Kom så her, hund

19-01-2018 15:25, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det kan være svært at overbevise sin hund om, at det er bedst at komme, når man kalder, hvis den nu lige har gang i et eller andet spændende. Her er nogle tips til, hvordan du kan lære din hund at komme, når den kalder.

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterbox

Ønsker man at eje en hund, som man kan kalde til sig, er det en god ide at starte tidligt. Allerede ved 8 ugers alderen påbegyndes træningen med indkald. Ved denne alder skulle hvalpen i vild tilstand følge sin mor på små udflugter, og ville den holde sig i live, måtte den ubetinget følge hende.

Man starter øvelserne i vante og trygge omgivelser og når hunden bliver bedre og bedre, rykker man forsigtigt øvelserne ud i omgivelser, der kan være noget mere distraherende for hunden.

Kunsten i indkaldsøvelsen består i, at gøre indkaldet til noget spændende - noget hunden vil gøre, hver gang I kalder. Til det formål skal I indledningsvis bruge lækre godbidder, og ikke dens normale foder. Anvend i stedet eks. pølser som er skåret ud i bittesmå stykker. Hunden vil elske dig for det, og gøre alt for en belønning.

Husk, at I kun skal træne nogle få minutter ad gangen, og at I altid skal afslutte med succes.

Ved de efterfølgende træningspas, vil alle øvelser afsluttes med at man roser, og belønner hunden med en godbid. Herefter forkortet RB

1. Træningspas
Sig hundens navn - giv den en godbid, når den ser på dig. Gå rundt i huset. Sig navnet igen, og ser hunden på dig, så RB den. Gentag indtil hunden meget ivrigt ser på dig, når du siger dens navn.

Sig herefter dens navn (ikke "kom" eller "her") og løb et par skridt væk fra den. Sæt dig ned med ryggen til. Når hunden kommer om foran dig - RB opmuntrende (grib ikke ud efter den!).

Gentag flere gange - øg afstanden. Sig "fri" når du rejser dig, og øvelsen er færdig. Husk, at du altid skal løbe væk fra hunden. Træn også, at kalde dens navn, når den er optaget af at se eller dufte til noget. Ros hunden straks den afbryder og ser på dig.

2. Træningspas
Gentag øvelsen som før, men denne gang holder du fast i godbidden, som hunden sikkert vil prøve at få fat i. Mens den snuser til godbidden, sætter du din anden hånd på hundens halsbånd. Når du har fat i halsbåndet - RB. Grunden til at du allerede nu skal sætte hånden på halsbåndet er, at hunden ikke senere skal associere den udstrakte hånd med, at du vil fange hunden. Det er derimod et signal om belønning med godbid, altså en positiv association.

Sig herefter "fri" og lad den løbe igen. Gentag flere gange. Hunden vil hurtigt lære, at din hånd på halsbåndet er en forudsætning for at blive belønnet, og at den får lov at løbe igen.

Varier mellem at bruge godbidder, legetøj, ros og leg når hunden kommer hjem, og giv den "fri" igen. Når den kommer hurtigt og direkte til dig, hver gang du kalder, kan du tilføje kommandoen "her" eller "kom" til dens navn. Gentag øvelsen.

3. Træningspas
Gå udenfor til et kendt, men ikke specielt interessant sted. Haven eller et grønt område uden andre hunde og mennesker er at foretrække. Gentag øvelsen som i foregående lektion.
Hvis den ikke straks løber mod dig, når du kalder, så afled dens opmærksomhed med et bestemt "Nej!", og kald så i et opmuntrende tonefald dens navn på ny, mens du løber hurtigt væk fra den. Ros og berør halsbåndet, når den kommer til dig. Beløn den og lad den løbe igen.

Hvis det mislykkes, så gå et skridt tilbage i træningen. Skæld ikke hunden ud, men husk, hvad det var der fristede den og vær mere opmærksom næste gang.

4. Træningspas
Prøv nu indkaldsøvelsen, hvor et barn, en nabo eller en ven befinder sig i haven.
Gentag øvelsen som i foregående afsnit. Hvis hunden ikke straks kommer mod dig, så afled dens opmærksomhed med et bestemt "Nej!". Kald i et opmuntrende tonefald hundens navn på ny, og løb hurtigt væk fra den igen. Ros og berør halsbåndet. Beløn den og lad den løbe igen.

Lav en aftale med en anden hundeejer, og få denne til at deltage i træningen (hundene kender hinanden). Lad hundene lege i få minutter, hvorefter I hver især indkalder hundene. RB overstrømmende, når det lykkes. Lad dem herefter lege igen.

Hvis hunden ikke straks kommer mod dig, så afled dens opmærksomhed med et bestemt "Nej!". Kald hundens navn på ny, og løb hurtigt væk fra den igen. Ros og berør halsbåndet. Beløn den og lad den løbe igen.

5. Træningspas
Introducer gradvist flere forstyrrende elementer i træningen. Når hunden sikkert og ubetinget løber hen til dig, er tiden inde til også at træne øvelsen med en eller flere fremmede hunde. Start med en enkelt fremmed hund og udvid til flere, når hunden kommer konsekvent.

Om øvelserne også virker på børn, melder beskrivelsen af træningen ikke noget om. 

Kilde: Netdyredoktor.dk

Læs også

5 nemme idéer til mental aktivering

Mange hundeejere fokuserer primært på den fysiske motion, som lange gåture og løbeture. Selvom dette er vigtigt for hundens sundhed, er mental aktivering mindst lige så afgørende for dens generelle trivsel.

5 tegn på at hunden mangler mental aktivering

Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.

Hvalpetræning for begyndere: fire vigtige kommandoer

At få en hvalp er starten på et nyt kapitel fyldt med glæde, men også arbejde. Her er en begynderguide til fire vigtigste kommandoer, der danner fundamentet for et godt og trygt hundeliv.

Når familien taler forskellige hundesprog

I mange hjem møder hunden ikke én samlet måde at blive forstået på, men flere. Børn, unge og voksne kommunikerer forskelligt, og det påvirker hundens hverdag mere, end man måske forestiller sig.

Hunde der er aggressive mod andre hunde

04-09-2020 12:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er ikke rart at være den person i hundeskoven med en hund, der viser aggressiv adfærd over for de andre hunde. Men hvordan kan man kende aggressiv adfærd og hvordan forhindrer man den, før det er for sent

World Dog Show: WDS afslutning

04-10-2021 09:12, af Cynthia Esperanza Jensen

Så kom sidstedagen på WDS for vores kære hundetosser, som de kalder sig selv, og sikke en afslutning, de fik

Svindler krævede løsepenge for hund

04-10-2015 12:15, af Tine Luther
Linda Boesen fra Femø mistede sin hund for en uge siden. Hun var taget på ridetur, og da hun kom tilbage var den ene af hendes hunde væk.

Dansk Kennel Klub advarer imod hundehvisker

06-01-2011 10:04, af Anne Kristine Tollestrup

Dansk Kennel Klub’s adfærdskonsulent Lise Lotte Christensen advarer imod den mexikansk-amerikansk hundetræner Cesar Millan, der den 10. maj i år gæster danmark for med sit show: ”Cesar Millan LIVE".

Nostalgi: Agility – Nu også i Danmark

12-09-2021 10:51, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I 1986 kom agility til Danmark. Det kan man læse i decemberudgaven af HUNDEN fra 1986. Du får artiklen her

Loui set på vildtkamera

15-12-2020 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mange har fulgt med i eftersøgningen af den sorte labrador Loui. Her til morgen kom der nyt håb om at finde hunden i live

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

10 skøre tegn på hundekærlighed

Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.

Fup eller fakta: Syv hunde flygter fra kødfabrik

En video af syv hunde på en kinesisk motorvej er gået verden rundt med over 230 millioner visninger og en fortælling om en heroisk flugt fra kødindustrien. Men bag de dramatiske billeder gemmer sig en langt mere jordnær forklaring.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Elliot fortjente fejring på hundekroen

Efter en alvorlig sygdom nyder 6,5-årige Elliot nu livet på en velfortjent ferie med rekreation. Bo og Lone Olsen har taget turen fra Odsherred på Nordsjælland til Rold Gl. Kro (Hundekroen) for tredje gang. 

Havaneser debuterede i lydighedsklasse 3

23-03-2026 16:17, af Jo-Ann Nielsen

Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.

Polarhundenes Danmarksmesterskab

26-03-2026 14:15, af Anna Lessow

Den 22. & 23. marts afholdt Dansk Polarhunde Klub Danmarksmesterskab i Tisvilde. 37 deltagere kørte eller løb gennem skoven i Tisvilde hegn i jagten på de danske mesterskaber. 

Skal du have hund? - Vælg den rigtige race!

13-10-2017 10:10, af Marlene Goldbæk Johansen

Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!

Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Mulighed for MRI-scanning af Cavalier King Charles Spaniel i Jylland

28-03-2026 16:00, af Rikke Fast, Viborg Dyrehospital

Nu bliver det lettere for jyske ejere af Cavalier King Charles Spaniel at få foretaget vigtige MRI-scanninger. Viborg Dyrehospital tilbyder nu den avancerede screening, der er afgørende for at bekæmpe arvelige lidelser som syringomyeli og sikre sundere avl i fremtiden.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse