HUNDEN 11 er på trapperne

15-11-2018 08:36, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I næste uge udkommer novembernummeret af HUNDEN. Her er lidt af det, du kan glæde dig til

Copyright Ridehesten.com

Når søndag bliver til mandag, og uge 46 bliver til uge 47, får postbudene lidt ekstra vægt i deres tasker. Med sig i løbet af ugen har de nemlig 116 siders ren hundeguf til DKK’s medlemmer.

I det nye magasin sætter vi naturligvis fokus på det flotte VM for schæferhunde, der blev holdt i Randers. Her kan du blandt andet læse om, hvordan det er at blive bidt 240 gange på fem dage.

Selvfølgelig får du også en reportage fra VM i agility, hvor Natasha Gjerulff løb med guldet i klassen for små hunde.

Månedens kendishundeejer er kultparret Sussi og Leo, som er kæmpe store dyreelskere. En overgang havde parret seks irske ulvehunde, men nu nøjes de med en sort labrador og lille chihuahua.

Du får også en længere artikel fra et dyrekrematorie, hvor du kan læse om, hvordan man her kan sige farvel til sin hund, og hvad der sker, når man sender hunden på krematorium. Vi har også besøgt virksomheden, der drejer urnerne til krematoriet, ligesom vi har lagt vejen forbi et firma, der laver smykker med aske fra dyr.

Astrid Gerd Holtet har leveret en flot og lærerig artikel om stress i indlæring og træning. For er stress altid negativt? Det får du svar på i artiklen.

Derudover kan du komme med til international lydighedscamp i Viborg, hvor hundeejere fra hele verden fik undervisning af nogle af verdens bedste lydighedstrænere og udøvere.

På grund af deadline har vi ikke haft mulighed for at have det store med fra udstillingen i Herning, men det kommer i december.

Til gengæld smider DKK en lille bombe i bladet, da klubben netop nu er i gang med at ansøge om at få et stort hundearrangement til landet.

Læs også

Send os dit bedste foto

14-08-2025 07:00, af Cecilie Friis Amstrup

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 19. august.

Fra HUNDEN: Lær hunden at hilse med alle poter på jorden

05-08-2025 07:32, af Winnie Bøge

“Det gør ikke noget, min jakke skal vaskes alligevel”. “Pyt med det, jeg elsker hunde”. Sådanne kommentarer hører man ofte, når folk hilser på en hund, der hopper op. Hvis hunden er din, og du drømmer om en hund, som kan hilse på mennesker, mens den har alle fire poter på jorden, så GØR det noget.

Fra HUNDEN: Raceportræt af den selvsikre west highland white terrier

27-07-2025 06:30, af Ann Kragholm

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

Politiet i Holbæk beder om hjælp til at finde såret muskelhund

20-04-2012 14:02, af Tine Luther
Politiet i Holbæk sårede i går en muskelhund, der bl.a. havde ihjelbidt en retriever, med skud fra en tjenestepistol. Hunden stak efterfølgende af og efterlyses nu.

FK Distribution leverer HUNDEN

09-05-2022 12:02, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Når majnummeret af HUNDEN udkommer, er det en ny distributør, der leverer bladet

Aflivet efter donation til dyrevelfærd

19-01-2013 16:04, af Maja Golles
En 86-årig dame havde testamenteret sin formue og hunden Henry til dyrevelfærdsorganisationen Wood Green Animal Shelter.

Sejr i Kom og vis din hund

22-09-2019 13:42, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I en af de mange ringe i Ballerup kan alle komme og vise deres hund frem og få en uofficiel bedømmelse af hunden. Søndag er dommeren Leif Lehmann Jørgensen

Sommerbilleder vol. 1

11-07-2018 07:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Det er overvældende, når man beder om billeder fra en solskinsdag med hunden, og der så kommer 168. Derfor er vi blevet nødt til at bide dem over i 7 dele. Her får I de første 25 billeder

Nyt værktøj, når hunden skal være alene hjemme

14-06-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Radioprogrammet Mads og Monopolet skulle efter sigende være et glimrende værktøj til at berolige hunden, når den skal være alene hjemme

Den ungarske kennelklub reddet

09-06-2012 11:12, af Tine Luther
Som tidligere skrevet her på hunden.dk, var den ungarske kennelklub i alvorlig krise grundet den ungarske regerings nye regler. Ifølge dem var det nemlig kun regeringsstøttede organisationer, der for fremtiden måtte registrere hunde og arrangere udstillinger. Nu er er der heldigvis kommet en løsning på problemet, og kennelklubbens fremtid ser lys ud.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Dansk Kennel Klub går forrest med Danmarks allerførste hundevelfærdskonference

01-09-2025 10:00, af Lise Lotte Christensen

Konferencen markerer et samlet og målrettet skridt i arbejdet for at styrke trivsel og velfærd blandt alle landets hunde

En dag i skoven med Happy og en placering som nummer to

30-08-2025 09:28, af Charlotte Thomsen
Jagt|

Den 10. august 2025 dannede Gisselfeld Kloster rammen om årets Danmarksmesterskab i schweissspor. 

Kun tre ud af 26 ekvipager gennemførte sporprøven – og Happy og jeg var en af dem!
Vi sluttede dagen med en stolt 2.-vinderplacering. 

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Når en drøm ændres

03-09-2025 10:00, af Aya Lindborg

Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse. 

Hundevelfærdskonference 2025: Sammen for hundenes bedste

02-09-2025 12:45, af Karina Green Damsgaard

I dag afholder Dansk Kennel Klub hundevelfærdskonference, hvor centrale aktører fra hundeverdenen er samlet for at sætte fokus på fremtidens hundeliv i Danmark

To af Danmarks førende eksperter i hundevelfærd taler på Hundevelfærdskonferencen

31-08-2025 13:00, af Karina Green Damsgaard

Når Hundevelfærdskonferencen løber af stablen på tirsdag d. 2/9, kan deltagerne se frem til et spændende oplæg fra dyrlæge og adfærdsekspert Iben Meyer og dyrlæge og lektor Helle Friis Proschowsky. Begge har gennem en årrække forsket, undervist og formidlet viden om hundes adfærd og velfærd, og sammen er de to blandt de mest markante stemmer i debatten om, hvordan vi bedst forstår og behandler vores hunde

Er din hund klar til at blive dagens stjerne?

28-08-2025 14:06, af Redaktionen

Lørdag d. 30/8 inviterer SfCOEB til Hundematch på Boeslunde Camping i Slagelse – en dag fyldt med sjov, konkurrencer og masser af logrende haler.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet