KLUMME: HUNDEN er for hundemennesker

27-04-2020 08:16, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Her får I klummen fra det seneste nummer af HUNDEN. En klumme, som handler om, hvad Magasinet HUNDEN egentlig er for noget. Opfordringen er klar: Hjælp os til at lave verdens bedste hundeblad

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden: Annette Boe Østergaard

På en sjælden dag på kontoret i disse coronatider, hvor hjemmearbejde, hjemmeundervisning og hjemmepædagogik har afløst den ellers så rolige hverdag, svæver tankerne hen over dette blad, og hvordan vi sammen gør det bedre.

Vi har en fantastisk varieret klub, og det skulle bladet gerne vise. Efter to år i denne stol har jeg endelig erfaret, at det er ret vanskeligt at være alle steder på en gang, selvom jeg virkelig gerne ville.

Jeg ville gerne dække alle hundeting i hele Danmark, ikke bare fordi jeg synes, det er spændende at opleve og dejligt at møde alle jer, men også for at bladet kunne vise klubbens enorme mangfoldighed.

Derfor rækker jeg hånden ud mod alle jer, der har fingeren på pulsen og kender alle de gode arrangementer i netop jeres kreds eller specialklub.

Nogle klubber er rigtig gode til at sende stof til HUNDEN, men det er desværre ikke alle, og derfor får nogle klubber bare mere spalteplads, og det er ærlig talt synd for dem, der aldrig skrives om.

Derfor beder jeg jer om at sende mig informationer om de sjove og gode ting, der foregår i jeres kreds eller specialklub. Jeg kommer gerne til så mange arrangementer, jeg kan, men det kan også være, jeg må takke nej, og så er I altid velkomne til at sende mig en tekst og nogle billeder fra arrangementet.

Som det er nu, er jeg på alle de internationale udstillinger, og der kan I altid tage fat i mig, og jeg er altid klar på en snak med jer.

Jeg vil også meget gerne stille mig til rådighed til at komme ud i jeres kreds eller specialklub og fortælle lidt om HUNDEN eller bare til en snak om, hvordan vi får alle kennelklubbens gode sider frem i bladet.

Jeg ser dette blad som et samlende punkt for klubbens medlemmer. Her skal alle føle sig velkomne, og det skal være et blad, man kan læse med glæde, om man er opdrætter, udstiller, mentalbeskriver, lydighedsudøver eller bare helt almindelig hundeejer.

Netop det skal være bladets styrke, og jeg vil hellere end gerne skrive om det hele.

Jeg er jo også redaktør på hunden.dk. Her gælder det samme. Har I resultater eller info om et arrangement, så vil jeg rigtig gerne vide det, så jeg kan følge op på det og få det skrevet på hunden.dk.

Sådan set erkender jeg bare midt i denne mærkelige tid, at jeg ikke kan vide alt og ikke kan være alle steder. Jeg ville gerne begge ting, men det nemmeste er nok, at I hjælper mig.

Så send altid store og små historier til bkn@wiegaarden.dk, så lover jeg til gengæld at vurdere, om stoffet passer bedst til blad eller net, og så følger jeg naturligvis op på det.

Lad os sammen lave verdens bedste hundeblad.

 

Læs også

KLUMME: Nu med hund

30-03-2023 09:56, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Her får du klummen fra martsnummeret af HUNDEN

KLUMME: Ydmyg og stolt BIS-dommer

09-03-2023 09:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hanne Laine Jensen skal dømme BIS-finalen ved det store European Dog Show i Herning. Det bad vi hende skrive en klumme om til februarnummeret af HUNDEN, og her får du klummen på hunden.dk

KLUMME: Dejlig udstilling i Herning

28-12-2022 10:43, af Paul Lawless

Her får du klummen fra decembernummeret af HUNDEN. Bag denne klumme står den irske eksteriørdommer, Paul Lawless

Dit bedste sommerfoto

01-08-2022 08:42, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Sommerferien er ved at gå på hæld, lad os se tilbage på, hvordan I holdt jeres sommerferie med hunden

Video: Sådan får din hund nok at drikke

12-08-2020 11:56, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Adfærdskonsulent hos Dansk Kennel Klub Lise Lotte Christensen viser i en video, hvordan man giver hunden nok at drikke her i varmen 

Vind en lækker sækkeseng med hunden.dk

10-06-2011 17:28, af Anne Kristine Tollestrup
Svar på et enkelt spørgsmål og vær med i konkurrencen om en lækker sækkeseng fra Østrand!

Tag på kunstudstilling med hunden

10-11-2010 13:01, af Anne Kristine Tollestrup
Få en guidet tur sammen med din hund på kunstudstillingen Dog is my co-pilot i Vejle.

Lastbilchaufførens bedste ven har fire poter

26-02-2025 12:16, af Cecilie Friis Amstrup

Lastbilchaufføren Roj og hunden Kadie er uadskillelige på landevejen og har tilbagelagt tusindvis af kilometer sammen.

BLOG: Til rally i Roskilde

24-05-2019 15:00, af Kimmie Wolsted

Så er det igen blevet Kimmie Wolsteds tur til at blogge for hunden.dk, og som sædvanlig er det spændende læsning

HUNDEN til udstilling i Ballerup

19-09-2018 15:16, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Selvfølgelig er hunden.dk og Magasinet HUNDEN med hele weekenden i Ballerup. Her kan du læse lidt om, hvad du kan bruge os til, og hvad vi laver sådan en weekend

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Se billederne: Show of Winners i gallaglimt

Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.

Servicehunden Rosa giver mig frihed

02-03-2026 19:00, af Karin Roth

Rosa er ikke blot et kæledyr, men et levende hjælpemiddel, der har givet hendes ejer friheden og meningen med livet tilbage. Den lille Pomeranian gør som psykiatrisk servicehund en verden til forskel i alt fra supermarkedet til nattesøvnen.

K9 Biathlon for Alle: Fire dage med plads til alle

Er din form ikke til maraton, eller har du en hund, der hellere vil snuse end sprinte? Hos K9 Biathlon for Alle ved Ledreborg Slot er der plads til alle typer af motionsformer, højder og aldre, så længe glæden ved hunden er i fokus.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Med hjertet i racen – Tollerklubben sætter rammerne for ansvarlig avl

03-03-2026 19:00, af Rikke Vils

Klubben samlede 40 deltagere til gratis temadag – fuld af faglighed, netværk og inspirerende samtaler om opdræt.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?