Denne artikel blev bragt i juninummeret af Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
En af de mest udbredte udfordringer er BOAS (Brachycephalic Obstructive Airway Syndrome), som er en samlet betegnelse for de vejrtrækningsproblemer, der især rammer de såkaldt brachycephale hunderacer, dvs. racer med kort næseparti. Hos hunde, som lider af BOAS, er den frie passage af luft gennem de øvre luftveje mere eller mindre forhindret, og det kan give symptomer fra mild snorken til alvorlige vejrtrækningsproblemer. De hunde, der har BOAS i alvorlig grad, har nedsat velfærd og livskvalitet.
Det er dog langt fra alle brachycephale hunde, som lider af BOAS. Der findes mange sunde og friske hunde, og DKK mener, at det er disse hunde, som bør bruges i den fremtidige avl for at sikre racernes fortsatte beståen og velfærd.
BOAS-status er et krav for avl
For at sikre fremtidens avlsarbejde med fokus på sundhed og velfærd, indførte Dansk Kennel Klub den 1. maj 2024 et krav om, at både tæve og hanhund skal have en officiel og godkendt BOAS-status før parring, ellers kan deres afkom ikke stambogsføres. Hunde, der er opereret i luftvejene, betragtes automatisk som grad 3 og må heller ikke indgå i avl.
Gradueringen sker ud fra et engelsk system udviklet af dyrlæge og forsker Jane Ladlow og foretages kun af dyrlæger, der har gennemgået et særligt kursus i metoden. BOAS-status gives på en skala fra 0 til 3:
Formålet med gradueringen er at vurdere, om hundens luftveje fungerer tilstrækkeligt både i hvile og under belastning. Undersøgelsen består af to faser: en vurdering i hvile, hvor næsebor og vejrtrækning observeres og lyttes på med stetoskop, og en belastningstest, hvor hunden skal gå i tre minutter i rask tempo. Herefter vurderes den igen. Hunden skal være mindst 12 måneder gammel, og resultatet er gyldigt i to år.
Uddannelse af dyrlæger er et vigtigt skridt
Lørdag den 10. maj 2025 afholdt DKK en stor kursusdag i Ravnsborghallen i Køge, hvor en ny gruppe danske dyrlæger blev uddannet i BOAS-graduering. Formålet med dagen var at sikre, at der fremover er nok certificerede dyrlæger til at dække behovet i hele landet. Dagens undervisning blev blandt andet varetaget af fagdyrlæge Nina Engelbrecht Diers, der er nyt medlem af DKK’s sundhedsudvalg. Hun understreger, at det afgørende ikke er små lyde eller typiske racekendetegn, men selve evnen til at trække vejret frit. – Det væsentlige for mig er, at hunden ikke har anatomiske og fysiologiske hindringer for at få luft hverken i hvile og efter belastning, påpegede hun.
Nina har selv opdrættet engelsk bulldog i mange år, og hun har kæmpet for at få indført avlsrestriktioner på området i 20 år. Hun mener, at formålet skal være at fremavle sunde individer, og hun betragter BOAS-graduering som en vigtig brik i det samlede sundhedsarbejde. – BOAS-graduering skal ses på linje med f.eks. HD-fotografering og øjenlysning, som en naturlig del af det ansvarlige avlsarbejde, forklarede hun.
Opdrættere og ejere støtter op
Arrangementet i Køge var ikke kun for dyrlægerne, men også opdrættere og almindelige hundeejere deltog med deres hunde, som blev brugt som demonstrationshunde i den praktiske del af kurset.
Lisbeth Klæbel, opdrætter af franske og engelske bulldogs gennem mere end 30 år, deltog med fire hunde, selvom tre af dem allerede var blevet testet tidligere. Hun fortalte, at det var vigtigt at bakke op om tiltag, der kan hjælpe racerne videre i en sundere retning. – Vi som opdrættere vil gøre alt for vores udskældte racer. Jo mere vi bakker op omkring disse tiltag, jo bedre står vi med vores racer, sagde hun.
Hun roste faciliteterne og interessen fra de deltagende dyrlæger, men efterlyste lidt mere ro omkring selve undersøgelsen. Når mange dyrlæger undersøger en hund på samme tid, kan det blive overvældende og påvirke resultatet. Et forslag kunne være, at én dyrlæge tager sig af hunden, mens de øvrige observerer. Til gengæld satte hun stor pris på, at der var frokost og drikkevarer, når man som hende var der i flere timer.
Også Tanya Kjærsgaard, hundeejer fra Fredericia, havde valgt at tage turen til Køge med sin mops, Bodil. Hun havde ikke tidligere fundet nogen i Jylland, der tilbød testen, og så det som en oplagt mulighed. Testen forløb stille og roligt, og Bodil tog det hele med ophøjet ro. Hun blev vurderet til grad 2 i mild form og kan derfor ikke bruges i avl, men Tanya var glad for at få vished. – Nu ved jeg, hvad jeg skal kigge efter, hvis jeg en dag vil have en søster til Bodil, fortalte hun. Hun roste arrangementet og oplevede det som både lærerigt og trygt, både for hende og hendes hund.
Nedenstående symptomer kan være tegn på, at en hund har BOAS. De skal derfor ikke betragtes som ”normalen” hos en hund af en brachycephal race:
Hvis din hund udviser ét eller flere af ovenstående symptomer, anbefaler DKK, at du tager en tur fordi din dyrlæge og får den tjekket.
Et redskab til sundere hunde
BOAS-graduering handler ikke om at ekskludere racer, men om at fremhæve og bruge de sunde individer, der kan trække vejret frit og bevæge sig uden problemer. Gradueringen er ikke et mål i sig selv, men et vigtigt værktøj, ikke kun for dyrlæger og opdrættere, men også for den almindelige hundeejer, der ønsker det bedste for sin hund. Det langsigtede mål er klart: At sikre, at fremtidens kortsnudede hunde får et bedre liv med mere frihed, færre vejrtrækningsproblemer og større velfærd, så de kan leve et sundt, aktivt og værdigt hundeliv.
Hunden skal være mindst 12 måneder gammel for at blive BOAS-gradueret, og undersøgelsesresultatet er gyldigt i to år.
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.
Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.
Under Johanna Allanachs oplæg om aktiviteter i Dansk Kennel Klub blev deltagerne bedt om at tænke ud af boksen. Nu er det din tur
I denne uge dumper det nye nummer af HUNDEN ned i postkasserne, og der er masser af godt læsestof at fordybe sig i
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 22. april
Juniorhandleren Naya Kühne Andersen imponerede den britiske dommer i finalen ved søndagens Winter Wonder Show i Herning.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 24. marts
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.
Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.
Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.
Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.
Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.
Dansk Canicross Forbund satte i søndags et imponerende punktum for Dog Series 25/26. Hele 182 ekvipager var samlet på en gammel campingplads i Thy til en finale præget af høj fart, kølige temperaturer og enestående natur.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse