Det er blevet tid til årets andet nummer af Magasinet HUNDEN. I dette nummer får du blandt andet årets første raceportræt, hvor den kloge border collie spiller hovedrollen.
I vores serie om kendte mennesker og deres hunde, har vi været på besøg hos Mette Blomsterberg og hendes to grand danois. Her kan du blandt andet læse om Blomsterbergs helt klare holdning til hunde og børn.
Nu har stambøgerne fået nyt, moderne og sikret design, og du kan læse om processen og resultatet i bladet.
Du får også et indblik i, hvad ønskeprofiler og mentalbeskrivelser er for noget. Nogle mennesker er stadig lidt nervøse, når de hører ordene, men er ønskeprofilerne i virkeligheden ikke en gave til opdrættere og hundeejere?
Vi har også besøgt Nurit Meinhardt, der bor helt derude ved Vesterhavet. Hun erkendte en dag, at hun ikke længere magtede sin hund, men dagen inden den skulle aflives, mødte Nurit Christina, som satte sig for at finde et nyt hjem til hunden. Det lykkedes, og nu har hunden fået et helt nyt liv.
Er du til lækre læserbilleder, har vi naturligvis den store fotokonkurrence, og som noget nyt starter vi en serie med navnet Min hverdag med hunden. Her er det Louise Sørensen, der med fire billeder fortæller om sin hverdag med hunden.
Vi håber, I kommer til at nyde at læse i det nye blad.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 19. august.
“Det gør ikke noget, min jakke skal vaskes alligevel”. “Pyt med det, jeg elsker hunde”. Sådanne kommentarer hører man ofte, når folk hilser på en hund, der hopper op. Hvis hunden er din, og du drømmer om en hund, som kan hilse på mennesker, mens den har alle fire poter på jorden, så GØR det noget.
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
En parasitisk orm fra Sydeuropa er for første gang blevet opdaget i huden på en dansk hund. Ormen trives i varme og fugtige omgivelser og kan nu være ved at etablere sig i Danmark.
I juni var mave-tarmlidelser den mest almindelige årsag til, at hundeejere kontaktede dyrlægen hos Agria. Men 62 % af disse hundeejere undgik dyre klinikbesøg og den dertilhørende stress for både hund at ejer, fordi de kunne nøjes med at søge dyrlægerådgivning i hjemmet via en digital dyrlægetjeneste.
Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 19. august.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Vi siger ofte, at hunden er vores bedste ven, men er vi hundens bedste ven? Lever vi overhovedet op til den titel? Og hvordan kan vi optimere relationen mellem hunde og mennesker? Det er blot et par af de spørgsmål, forskergruppen "Mit liv med hund" igennem flere år har undersøgt.