Månedens vindere blev:
1. præmien gik til Sofie Svendsen fra Odense med billedet af den australske hyrdehund Ellie.
2. præmien gik til Tine Friis Andersen fra Nysted med billedet af en rhodesian ridgeback.
3. præmien gik til Ellen Andersen fra Randers med billedet af Into the wild Betty, som er en norsk lundehund.
Månedens vindere deltager automatisk i konkurrencen om at blive Årets Hundefotograf 2026, hvor der kæmpes om præmier fra Gilpa til flere tusind kroner.
Sådan gør du
Konkurrenceregler
Du skal selv have taget billedet/billederne og er velkommen til at deltage med flere fotos og i flere måneder. Billederne skal være i høj opløsning (300 ppi/ca. 1000x1500 pixels).
Gilpa har ret til at anvende de præmierede billeder i anden sammenhæng, ligesom DKK og Wiegaarden har ret til at offentliggøre indsendte billeder i anden sammenhæng.
Personer, der er ansat hos Gilpa, DKK eller Wiegaarden, kan ikke deltage i konkurrencen.
Månedens vindere af fotokonkurrencen 2025 i magasinet HUNDEN deltager automatisk i konkurrencen om at blive Årets Hundefotograf 2025, hvor der kæmpes om præmier fra Gilpa til flere tusind kroner.
Vinderne er nu fundet, og vi ønsker tillykke til de dygtige fotografer.
Vær med i Dansk Kennel Klubs store fotokonkurrence i samarbejde med CEWE. Send dine bedste pletskud og vind fotopræmier.
Hver måned kårer vi månedens bedste læserfotos i Magasinet HUNDEN. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 20. i måneden
Kender du de dage, hvor det hele bare vender på hovedet. Det gør denne grand danois, som er fotograferet af Maibritt Nielsen fra Grindsted.
Gilpa er sponsor for fotokonkurrencen i HUNDEN, hvor man hver måned kan vinde flotte præmier
Der er noget stolt og majestætisk over denne flotte bullmastiff, der er fotograferet af Finn Pedersen
Ikke alle kan være lige gode til gemmeleg, og godt det samme, for hvis nu denne islandske fårehund havde været lidt bedre til at gemme sig, havde Vibe Rikskov fra Tranbjerg ikke fået dette fantastiske billede.
Gilpa er sponsor for fotokonkurrencen i HUNDEN, hvor man hver måned kan vinde flotte præmier
Det er altid hyggeligt at være sammen med andre. Det synes disse labradorer tydeligvis også. Billedet er taget af Maria Nielsen fra Sorø
Det er ikke altid, man kan holde en malinois i sin hule hånd. Denne er dog også en helt lille hvalp. Billedet er taget af Margit Jensen
I disse tider hungrer mange efter en smule solskin. Her er et læserfoto fra Lone Juel i Vester Hornum, som viser, at solen stadig findes
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. oktober for at være med i november måneds konkurrence.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.
Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.
Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.
I den kommende weekend, den 7. og 8. februar, forvandles Klosterheden Plantage til et mekka for hundesport, når Dansk Trækhundeklub (DTK) slår dørene op til Danmarksmesterskabet 2026.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker