Wiegaarden søger en redaktør til magasinet HUNDEN og hjemmesiden hunden.dk.
Dine arbejdsopgaver bliver at planlægge magasinerne i samarbejde med kennelklubbens kommunikationskonsulent, at skrive og redigere artikler, koordinere freelancere, fotografere og varetage kontakten med vores grafiske afdeling, der layouter HUNDEN, samt dagligt at opdatere og styre hunden.dk og dertilhørende sociale medier.
Der må påregnes rejseaktivitet samt weekendarbejde, f.eks. i forbindelse med kennelklubbens seks årlige internationale udstillinger.
Jobbet er en fuldtidsstilling med arbejdsplads på Mediehuset Wiegaarden i Hobro.
Nøgleord for din profil:
• Flair for at sætte tekst og billeder sammen
• Flair for profilering via sociale medier
• Selvstændig og fremadgående
• Udadvendt og nysgerrig
• Punktlig
• Struktureret med godt overblik
• Kendskab til hundeverdenen/Dansk Kennel Klub
• I stand til at arbejde under pres og overholde deadlines samt budgetter
• Kommerciel forståelse
• Teamspiller
Vores profil Wiegaarden består af et stærkt hold på ca. 20 medarbejdere. Med redaktion, grafisk afdeling, fotoafdeling og IT-afdeling er vi i stand til at løse grafiske opgaver fra A til Z. Ud over HUNDEN producerer vi magasinerne Ridehesten og diverse fagbøger. Se mere på her
Din ansøgning og eksempler på artikler mailes til jbr@wiegaarden.dk mærket ”Redaktør Hunden”. Samtaler afholdes løbende. Eventuelle spørgsmål rettes til Jørgen Bak Rasmussen, fotograf og udgiver, tlf. 20 24 29 24 (træffes bedst efter kl. 16).
En varm og videnskabelig fortælling om hundens og menneskets venskab har taget læserne med storm og modtaget seks stjerner fra HUNDENs redaktør, Karina Green Damsgaard
Vi har været i kontakt med redaktør for programmet, Gadehunde for millioner, og han anerkender, at det har været specielt at lave programmet
I disse dage udkommer juninummeret af HUNDEN, som er Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin - læs hvad du blandt andet kan glæde dig til.
I næste uge kommer Magasinet HUNDEN nummer 4 ud i postkasserne. Her kan du få et lille overblik over, hvad du kan forvente af bladet
Bichon havanaiseren Tesla har sat poteaftryk langt ud over sin lille størrelse både som lydighedsstjerne, certificeret servicehund og elsket følgesvend i hverdagen. Hun er en sand ener, der mestrer alt fra dog dancing til plejehjemsbesøg og altid med en logrende hale.
Så kan I igen sende billeder fra jeres hverdag med hunden og komme med i Magasinet HUNDEN
I den kommende uge modtager DKK’s medlemmer juninummeret af HUNDEN. Her kan du læse lidt om, hvad du kan glæde dig til
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 25. februar
I disse dage kommer årets andensidste nummer af HUNDEN. Her er lidt om, hvad du kan læse i bladet
Fra den 1. juli kan både lokale hundeejere og gæster på Rold Gl. Kro forkæle deres hunde med vask, klip og spa i trygge og rolige omgivelser, og de første bookinger er allerede i hus.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.
Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.
Græsavne kan bore sig ind i poter, ører og sågar øjne på hunden, og lige nu kommer menneskets bedste ven ofte slemt til skade, når den boltrer sig i det danske sommerland.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.