Minister på hundetur

31-01-2019 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den megen tvivl om regler for hundetrukne køretøjer fik for et par uger siden Transportministeren til at selv at prøve at blive trukket af et spand hunde

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

For et par uger siden var Transportminister Ole Birk Olesen (LA) ude at køre ”hundeslæde” hos Kennel Ulvedalen i Gørlev. Årsagen til ministerens slædetur var, at ministeren gerne ville medvirke til at slå fast, at der er kommet nye, klare regler om hundekørsel i de danske skove.

– Der var blevet skabt tvivl om lovligheden af hundeslædekørsel på vejene i Danmark, og jeg har så sørget for, at der ikke er tvivl længere: Det ER lovligt. Så da Susan inviterede mig til at prøve det, så slog jeg til, for det ville jeg rigtigt gerne. Jeg har selv en hund - en boxer - og jeg synes, det er spændende, hvad man kan lære hunde, hvis man kender og udnytter deres naturlige adfærd. Jeg har nogle gange haft lyst til at gå til rigtig brugshundetræning med min boxer også - jeg har bare ikke haft tiden til det. Så jeg har nøjedes med den mere dagligdags lydighedstræning, lyder det fra Transportministeren, der vist blev en smule overrasket over hastigheden:

– Det var sjovt! Og det gik godt nok stærkt i starten, da hundene stadig var overfyldte med energi. Senere gik det bare almindeligt tjept. Det var dejligt at se, at hundene nød turen, og Susan fortalte mig, at det skyldes, at man udnytter hundenes jagtinstinkt - de får det samme afløb for deres naturlige adfærd, når de tager afsted i “koblet” med en vogn efter sig, som når de tilbage i ulvetiderne tog afsted for at gå på jagt.

Susan Hansen, der havde inviteret ministeren ud på hundetur, fortæller også om en god oplevelse.

– Solen skinnede fra en næste skyfrihimmel, lyset var smukt ude i skoven, og ministeren fik en god oplevelse af det at køre med hund i de danske skove. Og der er ingen tvivl om, at Ole Birk Olesen er "hundemenneske", fortæller hun.

Noget tyder på, at Transportministeren for alvor er blevet vild med hundekræfter. I hvert fald afviser han ikke at skulle prøve det igen.

– Jeg kan sagtens forestille mig at prøve det igen. Men jeg bliver nok aldrig ejer af 10 eller flere slædehunde ligesom Susan, for jeg bor i byen. En enkelt familiehund er nok for mig.

 

 

 

Info

Regler for hundetrukne køretøjer

Kørsel med hundetrukne køretøjer har hidtil ikke været nærmere reguleret. Den nye bekendtgørelse indeholder dermed klare retningslinjer for kørsel med hundetrukne køretøjer.

Bekendtgørelsen fastlægger, at kørsel med hundetrukne køretøjer kun må finde sted uden for tættere bebygget område, hvor der alene i begrænset omfang foregår almindelig færdsel med motorkøretøjer, motorredskaber og traktorer.
Et hundetrukket køretøj kan dog køre på andre veje, hvis kørslen finder sted i forbindelse med krydsning af en vej. Derudover kan kørsel med hundetrukne køretøjer fortsat begrænses som følge af anden lovgivning i relation til vejes udnyttelse og indretning .

Bekendtgørelsen fastsætter endvidere regler om hundetrukne køretøjers bremser og styretøj, samt regler om trækkræft og anvendelse af lygter, reflekser og ringeklokke.

Bekendtgørelsen trådte i kraft den 1. januar 2019.

Læs også

Dyrlæger i felten hjælper Grønlands slædehunde

03-03-2025 13:26, af Cecilie Friis Amstrup

Den grønlandske slædehund har i årtusinder været en uundværlig del af den grønlandske kultur, men i dag er racen truet. Projektet QIMMEQHealth arbejder for at studere og forbedre hundenes sundhed samt at sikre dem en fremtid.

