Ønsker man at eje en hund, som man kan kalde til sig, er det en god ide at starte tidligt. Allerede ved 8 ugers alderen påbegyndes træningen med indkald. Ved denne alder skulle hvalpen i vild tilstand følge sin mor på små udflugter, og ville den holde sig i live, måtte den ubetinget følge hende.
Man starter øvelserne i vante og trygge omgivelser og når hunden bliver bedre og bedre, rykker man forsigtigt øvelserne ud i omgivelser, der kan være noget mere distraherende for hunden.
Kunsten i indkaldsøvelsen består i, at gøre indkaldet til noget spændende - noget hunden vil gøre, hver gang I kalder. Til det formål skal I indledningsvis bruge lækre godbidder, og ikke dens normale foder. Anvend i stedet eks. pølser som er skåret ud i bittesmå stykker. Hunden vil elske dig for det, og gøre alt for en belønning.
Husk, at I kun skal træne nogle få minutter ad gangen, og at I altid skal afslutte med succes.
Ved de efterfølgende træningspas, vil alle øvelser afsluttes med at man roser, og belønner hunden med en godbid. Herefter forkortet RB
1. Træningspas
Sig hundens navn - giv den en godbid, når den ser på dig. Gå rundt i huset. Sig navnet igen, og ser hunden på dig, så RB den. Gentag indtil hunden meget ivrigt ser på dig, når du siger dens navn.
Sig herefter dens navn (ikke "kom" eller "her") og løb et par skridt væk fra den. Sæt dig ned med ryggen til. Når hunden kommer om foran dig - RB opmuntrende (grib ikke ud efter den!).
Gentag flere gange - øg afstanden. Sig "fri" når du rejser dig, og øvelsen er færdig. Husk, at du altid skal løbe væk fra hunden. Træn også, at kalde dens navn, når den er optaget af at se eller dufte til noget. Ros hunden straks den afbryder og ser på dig.
2. Træningspas
Gentag øvelsen som før, men denne gang holder du fast i godbidden, som hunden sikkert vil prøve at få fat i. Mens den snuser til godbidden, sætter du din anden hånd på hundens halsbånd. Når du har fat i halsbåndet - RB. Grunden til at du allerede nu skal sætte hånden på halsbåndet er, at hunden ikke senere skal associere den udstrakte hånd med, at du vil fange hunden. Det er derimod et signal om belønning med godbid, altså en positiv association.
Sig herefter "fri" og lad den løbe igen. Gentag flere gange. Hunden vil hurtigt lære, at din hånd på halsbåndet er en forudsætning for at blive belønnet, og at den får lov at løbe igen.
Varier mellem at bruge godbidder, legetøj, ros og leg når hunden kommer hjem, og giv den "fri" igen. Når den kommer hurtigt og direkte til dig, hver gang du kalder, kan du tilføje kommandoen "her" eller "kom" til dens navn. Gentag øvelsen.
3. Træningspas
Gå udenfor til et kendt, men ikke specielt interessant sted. Haven eller et grønt område uden andre hunde og mennesker er at foretrække. Gentag øvelsen som i foregående lektion.
Hvis den ikke straks løber mod dig, når du kalder, så afled dens opmærksomhed med et bestemt "Nej!", og kald så i et opmuntrende tonefald dens navn på ny, mens du løber hurtigt væk fra den. Ros og berør halsbåndet, når den kommer til dig. Beløn den og lad den løbe igen.
Hvis det mislykkes, så gå et skridt tilbage i træningen. Skæld ikke hunden ud, men husk, hvad det var der fristede den og vær mere opmærksom næste gang.
4. Træningspas
Prøv nu indkaldsøvelsen, hvor et barn, en nabo eller en ven befinder sig i haven.
Gentag øvelsen som i foregående afsnit. Hvis hunden ikke straks kommer mod dig, så afled dens opmærksomhed med et bestemt "Nej!". Kald i et opmuntrende tonefald hundens navn på ny, og løb hurtigt væk fra den igen. Ros og berør halsbåndet. Beløn den og lad den løbe igen.
Lav en aftale med en anden hundeejer, og få denne til at deltage i træningen (hundene kender hinanden). Lad hundene lege i få minutter, hvorefter I hver især indkalder hundene. RB overstrømmende, når det lykkes. Lad dem herefter lege igen.
Hvis hunden ikke straks kommer mod dig, så afled dens opmærksomhed med et bestemt "Nej!". Kald hundens navn på ny, og løb hurtigt væk fra den igen. Ros og berør halsbåndet. Beløn den og lad den løbe igen.
5. Træningspas
Introducer gradvist flere forstyrrende elementer i træningen. Når hunden sikkert og ubetinget løber hen til dig, er tiden inde til også at træne øvelsen med en eller flere fremmede hunde. Start med en enkelt fremmed hund og udvid til flere, når hunden kommer konsekvent.
Om øvelserne også virker på børn, melder beskrivelsen af træningen ikke noget om.
Kilde: Netdyredoktor.dk
Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører
Mange hundeejere oplever udfordringer som stress, separationsangst, gøen i haven eller reaktivitet på gåture. Ifølge telepatør og specialist i menneske-dyr relationer, Mathilde Denning, handler det ofte ikke om ulydighed eller mangel på træning – men om, at hundene mangler helt basale færdigheder, som sjældent indgår i traditionel hundetræning.
Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.
Hjemløsedyrlægerne i København og Dyrenes Beskyttelse fusionerede tilbage i 2020, og i foråret 2022 kom projektet også til Odense. Tiden er nu kommet til, at de hjemløse i Aarhus også kan få dyrlægehjælp til deres kæledyr. Hjemløsedyrlægerne er blandt andet med til at sikre bedre trivsel blandt gadens folk og deres hunde
I snart 60 år har forskere avlet på kæleræve i Sibirien. Nu er rævenes DNA blevet analyseret, og deres gener kan gøre os klogere på både hunde og menneskers adfærd. Det skriver dr.dk
Flere danske medier, herunder Videnskab.dk og Ekstra Bladet, har for nyligt omtalt en forskningsartikel med overskriften: ”Racen spiller meget lille rolle for en hunds adfærd”.
Det er selvfølgelig en god ”click-bait”-overskrift, men den er ikke helt dækkende for studiets konklusioner, mener Dansk Kennel Klub
Når Hundevelfærdskonferencen løber af stablen på tirsdag d. 2/9, kan deltagerne se frem til et spændende oplæg fra dyrlæge og adfærdsekspert Iben Meyer og dyrlæge og lektor Helle Friis Proschowsky. Begge har gennem en årrække forsket, undervist og formidlet viden om hundes adfærd og velfærd, og sammen er de to blandt de mest markante stemmer i debatten om, hvordan vi bedst forstår og behandler vores hunde
I weekenden var der HTM og Freestylekonkurrence i Indog Elite Center i Viborg. Her kom især en kvinde og to hunde i fokus
I 1986 kom agility til Danmark. Det kan man læse i decemberudgaven af HUNDEN fra 1986. Du får artiklen her
Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Denne uge byder på et spritnyt nummer af HUNDEN – magasinet for alle, der elsker livet med hund!
I denne udgave kan du glæde dig til et bredt udvalg af artikler, der både rører hjertet, skærper nysgerrigheden og giver konkrete tips til hverdagen med din firbenede ven.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 18. november for at være med i december måneds konkurrence.
Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?