Minister på hundetur

31-01-2019 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den megen tvivl om regler for hundetrukne køretøjer fik for et par uger siden Transportministeren til at selv at prøve at blive trukket af et spand hunde

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

For et par uger siden var Transportminister Ole Birk Olesen (LA) ude at køre ”hundeslæde” hos Kennel Ulvedalen i Gørlev. Årsagen til ministerens slædetur var, at ministeren gerne ville medvirke til at slå fast, at der er kommet nye, klare regler om hundekørsel i de danske skove.

– Der var blevet skabt tvivl om lovligheden af hundeslædekørsel på vejene i Danmark, og jeg har så sørget for, at der ikke er tvivl længere: Det ER lovligt. Så da Susan inviterede mig til at prøve det, så slog jeg til, for det ville jeg rigtigt gerne. Jeg har selv en hund - en boxer - og jeg synes, det er spændende, hvad man kan lære hunde, hvis man kender og udnytter deres naturlige adfærd. Jeg har nogle gange haft lyst til at gå til rigtig brugshundetræning med min boxer også - jeg har bare ikke haft tiden til det. Så jeg har nøjedes med den mere dagligdags lydighedstræning, lyder det fra Transportministeren, der vist blev en smule overrasket over hastigheden:

– Det var sjovt! Og det gik godt nok stærkt i starten, da hundene stadig var overfyldte med energi. Senere gik det bare almindeligt tjept. Det var dejligt at se, at hundene nød turen, og Susan fortalte mig, at det skyldes, at man udnytter hundenes jagtinstinkt - de får det samme afløb for deres naturlige adfærd, når de tager afsted i “koblet” med en vogn efter sig, som når de tilbage i ulvetiderne tog afsted for at gå på jagt.

Susan Hansen, der havde inviteret ministeren ud på hundetur, fortæller også om en god oplevelse.

– Solen skinnede fra en næste skyfrihimmel, lyset var smukt ude i skoven, og ministeren fik en god oplevelse af det at køre med hund i de danske skove. Og der er ingen tvivl om, at Ole Birk Olesen er "hundemenneske", fortæller hun.

Noget tyder på, at Transportministeren for alvor er blevet vild med hundekræfter. I hvert fald afviser han ikke at skulle prøve det igen.

– Jeg kan sagtens forestille mig at prøve det igen. Men jeg bliver nok aldrig ejer af 10 eller flere slædehunde ligesom Susan, for jeg bor i byen. En enkelt familiehund er nok for mig.

 

 

 

Info

Regler for hundetrukne køretøjer

Kørsel med hundetrukne køretøjer har hidtil ikke været nærmere reguleret. Den nye bekendtgørelse indeholder dermed klare retningslinjer for kørsel med hundetrukne køretøjer.

Bekendtgørelsen fastlægger, at kørsel med hundetrukne køretøjer kun må finde sted uden for tættere bebygget område, hvor der alene i begrænset omfang foregår almindelig færdsel med motorkøretøjer, motorredskaber og traktorer.
Et hundetrukket køretøj kan dog køre på andre veje, hvis kørslen finder sted i forbindelse med krydsning af en vej. Derudover kan kørsel med hundetrukne køretøjer fortsat begrænses som følge af anden lovgivning i relation til vejes udnyttelse og indretning .

Bekendtgørelsen fastsætter endvidere regler om hundetrukne køretøjers bremser og styretøj, samt regler om trækkræft og anvendelse af lygter, reflekser og ringeklokke.

Bekendtgørelsen trådte i kraft den 1. januar 2019.

Læs også

Dyrlæger i felten hjælper Grønlands slædehunde

03-03-2025 13:26, af Cecilie Friis Amstrup

Den grønlandske slædehund har i årtusinder været en uundværlig del af den grønlandske kultur, men i dag er racen truet. Projektet QIMMEQHealth arbejder for at studere og forbedre hundenes sundhed samt at sikre dem en fremtid.

Dansk verdensmester i slædehundesport skriver historie

11-12-2024 20:15, af Cecilie Friis Amstrup

Mikkel Thybo Bach Jensen er den første dansker nogensinde, der kan kalde sig verdensmester i slædehundesport. Med to grønlandshunde og en kickbike triumferede han i sidste måned i Scooter 2-klassen ved WSA Dryland i England.

40 års jubilæum for populært hundefoder

03-05-2024 14:28, af Anne Cecilie Sohl

For 40 år siden startede Leif Kirkeby produktion af hundemad. Han dyrkede slædehundesport med sine grønlandske slædehunde, som han synes fik en forkert kost gennem de eksisterende brands. 

Glæd dig: Julen bringer nyt på hunden.dk

30-11-2018 14:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Næste fredag byder vi på nyt, når fem unge hundemennesker får lov at blogge på hunden.dk. Det kan du følge hver fredag fremover, og du kan møde de fem her

USA: Ny lov mod eksport af hundekød vedtaget

12-12-2018 08:41, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hvad der måske burde være en selvfølge er netop blevet besluttet i USA, hvor man nu vil lægge pres på andre lande i kampen for bedre dyrevelfærd

Premiere: Nyt nummer fra Joachim Knop med hund

15-05-2020 08:51, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

På hunden.dk har vi fået lov at være de første til at dele videoen til Joachim Knops nye single, På den vej, hvor du bor. I videoen optræder Joachims hund, Molly, i en meget afslappet rolle. Du kan læse mere om Joachim og Molly i juninummeret af HUNDEN

HUNDEN I FOKUS: En lykkepille i pels

25-08-2021 08:25, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I weekenden den 28. og 29. august får menneskets bedste ven, hunden, lov til at tage sine flinke mennesker med til årets hunde-event på Vilhelmsborg syd for Aarhus. I stedet for hestevrinsk vil det nationale hestesportscenter fyldes af kække bjæf, logrende haler og glade smil, når Dansk Kennel Klub afholder HUND I FOKUS med udsigt til hundekunster, danmarksmesterskaber, masser af hunde-hygge og inspiration til køb af – den rigtige – hund

Godt nyt: EU-lovforslag skal beskytte hunde og katte

09-12-2023 11:10, af Anne Cecilie Sohl

For første gang foreslår EU-kommissionen, at hundes og kattes velfærd bliver beskyttet af EU-lovgivningen. Forslaget skal indføre længe ventede foranstaltninger vedrørende sporbarhed og registrering af hunde og katte. Det er godt nyt for de danske kæledyr, lyder det fra Dyrenes Beskyttelse. 

Klumme: Hundeaktivitetscenter DKK Ringsted - De nye forpagtere

24-11-2022 08:36, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Klummen i det nyeste nummer af HUNDEN var lidt speciel, da det var forpagterne af det nye hundeaktivitetscenter i Ringsted, der fik ordet og dermed lov til at præsentere sig selv. Du får klummen her

Hygge og camping på European Dog Show

27-03-2023 09:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

18. til 21. maj byder vi hele verden indenfor til European Dog Show i Herning. Et kæmpe setup, men hvor den danske hygge stadig får lov at spille en rolle

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Nu er billederne fra Roskilde online

16-05-2025 08:12, af Cecilie Friis Amstrup

Så er billederne fra forårsudstillingen i Roskilde kommet på hjemmesiden.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Når snuderne redder dagen

18-05-2025 07:02, af Cecilie Friis Amstrup

Dorthe Madsen og hendes tollere, Diva og Ronja, tager ud og finder folks briller, høreapparater, nøgler og andre vigtige ejendele. Det frivillige arbejde i DcH’s Eftersøgningstjeneste handler både om næser med superkræfter og om glæden ved at hjælpe andre.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

7 tegn på demens hos hunde

09-09-2021 12:06, af Astrid Holtet

Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund

Fem gode råd til sårpleje hos hunde

05-02-2021 15:11, af Astrid Gerd Holtet

Hvad kan du gøre hvis din hund får et sår – og hvornår bør du ringe til dyrlægen?

Nu er det nyeste nummer af HUNDEN her!

15-05-2025 07:46, af Cecilie Friis Amstrup

I disse dage udkommer majnummeret af HUNDEN, som er Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin - læs hvad du blandt andet kan glæde dig til