Dansk verdensmester i slædehundesport skriver historie

11-12-2024 20:15, af Cecilie Friis Amstrup

Mikkel Thybo Bach Jensen er den første dansker nogensinde, der kan kalde sig verdensmester i slædehundesport. Med to grønlandshunde og en kickbike triumferede han i sidste måned i Scooter 2-klassen ved WSA Dryland i England.

40 års jubilæum for populært hundefoder

03-05-2024 14:28, af Anne Cecilie Sohl

For 40 år siden startede Leif Kirkeby produktion af hundemad. Han dyrkede slædehundesport med sine grønlandske slædehunde, som han synes fik en forkert kost gennem de eksisterende brands. 

Så tung bliver din hund ved et sammenstød

22-03-2021 08:59, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Danmark er der ingen lov, der kræver, at man har sin hund spændt fast i bilen. Bør der være det

Løse hunde i bilen

07-08-2017 15:45, af Anne Ekenberg

Det sker, at man ser en hund med hovedet stukket ud af bilvinduet på en varm sommerdag. Ørerne og læberne flabre, og det ser da lidt komisk ud, og hunden ser ud til at nyde det. Men hvad er reglerne for hunde i biler under kørsel? Behøver de at være spændt fast?

Mød 100 hunderacer til Hundens Dag i Tivoli

08-09-2014 14:36, af Tine Luther
Normalt er en Tivoli-tur ikke noget, familiens firbenede venner får lov at deltage i. Lørdag den 13. september er det dog anderledes – og alle hunde og deres mennesker er velkommen i Tivoli til Hundens Dag.

Dennis Knudsen: Dejligt at få lov at gøre en forskel

06-03-2019 08:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

På vores besøg hos Dansk Dyreværn Århus fik vi også en snak med Dennis Knudsen om hans nye titel som protektor for organisationen

Smileyordning på vej til hundekenneler og hundepensioner

11-12-2017 16:10, af Marie Helene Rigård Rohleder

Folketinget har vedtaget  en ændring til dyreværnsloven som baner vejen for den nye smileyordning for hundekenneler og hundepensioner, som har til formål at fremme dyrevelfærden 

Hvad er Freyas Lov

01-11-2021 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dyreværnet har stillet borgerforslaget, som de kalder Freyas Lov for at komme hvalpefabrikker og ulovlig import af hunde til livs. Men hvad står der egentlig i Freyas Lov

Klumme: Hundeaktivitetscenter DKK Ringsted - De nye forpagtere

24-11-2022 08:36, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Klummen i det nyeste nummer af HUNDEN var lidt speciel, da det var forpagterne af det nye hundeaktivitetscenter i Ringsted, der fik ordet og dermed lov til at præsentere sig selv. Du får klummen her

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

5 ting din hund ville sige, hvis den kunne tale

29-03-2025 07:48, af Cecilie Friis Amstrup

Hunde taler ikke med ord, men de kommunikerer hele tiden med os. Her får du fem vigtige budskaber fra din hund, som mange ejere overser i en travl hverdag, og som kan styrke jeres relation, hvis du lærer at lytte bedre.

Oplev golden retrievere på nært hold i weekenden

26-03-2025 11:13, af Cecilie Friis Amstrup

Egtved danner rammen om en specialudstilling med 168 golden retrievere, erfarne dommere og masser af mulighed for at lære mere om den populære race. Publikum er velkomne til at kigge forbi og opleve de smukke hunde på nært hold.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Dansk landshold klar til VM i spor

31-03-2025 12:03, af Cecilie Friis Amstrup

Erfarne og debutanter kæmper side om side, når verdens bedste sporhunde mødes denne uge til det prestigefyldte FCI IGP FH verdensmesterskab i Østrig

10 skønne, hundevenlige vandreruter i Danmark

28-03-2025 07:44, af Cecilie Friis Amstrup

Foråret lokker med grønne skove og lyse dage, og der er masser af vandreruter i Danmark, hvor både du og din hund kan nyde naturen sammen

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

3 gode råd hvis hunden har dårlig mave

20-02-2022 10:00, af Astrid Holtet

De fleste hunde oplever at have dårlig mave flere gange i løbet af deres liv, men hvad kan man gøre når problemet opstår?