Ønsker man at eje en hund, som man kan kalde til sig, er det en god ide at starte tidligt. Allerede ved 8 ugers alderen påbegyndes træningen med indkald. Ved denne alder skulle hvalpen i vild tilstand følge sin mor på små udflugter, og ville den holde sig i live, måtte den ubetinget følge hende.
Man starter øvelserne i vante og trygge omgivelser og når hunden bliver bedre og bedre, rykker man forsigtigt øvelserne ud i omgivelser, der kan være noget mere distraherende for hunden.
Kunsten i indkaldsøvelsen består i, at gøre indkaldet til noget spændende - noget hunden vil gøre, hver gang I kalder. Til det formål skal I indledningsvis bruge lækre godbidder, og ikke dens normale foder. Anvend i stedet eks. pølser som er skåret ud i bittesmå stykker. Hunden vil elske dig for det, og gøre alt for en belønning.
Husk, at I kun skal træne nogle få minutter ad gangen, og at I altid skal afslutte med succes.
Ved de efterfølgende træningspas, vil alle øvelser afsluttes med at man roser, og belønner hunden med en godbid. Herefter forkortet RB
1. Træningspas
Sig hundens navn - giv den en godbid, når den ser på dig. Gå rundt i huset. Sig navnet igen, og ser hunden på dig, så RB den. Gentag indtil hunden meget ivrigt ser på dig, når du siger dens navn.
Sig herefter dens navn (ikke "kom" eller "her") og løb et par skridt væk fra den. Sæt dig ned med ryggen til. Når hunden kommer om foran dig - RB opmuntrende (grib ikke ud efter den!).
Gentag flere gange - øg afstanden. Sig "fri" når du rejser dig, og øvelsen er færdig. Husk, at du altid skal løbe væk fra hunden. Træn også, at kalde dens navn, når den er optaget af at se eller dufte til noget. Ros hunden straks den afbryder og ser på dig.
2. Træningspas
Gentag øvelsen som før, men denne gang holder du fast i godbidden, som hunden sikkert vil prøve at få fat i. Mens den snuser til godbidden, sætter du din anden hånd på hundens halsbånd. Når du har fat i halsbåndet - RB. Grunden til at du allerede nu skal sætte hånden på halsbåndet er, at hunden ikke senere skal associere den udstrakte hånd med, at du vil fange hunden. Det er derimod et signal om belønning med godbid, altså en positiv association.
Sig herefter "fri" og lad den løbe igen. Gentag flere gange. Hunden vil hurtigt lære, at din hånd på halsbåndet er en forudsætning for at blive belønnet, og at den får lov at løbe igen.
Varier mellem at bruge godbidder, legetøj, ros og leg når hunden kommer hjem, og giv den "fri" igen. Når den kommer hurtigt og direkte til dig, hver gang du kalder, kan du tilføje kommandoen "her" eller "kom" til dens navn. Gentag øvelsen.
3. Træningspas
Gå udenfor til et kendt, men ikke specielt interessant sted. Haven eller et grønt område uden andre hunde og mennesker er at foretrække. Gentag øvelsen som i foregående lektion.
Hvis den ikke straks løber mod dig, når du kalder, så afled dens opmærksomhed med et bestemt "Nej!", og kald så i et opmuntrende tonefald dens navn på ny, mens du løber hurtigt væk fra den. Ros og berør halsbåndet, når den kommer til dig. Beløn den og lad den løbe igen.
Hvis det mislykkes, så gå et skridt tilbage i træningen. Skæld ikke hunden ud, men husk, hvad det var der fristede den og vær mere opmærksom næste gang.
4. Træningspas
Prøv nu indkaldsøvelsen, hvor et barn, en nabo eller en ven befinder sig i haven.
Gentag øvelsen som i foregående afsnit. Hvis hunden ikke straks kommer mod dig, så afled dens opmærksomhed med et bestemt "Nej!". Kald i et opmuntrende tonefald hundens navn på ny, og løb hurtigt væk fra den igen. Ros og berør halsbåndet. Beløn den og lad den løbe igen.
