4. maj 1937 blev Dansk Racehunde Union stiftet. 21. november 2020 valgte medlemmerne af Dansk Racehunde Union, at organisationen nu skal nedlægges. Bestyrelsen afvikler derfor klubben frem mod 31. december 2020.
Denne beslutning er naturligvis en stor nyhed i den danske hundeverden, idet DRU er den andenældste og andenstørste af sin slags - Kun overgået af Dansk Kennel Klub.
Nedlæggelsen af DRU har været et meget omdiskuteret emne gennem længere tid, da Dansk Kennel Klub har tilbudt de nu klubløse medlemmer at blive medlem af DKK. Det har 170 medlemmer valgt at tage imod og mellem de 170 medlemmer er 48 af DRU’s 51 kenneler.
Opløsningen af DRU er sket på to ekstraordinære generalforsamlinger, som den slags kræver, og på begge generalforsamlinger var det et overvældende flertal af medlemmerne, der stemte for nedlæggelsen.
Herunder kan du se opdateringen fra Dansk Kennel Klub, hvor du kan blive klogere på, hvad der kommer til at ske fremadrettet, og hvordan de nye medlemmer kommer over til DKK.
Dansk Kennel Klub er meget mere end konkurrencer og avl. Gennem rådgivning og praktiske tips hjælper de helt almindelige hundeejere med at skabe en tryg og aktiv hverdag.
Nedtællingen er i gang! I weekenden, den 7.-8. februar 2026, indleder Dansk Kennel Klub vinterferien i det østjyske med årets allerførste internationale hundeudstilling.
Solveig Evers Andersen fejrer i dag den 26. januar 2026 sit 50 års jubilæum som medlem af Dansk Kennel Klub. Det er en hyldest til et liv med hundene som midtpunkt, hvor glæden nu også deles med både børnebørn og oldebørn i hverdagen.
I de gamle Olsen Banden filmen var hundehoveder et skældsord. Sådan er det ikke på en udstilling. Se bare disse billeder af diverse hundehoveder
Øv altså, udstillingen i Vejen er også aflyst
Her får du lidt billeder fra søndagen i Vejen
Drømmen om et almindeligt udstillingsår i 2021 er allerede brast. Udstillingen i Fredericia er aflyst
Så er Årets Avlsklasse afgjort, og det blev Surtsey's E-Eydis, islandsk fårehund, der løb med sejren et point foran Javika's Neymar JR Stump Boblop, dansk/svensk gårdhund, og vi skal nok skrive meget mere om Årets Avlshund, men her kommer lidt om nummer to
Øverst på skamlen efter en varm dag i Rønne stod Pi Johanne Rasmussen med hendes Chic Choix Parti Celebris, der ifølge hende er noget nær den perfekte hund
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
De fleste hundeejere har mindst én historie, der stadig giver røde kinder og nervøse grin. For hunde har en helt særlig evne til at skabe kaos på de mest ubelejlige tidspunkter, ofte uden selv at opdage det.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund