Wiegaarden søger en redaktør til magasinet HUNDEN og hjemmesiden hunden.dk.
Dine arbejdsopgaver bliver at planlægge magasinerne i samarbejde med kennelklubbens kommunikationskonsulent, at skrive og redigere artikler, koordinere freelancere, fotografere og varetage kontakten med vores grafiske afdeling, der layouter HUNDEN, samt dagligt at opdatere og styre hunden.dk og dertilhørende sociale medier.
Der må påregnes rejseaktivitet samt weekendarbejde, f.eks. i forbindelse med kennelklubbens seks årlige internationale udstillinger.
Jobbet er en fuldtidsstilling med arbejdsplads på Mediehuset Wiegaarden i Hobro.
Nøgleord for din profil:
• Flair for at sætte tekst og billeder sammen
• Flair for profilering via sociale medier
• Selvstændig og fremadgående
• Udadvendt og nysgerrig
• Punktlig
• Struktureret med godt overblik
• Kendskab til hundeverdenen/Dansk Kennel Klub
• I stand til at arbejde under pres og overholde deadlines samt budgetter
• Kommerciel forståelse
• Teamspiller
Vores profil Wiegaarden består af et stærkt hold på ca. 20 medarbejdere. Med redaktion, grafisk afdeling, fotoafdeling og IT-afdeling er vi i stand til at løse grafiske opgaver fra A til Z. Ud over HUNDEN producerer vi magasinerne Ridehesten og diverse fagbøger. Se mere på her
Din ansøgning og eksempler på artikler mailes til jbr@wiegaarden.dk mærket ”Redaktør Hunden”. Samtaler afholdes løbende. Eventuelle spørgsmål rettes til Jørgen Bak Rasmussen, fotograf og udgiver, tlf. 20 24 29 24 (træffes bedst efter kl. 16).
En varm og videnskabelig fortælling om hundens og menneskets venskab har taget læserne med storm og modtaget seks stjerner fra HUNDENs redaktør, Karina Green Damsgaard
Vi har været i kontakt med redaktør for programmet, Gadehunde for millioner, og han anerkender, at det har været specielt at lave programmet
I disse dage modtager alle medlemmer af Dansk Kennel Klub årets sidste udgave af HUNDEN. Her kan du se, hvad du kan læse om i bladet
I disse dage kommer årets andensidste nummer af HUNDEN. Her er lidt om, hvad du kan læse i bladet
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 25. februar
I denne uge holder mange mennesker efterårsferie. Som et lille krydderi til ferielivet, kan medlemmer af Dansk Kennel Klub glæde sig til, at det nye nummer af Magasinet HUNDEN også udkommer i denne uge
I den kommende uge udkommer det nyeste nummer af HUNDEN. Her kan du læse lidt om, hvad du kan glæde dig til
Engelsk bulldog, fransk bulldog og mops er blandt de mest populære og elskede hunderacer i Danmark og er kendte for deres nuttede udseende, kompakte bygning og store personlighed. Deres karakteristiske korte snude er dog desværre også årsag til helbredsmæssige udfordringer.
Vi har modtaget flere henvendelser fra medlemmer, som ikke kan forstå, at Magasinet HUNDEN ikke længere kommer med Post Nord, at der ikke længere er adresse på, og at bladet ikke er pakket ind i plastik. Her får du grunden, som også stod i augustnummeret af bladet
Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Holland er kendt for sine åbne vidder og hundekærlige kultur, hvilket gør det til en oplagt destination for en kør-selv-ferie. Men selvom grænserne føles åbne, er der i 2026 vigtige krav til dokumentation og sundhed, som du skal have styr på, før I ruller mod syd.
Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.
Skal du rejse med hund til Frankrig i 2026? Få styr på regler om EU-pas, rabiesvaccination, indrejsekrav og særlige regler for hunderacer, så du undgår problemer ved grænsen og kan nyde ferien uden bekymringer.
Når pinsesolen står over Skagen den 23. og 24. maj 2026, danner Skagen Strand Hotel & Resort rammen om en stemningsfuld nordisk udstilling med både historie, hunde og fællesskab i centrum.
En tre måneder gammel hundehvalp er blevet dræbt nær Ramme i Vestjylland, og ifølge Naturstyrelsen er der ikke tvivl om dødsårsagen. Bidmønsteret peger entydigt på ulv.
Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?