De fleste firbenede patienter hos dyrlægen siger vov. Det viser en ny undersøgelse fra Agria Dyreforsikring, der har nordens største database med information om hunde og kattes sundhed. En ny analyse af tallene for svenske dyr viser, at hunde er omkring dyrlægen dobbelt så ofte som katte. “De svenske tal er meget spændende, og vi mener, at tallene kan overføres til Danmark, hvor vi næsten har den samme sammensætning af racer. Det er også vores oplevelse herhjemme, at hunde besøger dyrlægen oftere end katte,” siger Sonja Karaoglan, direktør i Agria Dyreforsikring.?? Sonja Karaoglan forklarer, at man skal huske på, at katte ikke er små hunde, men en helt anden dyreart med andre skadeforekomster. Kattens livsstil kan være en god grund til, at de besøger dyrlægen mere sjældent. Mange katte går sine egne veje og lever det meste af dagen udenfor, hvorfor ejeren ikke kan være så opmærksom på ændringer i kattens helbred, sammenlignet med en hund, der lever tættere på sin herre. “Årsagen til hundens hyppigere dyrlægebesøg kan også tilskrives, at hunde varierer meget. Der findes langt flere forskellige hunderacer frem for katteracer,” siger Sonja Karaoglan. I Danmark har vi 320 registrerede hunderacer sammenlignet med under 30 katteracer. På baggrund af undersøgelsen konkluderer Agria Dyreforsikring, at en af de hunderacer, der besøger dyrlægen færrest gange, er Finsk Spids, der er en meget populær hunderace i Sverige. Sonja Karaoglan tilføjer, at Dansk Spids, Dansk/svensk Gårdhund og Skye Terrier også er racer, der sjældent er hos dyrlægen. Den sundeste katterace er Ragdollen, der har det karakteristiske sort-hvide-mønster på ører og omkring øjne. Ragdoll besøger dyrlægen lige så sjældent som den almindelige blandede huskat.?? De registrerede dyr i statistikken har alle været sygeforsikret og har overskredet selvrisikoen, hvilket betyder, det er de lidt større og mere bekostelige dyrlægebesøg, der er fokus på i undersøgelsen. Resultaterne er baseret på forskningsmaterialerne Agria Cat Breed Profile og Agria Dog Breed Profile.? Antal unikke dyrlægebesøg per 10.000 forsikrede hund eller kat Hunde: ? Flest besøg: Dogue de Bordeaux, 2.700 besøg ? Færrest besøg: Finsk Spids, 650 besøg ? Alle hunde i gennemsnit, 1.300 besøg Katte: ? Flest besøg: Siameser, 1.250 besøg ? Færrest besøg: Ragdoll, 760 besøg ? Huskatte i gennemsnit, 750 besøg Hvert år bidrager Agria Dyreforsikrings forskningsfond til forskning om hund og kat. I 2015 har hunderacer som boxer, mops og spaniels fået en del af forskningsfondens fem millioner kroner, der er gået til undersøgelse af sygdomme, der er almindelige hos disse racer. /Pressemeddelelse fra Agria Dyreforsikring
Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.
Juleaften fungerer hunden ofte som det rolige anker midt i festlighedernes forventningsfulde larm og travle forberedelser. Når julefreden endelig sænker sig, minder hunden os om værdien af det mest enkle nærvær og den ubetingede kærlighed.
Nystegt mortensand kan få mundvandet til at løbe på de fleste hunde, men pas på med at lade hunden få del af anden - skroget kan nemlig være farligt for hunde
Når hunden træder ind i sine gyldne år, ændrer båndet mellem hund og ejer sig til noget dybere og mere støt. Der findes en helt særlig skønhed i seniorhundens ro, som minder os om at sætte farten ned og nyde nuet.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Når frosten bider udenfor, søger mange hunde mod de varmeste steder i huset, herunder ejerens seng. Men er det en god idé for hygiejnen og nattesøvnen, eller bør sengen forblive en hundefri zone?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.
I en travl hverdag fungerer gåturen med hunden som et nødvendigt pusterum for det moderne menneske. Når vi følger hundens tempo og sanser, lærer vi at give slip på bekymringerne og finde ind til en indre ro.