Blindhed eller nedsat syn hos hunde kan komme som følge af mange forskellige ting. Hos den ældre hund er aldersrelateret uklarhed i øjet ikke ualmindeligt, men blindhed kan også opstå som følge af eksempelvis grøn stær, tumorer, sygdomme i nethinden, betændelse eller skader.
Ser min hund dårligt?
Når en hunds syn bliver dårligt, eller hvis den helt mister det, kan det give en række adfærdsændringer. Hunden kan begynde at virke usikker, angst eller blot reagere underligt i forskellige situationer. Man kan opleve at den for eksempel begynder at gå ind i ting, eller får svært ved at gribe sin bold.
Livet som blind hund
Oftest er blindhed ikke forbundet med smerte og mange hunde kan sagtens få godt liv, selvom de ikke kan se. Enkelte hunde udvikler problemer med angst, og deraf følgende aggression, og ved sådanne hunde bør man overveje om aflivning er den bedste løsning.
Hvordan hjælper man den blinde hund?
1) Flyt ikke på møblerne
Hunden lærer oftest hvor møblerne i huset står, og den kan dermed færdes sikkert. Hvis du flytter om på tingene, kan den pludselig få problemer med at bevæge sig rundt i hjemmet.
2) Flyt ikke mad- og vandskålen
Det er vigtigt at hunden altid ved, hvor den kan finde sit mad og vand.
3) Lav ikke om i haven
Ligesom med møblerne, er det vigtigt at du ikke laver for meget om i haven, så hunden kan færdes trygt i den. Afskærm eventuelle havebassiner, så hunden ikke risikerer at falde i.
4) Hold hunden i snor
Hold hunden i snor, når I færdes udenfor. Den kan ikke se potentielle farer, som biler og cykler, og kommer dermed let i farlige situationer.
5) Pas på trapper
Afluk eventuelle trapper med babylåger eller lignede, så hunden ikke risikerer at falde ned af dem.
/Astrid Gerd Holtet, dyrlæge
Hvis linsen i hundens øje rykker sig fra sin normale placering, kan det ende i blindhed
Sygdommen ”Tørre øjne” – eller Keratokonjunktivitis Sicca - kan, hvis ubehandlet, føre til nedsat syn og blindhed. Hvad ligger bag de tørre øjne og hvad skal du holde øje med?
Kvinde frygtede, at hendes hund var blevet stjålet, men sandheden var dog noget mindre dramatisk
Furunkulose i poterne er en ret almindelig lidelse hos hunde, som kan være smertefuld og svær at slippe af med
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord
Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.
Min bedste ven døde lige foran mig. På det, der skulle have været de sidste fem minutter af en ellers dejlig gåtur med logrende hale og hundeleg, faldt hun pludselig om på stranden.
Stendød.
I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.
Hvad hedder naboens hvalp? Agria har opgjort de mest populære hundenavne fra 2025, og vi har fundet de navne, der topper listerne for både hanhunde og tæver.
Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.
Som det absolut sidste i serien af gallerier fra DKK Fredericia, kommer her gruppevinderne fra weekenden. Find BIS vinderne i næste nummer af HUNDEN.