Kære hundefolk det er ved at være sommer og derfor er det også tid til juninummeret af HUNDEN. I dette nummer plejer vi at have en reportage fra udstillingen i Roskilde, men som bekendt blev denne udstilling aflyst i år.
Derfor har vi knoklet en smule hårdere for at få de gode historier hjem. Heldigvis er det lykkes. For der er i den grad godt læsestof til den kommende sommer i dette nummer.
Forsiden afslører tydeligt, at man i dette nummer kan læse om Stine Hjelme og Mandela, som er hendes første men absolut ikke sidste chow chow. Mandela er blevet lidt af en stjerne, og han har da også en ganske særlig plads i Stine Hjelmes hjerte.
Lidt i samme stil har vi været på besøg hos Kennel Akidan ved Vejen. Her opdrætter Anette og Allan Pedersen american akita, og dette gør de så godt, at det er blevet til utallige præmier og priser både nationalt og internationalt. Udstillinger, præmieringer og succes får dog ikke lov at stå i vejen for det vigtigste, der er, at hundene har et godt liv.
Rikke Agner Jørgensen er ny leder af Roskilde Internat. Vi har mødt hende til en sank om at arbejde med internatdyr og hvordan man matcher en hund med de rigtige ejere.
Kunne du godt tænke dig at tage nogle gode billeder af din hund, så skal du bare slå op på side 28, hvor vi har ladet en dygtig hundefotograf give sine bedste tricks til gode hundefotos.
Sidste år kørte vi en serie med kendte mennesker og deres hunde. I dette nummer genopliver vi serien med en underholdende artikel om Joachim Knop og hans hund Molly, der efter sigende skulle være nem og medgørlig. Virkeligheden bliver dog en anden.
Erica Lykke Holt er et velkendt navn på hundeudstillingerne rundt omkring i Danmark, hvor hun især gør sig i juniorhandling. I serien Ung Med Hund kan du blive klogere på hendes liv med hunde, som er meget mere end juniorhandling.
Du kan også læse en historie om Polly, som er en pudel, der en dag bliver bidt af en hugorm, da hun er ude at gå tur med sin ejer. Biddet er tæt på at koste Polly livet.
Har du lyst til at nørde lidt, så er der en lang og spændende artikel om hundens farver, som DKK’s dyrlæge Helle Friis Proschowsky har skrevet. Helle har tidligere i foråret været vært på et webinar om samme emne. Her var der stor spørgelyst blandt deltagerne, så mon ikke der også er mange, der vil finde glæde i at læse om hundens farver.
Vi ønsker jer god fornøjelse med bladet
Næsten hver femte danske hund får lov at bevæge sig frit rundt i bilen under kørslen: Hvis verdens mindste hunderace, en chihuahua, ikke er fastspændt, kan situationen potentielt blive fatal blot ved en hård opbremsning – ikke blot for hunden, men også for bilens øvrige passagerer, advarer Agria Dyreforsikring.
“Det gør ikke noget, min jakke skal vaskes alligevel”. “Pyt med det, jeg elsker hunde”. Sådanne kommentarer hører man ofte, når folk hilser på en hund, der hopper op. Hvis hunden er din, og du drømmer om en hund, som kan hilse på mennesker, mens den har alle fire poter på jorden, så GØR det noget.
Tusindvis af hundeejere vælger at blive medlem af Dansk Kennel Klub og åbner dermed døren til viden, oplevelser og rabatter for både nye og erfarne hundeejere.
Vi bringer her klummen fra det seneste nummer af HUNDEN. Skribent er Allan Hansen, der er formand i Kreds 2, der dækker det vestlige Sjælland.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 24. marts
I denne uge udkommer det nye nummer af Magasinet HUNDEN. Her får du et overblik over, hvad du kan læse
Når først beslutningen er taget, og drømmen om en lille, logrende hvalp går fra tanke til realitet, kan det være svært at lægge følelserne helt på hylden for at forholde sig til de lidt mere praktiske sider af hvalpekøbet. Men før du lader dig rive med af nuttede hvalpehoveder, små poter og den bløde hvalpemave, er der måske noget, du ikke helt har stillet skarpt på endnu.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 20. juli
I disse dage udkommer majnummeret af HUNDEN, som er Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin - læs hvad du blandt andet kan glæde dig til
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Hunde er vanedyr, og efter blot et par ugers sommerferie med en øget mængde menneskeligt selskab og aktivitet kan hverdagen blive en udfordring, især for de yngste firbenede, hvis du har glemt at holde fast i de gode rutiner. Se her, hvordan du forebygger alene hjemme-problemer ved at forberede din hund på, at det snart er hverdag igen.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Tusindvis af hundeejere vælger at blive medlem af Dansk Kennel Klub og åbner dermed døren til viden, oplevelser og rabatter for både nye og erfarne hundeejere.