Lav en aftale med en anden hundeejer, og få denne til at deltage i træningen (hundene kender hinanden). Lad hundene lege i få minutter, hvorefter I hver især indkalder hundene. RB overstrømmende, når det lykkes. Lad dem herefter lege igen.
Hvis hunden ikke straks kommer mod dig, så afled dens opmærksomhed med et bestemt "Nej!". Kald hundens navn på ny, og løb hurtigt væk fra den igen. Ros og berør halsbåndet. Beløn den og lad den løbe igen.
5. Træningspas
Introducer gradvist flere forstyrrende elementer i træningen. Når hunden sikkert og ubetinget løber hen til dig, er tiden inde til også at træne øvelsen med en eller flere fremmede hunde. Start med en enkelt fremmed hund og udvid til flere, når hunden kommer konsekvent.
Om øvelserne også virker på børn, melder beskrivelsen af træningen ikke noget om.
Kilde: Netdyredoktor.dk
Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.
Helen Riis og hendes kæreste rejser til Norges fjelde med deres hunde, hvor de oplever naturens storhed, fysisk udfordring og et stærkt fællesskab. Vandreturene er krævende og kræver både træning, planlægning og godt udstyr, men giver uforglemmelige minder og dyb samhørighed.
Fløjtetræning er en utrolig effektiv metode til at kommunikere med din hund, og med engagement og konsekvens kan det være et værdifuldt redskab til klar kommunikation og stressfrie hundeeventyr
I en af de mange ringe i Ballerup kan alle komme og vise deres hund frem og få en uofficiel bedømmelse af hunden. Søndag er dommeren Leif Lehmann Jørgensen
Torsdag var vi i Nordjylland for at interviewe et par dejlige hundemennesker til næste blad. Havet ved Blokhus trak også, og det gjorde det også i hundelufterne. Det kom der følgende lidt anderledes hundebilleder ud af
Det var festligt, da børnene fra Egebo Børnehave kom forbi DKK for at pynte op til jul med hjemmelavet julepynt af den fineste slags
Nogle hunde spiser deres egen afføring – og det kan være frustrerende for ejerne. Men er det udtryk for unormal adfærd hos hunden eller er der en helt naturlig forklaring? Det har et amerikansk forskerhold undersøgt
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse.
I dag afholder Dansk Kennel Klub hundevelfærdskonference, hvor centrale aktører fra hundeverdenen er samlet for at sætte fokus på fremtidens hundeliv i Danmark
Gå ikke glip af en tempofyldt hundeoplevelse på årets måske mest farverige arrangement: Store Hestedag. Ud over heste i alle afskygninger byder eventet også på en serie spændende hundeaktiviteter – og blandt de mest populære er frisbee-disciplinen!
Den 10. august 2025 dannede Gisselfeld Kloster rammen om årets Danmarksmesterskab i schweissspor.
Kun tre ud af 26 ekvipager gennemførte sporprøven – og Happy og jeg var en af dem!
Vi sluttede dagen med en stolt 2.-vinderplacering.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Når Hundevelfærdskonferencen løber af stablen på tirsdag d. 2/9, kan deltagerne se frem til et spændende oplæg fra dyrlæge og adfærdsekspert Iben Meyer og dyrlæge og lektor Helle Friis Proschowsky. Begge har gennem en årrække forsket, undervist og formidlet viden om hundes adfærd og velfærd, og sammen er de to blandt de mest markante stemmer i debatten om, hvordan vi bedst forstår og behandler vores hunde
Når Dansk Kennel Klub den 2. september slår dørene op til årets Hundevelfærdskonference, bliver det med et stærkt hold af oplægsholdere. En af dem er Mikael Tranholm, dyrlæge og ph.d., som siden januar 2024 har været en del af DKK’s veterinære team
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet