Magasinet HUNDEN er Dansk Kennel Klubs medlemsblad, som udkommer 10 gange om året. Aprilnummeret bliver netop nu sendt ud til DKK's medlemmer, og her kan du se lidt om, hvad du kan finde i bladet.
Du kan blandt andet se frem til at læse Dansk Kennel Klubs årsberetninger for 2023 og 2024, der giver et godt indblik i de områder, som DKK arbejder med og på.
Vores hunde er skabt til at arbejde, og i aprilnummeret kan du komme med dygtige hunde på job, når de tager ud til virksomheder og sørger for effektiv skadedyrsbekæmpelse.
Hvis du er til stående jagthunde eller elegante jagthunde, skal du glæde dig! I dette nummer af HUNDEN kan du nemlig dykke ned i raceportrættet af den fantastiske og ikoniske irske setter.
I dette nummers udgave af "Rundt om hunden" kan du blive klogere på sæsonens plage: flåterne. Du kan også læse om brugen af ramper ved DKK-udstillinger, få tips til en roligere gåtur med en reaktiv hund og læse 7 tegn på sygdomme hos hunde.
Udstillingsfolket kan se frem til at læse mere om Show of Winners, mens konkurrencefolket kan blive klogere på den mentale del af at dyrke konkurrencer.
Du kan også blive klogere på, hvad det vil sige at være besøgsven med hund hos ældre, hvordan man griber naturlig smertelindring an, og hvordan det gik til DM i Nose Work.
Hvis du ikke har modtaget dit nummer af HUNDEN, skal du kontakte Dansk Kennel Klub på tlf. 56 18 81 00.
Magasinet HUNDEN er et medlemsblad, som udelukkende sendes til medlemmer af Dansk Kennel Klub. Hvis du ønsker at modtage bladet, skal du melde dig ind i DKK.
Når først beslutningen er taget, og drømmen om en lille, logrende hvalp går fra tanke til realitet, kan det være svært at lægge følelserne helt på hylden for at forholde sig til de lidt mere praktiske sider af hvalpekøbet. Men før du lader dig rive med af nuttede hvalpehoveder, små poter og den bløde hvalpemave, er der måske noget, du ikke helt har stillet skarpt på endnu.
Engelsk bulldog, fransk bulldog og mops er blandt de mest populære og elskede hunderacer i Danmark og er kendte for deres nuttede udseende, kompakte bygning og store personlighed. Deres karakteristiske korte snude er dog desværre også årsag til helbredsmæssige udfordringer.
Rold Skov med 8000 hektars skygge og ro ligger kun fem minutters gang fra Danmarks første hundekro. Her kan både to- og firbenede få en svalende pause fra sommervarmen.
Nogle har måske allerede modtaget det, ellers kan man forvente at få det nye HUNDEN en af de nærmeste dage
Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.
Blandt enorme mængder af boder med hesteudstyr ved hingstekåringen i Herning finder man også Dansk Kennel Klub, som er her for at vise sig frem og få viden med tilbage til Solrød
Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.
For anden dag i træk stod Simone Riisgaard Kristiansen øverst på podiet ved DKK’s internationale udstilling og gav dermed sin mor den absolut bedste gave på mors dag.
Vi har modtaget flere henvendelser fra medlemmer, som ikke kan forstå, at Magasinet HUNDEN ikke længere kommer med Post Nord, at der ikke længere er adresse på, og at bladet ikke er pakket ind i plastik. Her får du grunden, som også stod i augustnummeret af bladet
Dansk Kennel Klub’s adfærdskonsulent Lise Lotte Christensen advarer imod den mexikansk-amerikansk hundetræner Cesar Millan, der den 10. maj i år gæster danmark for med sit show: ”Cesar Millan LIVE".
Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.
Mynderne sprinter gennem det nordjyske landskab med blikket stift rettet mod den kunstige hare. Lure coursing forener fart og fokus med glæden ved at se hundene udleve deres medfødte instinkter i et varmt fællesskab blandt hundeejere.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Et liv uden gåture, tryghed eller selskab – og med mundkurv på. Sådan begyndte tilværelsen for Jessi, en sort pudelblanding, der aldrig havde fået lov at være hund på hundens præmisser. Først da hun blev indleveret på Dyrenes Beskyttelses internat i Nordjylland, begyndte rejsen mod et bedre liv.
Golden retrievere, is, glade familier og en brandbil fyldt med vand og god stemning. Guldbasseklubbens brandmandsdag blev en uforglemmelig fest for både to- og firbenede.
Den elskede schipperke Ludo blev på hans 14 års fødselsdag fejret med flag og forkælelse på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro af hans ejer, Ann-Christina Nielsen, som har fulgt ham tæt gennem et langt hundeliv med både sygdom, triumfer og kærlighed.
Skolehunden James blev nøglen til eksamensro og succes for Magnus i 9. klasse.
Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.
Fra sommertræning i baghaven til 30 titler og stjernestatus. For Sofus, der fylder fire år i dag, er Sirius blevet en livsglad livsstil, og sammen med ejer Margit har han fundet en hverdag fyldt med motivation, glæde og samarbejde.