også er racer, der sjældent er hos dyrlægen. Den sundeste katterace er Ragdollen, der har det karakteristiske sort-hvide-mønster på ører og omkring øjne. Ragdoll besøger dyrlægen lige så sjældent som den almindelige blandede huskat.?? De registrerede dyr i statistikken har alle været sygeforsikret og har overskredet selvrisikoen, hvilket betyder, det er de lidt større og mere bekostelige dyrlægebesøg, der er fokus på i undersøgelsen. Resultaterne er baseret på forskningsmaterialerne Agria Cat Breed Profile og Agria Dog Breed Profile.? Antal unikke dyrlægebesøg per 10.000 forsikrede hund eller kat Hunde: ? Flest besøg: Dogue de Bordeaux, 2.700 besøg ? Færrest besøg: Finsk Spids, 650 besøg ? Alle hunde i gennemsnit, 1.300 besøg Katte: ? Flest besøg: Siameser, 1.250 besøg ? Færrest besøg: Ragdoll, 760 besøg ? Huskatte i gennemsnit, 750 besøg Hvert år bidrager Agria Dyreforsikrings forskningsfond til forskning om hund og kat. I 2015 har hunderacer som boxer, mops og spaniels fået en del af forskningsfondens fem millioner kroner, der er gået til undersøgelse af sygdomme, der er almindelige hos disse racer. /Pressemeddelelse fra Agria Dyreforsikring
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.
Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.
Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.
Den 14. februar inviterer K9 Biathlon for alle til et stemningsfuldt Valentinesløb i Bevtoft. Et lille og uformelt træningsløb, hvor fokus er på hygge, fællesskab og glæden ved at være aktiv sammen med sin hund.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
I den kommende weekend, den 7. og 8. februar, forvandles Klosterheden Plantage til et mekka for hundesport, når Dansk Trækhundeklub (DTK) slår dørene op til Danmarksmesterskabet 2026.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet