HUNDEN 11 er på trapperne

15-11-2018 08:36, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I næste uge udkommer novembernummeret af HUNDEN. Her er lidt af det, du kan glæde dig til

Copyright Ridehesten.com

Når søndag bliver til mandag, og uge 46 bliver til uge 47, får postbudene lidt ekstra vægt i deres tasker. Med sig i løbet af ugen har de nemlig 116 siders ren hundeguf til DKK’s medlemmer.

I det nye magasin sætter vi naturligvis fokus på det flotte VM for schæferhunde, der blev holdt i Randers. Her kan du blandt andet læse om, hvordan det er at blive bidt 240 gange på fem dage.

Selvfølgelig får du også en reportage fra VM i agility, hvor Natasha Gjerulff løb med guldet i klassen for små hunde.

Månedens kendishundeejer er kultparret Sussi og Leo, som er kæmpe store dyreelskere. En overgang havde parret seks irske ulvehunde, men nu nøjes de med en sort labrador og lille chihuahua.

Du får også en længere artikel fra et dyrekrematorie, hvor du kan læse om, hvordan man her kan sige farvel til sin hund, og hvad der sker, når man sender hunden på krematorium. Vi har også besøgt virksomheden, der drejer urnerne til krematoriet, ligesom vi har lagt vejen forbi et firma, der laver smykker med aske fra dyr.

Astrid Gerd Holtet har leveret en flot og lærerig artikel om stress i indlæring og træning. For er stress altid negativt? Det får du svar på i artiklen.

Derudover kan du komme med til international lydighedscamp i Viborg, hvor hundeejere fra hele verden fik undervisning af nogle af verdens bedste lydighedstrænere og udøvere.

På grund af deadline har vi ikke haft mulighed for at have det store med fra udstillingen i Herning, men det kommer i december.

Til gengæld smider DKK en lille bombe i bladet, da klubben netop nu er i gang med at ansøge om at få et stort hundearrangement til landet.

Læs også

Vinderne af fotokonkurrencen er fundet

19-03-2026 15:00, af Redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.

Året første vindere af fotokonkurrencen er fundet!

11-02-2026 10:00, af Redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 20. februar for at være med i marts måneds konkurrence.

Vinderne i december er fundet

11-12-2025 15:00, af redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 20. januar 2026 for at være med i næste års konkurrence i februar måned.

Hundeluftning hitter

04-05-2021 08:49, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I forbindelse med Danmark i Bevægelse er der lavet en større undersøgelse om danskernes motionsvaner, og her ligger gåtur med hunden faktisk ret højt

Vinderne er fundet! Vil du deltage i næste måneds konkurrence?

11-09-2025 08:00, af Tine August

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 23. september for at være med i oktober måneds konkurrence.

Dagens Læserfoto: Vinterhumør

03-12-2020 08:36, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Sådan en mørk morgen har man mest lyst til at gemme sig under et tæppe på sofaen, som denne weimaraner. Billedet er taget af Lisa Lind Hansen fra Taastrup

Gilpa

Fra HUNDEN: 3 trin til en roligere gåtur med din reaktive hund

08-06-2025 06:51, af Betina Sabinsky/DogWise

Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?

Nu kommer HUNDEN snart igen

21-03-2022 08:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Fra i morgen og frem til fredag bliver DKK’s medlemsmagasin HUNDEN leveret til alle medlemmer. Her får du et overblik over, hvad du kan vente

Når godbidder ikke virker

21-05-2022 15:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Man hører ofte, at man skal belønne hunden med godbidder, når man træner den. Men hvad gør man, hvis hunden ikke gider de lækre hapser

Fra HUNDEN: Løber hjertet af med dig i hvalpekøbet?

11-07-2025 07:01, af Lotte Evers, Agria Dyreforsikring

Når først beslutningen er taget, og drømmen om en lille, logrende hvalp går fra tanke til realitet, kan det være svært at lægge følelserne helt på hylden for at forholde sig til de lidt mere praktiske sider af hvalpekøbet. Men før du lader dig rive med af nuttede hvalpehoveder, små poter og den bløde hvalpemave, er der måske noget, du ikke helt har stillet skarpt på endnu.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Rejse med hund: Regler for Tyskland 2026

Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.

Klare tegn på at du er udstillingsnørd

Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Rejse med hund: Regler for Sverige 2026

Info|

Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.

Rejse med hund: Regler for Holland 2026

Info|

Holland er kendt for sine åbne vidder og hundekærlige kultur, hvilket gør det til en oplagt destination for en kør-selv-ferie. Men selvom grænserne føles åbne, er der i 2026 vigtige krav til dokumentation og sundhed, som du skal have styr på, før I ruller mod syd.

Sådan styrker du båndet mellem dig hunden

Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.

Dansk hundeiværksætteri: Fra barndomsvenner til producenter

Drømmen om at skabe noget eget i den danske hundeverden kræver både mod og udholdenhed. Ismail og Valdemar har valgt at bygge deres virksomhed på et fundament af venskab og lokal produktion i Odense.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Rejse med hund: Regler for Frankrig 2026

Info|

Skal du rejse med hund til Frankrig i 2026? Få styr på regler om EU-pas, rabiesvaccination, indrejsekrav og særlige regler for hunderacer, så du undgår problemer ved grænsen og kan nyde ferien uden bekymringer.

Nordisk udstilling i Skagen samler hundefolket

Når pinsesolen står over Skagen den 23. og 24. maj 2026, danner Skagen Strand Hotel & Resort rammen om en stemningsfuld nordisk udstilling med både historie, hunde og fællesskab i centrum.