Hotel redder 900 hunde fra orkanen Irma

12-09-2017 09:28, af Marie Helene Rigård Rohleder

Orkanen Irma har i løbet af weekenden hærget den amerikanske delstat Florida med massive vinde og oversvømmelser. Et hotel i Orlando åbnede dørene for 900 hunde og deres ejere, så de kom sikkert gennem orkanen

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Den nådesløse orkan Irma har allerede kostet op mod 40 mennesker livet på dens vej fra Caribien til Florida. Elektriske stød, drukneulykker og sammenstyrtede bygninger  er en del af det ødelæggende spor, som orkanen Irma trækker efter sig. I weekenden ramte gik den i land i Florida og ramte den amerikanske by Orlando. Her valgte et af byens store hoteller at lægge hus til evakueringen af 900 hunde med ejere.

Hotellet Hyatt Regency Orlando lod omkring 900 hunde og en håndfuld katte flytte ind i weekenden, som en del af evakueringen af indbyggere i hele Florida. Hotellobbyen var fyldt med hunde, og lettede ejere ventede på, at Irma passerede forbi fra lørdag til mandag.

Mange millioner mennesker står uden strøm i Florida, og der er erklæret katastrofetilstand. De store mængder regn, som orkanen Irma har medfødt truer med at give flere oversvømmelser rundt omkring i Florida.

Dyrene i orkan
Organisationen World Animal Protection er i fuld gang med at indsamle penge til deres katastrofeteam, som i disse dage kæmper for at redde dyr, som er ramt af orkanen Irma. Organisationen skriver på deres hjemmeside at millioner af dyr kan være ramt af orkanens hærgen.

Læs også

Hundemirakel efter historisk orkan

08-10-2019 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Da orkanen Dorian ramte Bahamas spredte den død og ødelæggelse, men her en måned efter, opstår der heldigvis stadig mirakler

Kvinde redder 97 hunde fra orkan

03-09-2019 14:24, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hvad gør man, når en kraftig orkan brager ind over den ø, man bor på? Chella Phillips fra Bahamas valgte at redde 97 hunde fra orkanen

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Vi Finder Hund: Sådan sikrer du din hund i nytåret, og hvad du gør, hvis uheldet sker

27-12-2025 19:00, af Rolf Flor, på vegne af Vi Finder Hund

Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Hund i sengen: For eller imod?

Når frosten bider udenfor, søger mange hunde mod de varmeste steder i huset, herunder ejerens seng. Men er det en god idé for hygiejnen og nattesøvnen, eller bør sengen forblive en hundefri zone?

Nye avlskrav og anbefalinger for Lagotto Romagnolo

Fra 1. januar 2026 skærper Dansk Kennel Klub kravene til avl af Lagotto Romagnolo. Vi gennemgår her de nye regler, så du er klædt på til de ændrede krav, uanset om du er opdrætter eller hvalpekøber.

Nytår i særklasse på Hundekroen

På Rold Gl. Kro, også kendt som "Hundekroen", blev årsskiftet fejret med manér, og her var de firbenede familiemedlemmer hjerteligt velkomne. Over 30 hunde og deres familier deltog i en aften fyldt med fællesskab, der bød på alt fra agility til tre-retters menu og levende musik.

Hvornår er det for koldt at lufte hund

16-01-2022 09:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde

Taknemmelighed: En hyldest til de hunde, der banede vejen

Vores rejse som hundeejere er formet af de hunde, vi har delt vores liv med gennem årene. Hver enkelt hund har lært os noget unikt og har været med til at gøre os til de mennesker og hundeejere, vi er i dag.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

K9 Biathlon for alle starter ny æra med lille og hyggeligt nytårsløb i Bevtoft i morgen

I morgen den 3. januar løber K9 Biathlon for alle for første gang under ny konstellation. Et lille og intimt nytårsløb i Bevtoft, hvor der er tid, ro og plads til både hunde og mennesker.