For meget græs kan gøre din hund syg

23-05-2016 08:57, af Tine Luther
Mange hunde elsker smagen af græs, men man skal holde øje med, hvor meget hunden græsser. Et for stort indtag kan give mave-tarm-problemer. Agria Dyreforsikring giver her gode råd, hvis din hund har haft snuden for langt nede i græsplænen.
Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Mange hunde snupper gerne en tot træs - men græs bliver ikke fordøjet i hundens mave, og for meget græs kan derfor være en hård omgang for sarte hundemaver. Derudover har græs et højt sukkerindhold, og overspisning kan føre til væsketab og mave-tarm-problemer, hvor hunden får kvalme, kaster op og får diarré. “Dyrlægerne oplever især om foråret og først på sommeren, at hundeejere henvender sig, fordi deres hund har fået dårlig mave af uhæmmet græsspisning. Alle hunde spiser græs, og derfor tror ejerne, at det er en helt naturlig adfærd. Men der er grænser for, hvor meget græs en hund kan tåle,” siger Lene K. Jørgensen, dyrlægekonsulent i Agria Dyreforsikring. Hun advarer samtidig om, at græs kan gemme på snegle, der kan overføre den livsfarlige parasit fransk hjerteorm. “Hunde har ikke brug for at spise græs. De spiser det, fordi de kan lide smagen. I særlige tilfælde prøver de selv at fremprovokere opkast, hvilket kan være et tegn på, at hunden ikke er helt rask. Der er derfor rigtig god grunde til at holde øje med græsspisningen,” siger dyrlægekonsulenten. Hvis skaden er sket Hvis hunden er blevet dårlig med opkastning og diarré, er der flere råd, hundeejerne kan følge. Hvis man er i tvivl, skal man altid kontakte dyrlægen, understreger Lene K. Jørgensen. Når hunden kaster op og har diarré, mister den væske. Hos små hunde kan det meget hurtigt medføre alvorlig dehydrering, mens større hunde klarer det bedre. I milde tilfælde kan man starte med at faste hunden i nogle timer, så maven kan få ro. Derpå startes op med specielt diætfoder efter vejledning fra dyrlægen. Det er vigtigt, at hunden har adgang til rent vand. Man kan eventuelt blande 1 tsk. honning og 1 tsk. salt i en liter vand, det er med til at opretholde elektrolytbalancen i blodet og modvirke dehydrering. Hvis hundens tilstand forbedres, skal den have skånekost i omkring en uge. Det kan både være diætkost fra dyrlægen eller kogt fisk eller kylling blandet med ris. Herefter kan man gradvist vende tilbage til hundens normale kost. Sådan gør du, hvis din hund lider af opkast og diarré • Adgang til rent vand, eventuelt blandet med salt og honning eller druesukker • Giv hunden særlig skånekost efter aftale med din dyrlægeSkånekost kan være færdig skånekost fra dyrlægen eller hjemmelavet kogt fisk/ris eller kylling/ris • Håndkøbsmidler som Canikur eller Zoolac kan afhjælpe diarré • Hold øje med afføring og opkast og læg mærke til hyppighed og udseende • Hold hunden i snor, når du går tur så længe den har dårlig mave, så den ikke spiser noget skadeligt • Ved voldsom diarré eller blodig diarré – gå til dyrlægen • Ved forstyrret almentilstand – gå til dyrlægen /Pressemeddelelse fra Agria Dyreforsikring

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Indmønstrede gårdhunde er med til at sikre racens sundhed i fremtiden

18-06-2025 15:31, af Helene Riisgaard Pedersen

Mange hunderacer oplever problemer med indavl og genetiske sygdomme. For nationalracen den dansk/svenske gårdhund er løsningen heldigvis nærliggende. Gennem indmønstring af hunde uden stambog kan racen få tilført ny genetisk variation og dermed sikre en sund og robust fremtid for racen.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

En euforisk weekend i mudder, motion og hundekærlighed

20-06-2025 06:23, af Julie Valentin Møland

K9Biathlon For Alle forvandlede Ledreborg Slot til Danmarks mest logrende festivalplads.

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

Fra HUNDEN: En lille hund med et stort hjerte

17-06-2025 15:23, af Jo-Ann Flarup Nielsen

Bichon havanaiseren Tesla har sat poteaftryk langt ud over sin lille størrelse både som lydighedsstjerne, certificeret servicehund og elsket følgesvend i hverdagen. Hun er en sand ener, der mestrer alt fra dog dancing til plejehjemsbesøg og altid med en logrende hale.

Jagttræneruddannelse på hundens præmisser

19-06-2025 06:54, af John Frank Ahm

Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.

Vejen: Glad engelsk setter skrev historie

21-06-2025 20:39, af Cecilie Friis Amstrup

Den engelske setter Happy tog både dommer og publikum med storm og sikrede sig en historisk sejr som Best in Show ved DKK’s nordiske udstilling i solbeskinnede Vejen.

Ulvehundene tog hendes hjerte og blev hendes liv

12-06-2025 08:19, af Cecilie Friis Amstrup

Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.

Vejen: Blændende borzoi viste vejen frem på første udstillingsdag

20-06-2025 20:04, af Cecilie Friis Amstrup

Fredagen i Vejen bød på solskin, hundeglæde og en energisk borzoi, der løb med dagens Best in Show-titel ved Dansk Kennel Klubs første udstillingsdag. 

Vejen: Unge talenter strålede i sommervarmen

21-06-2025 19:44, af Cecilie Friis Amstrup

Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.