Den hvide storpudel Abicas Miles Ahead, ejet af Kirsten Nielsen, Kathy Arnold, Mikael Nilsson, Sverige, har fejret den ene triumf efter den anden. Ved DKK-udstillingen i går, hvor han også blev bedst in show, blev det afgjort, at han var uslåelig i konkurrencen om at blive Årets hund. For lige at få sat et ordentligt punktum, vandt han også udstillingen i dag, inden han på festlig vis blev hyldet som Årets hund. Det er andet år i træk, han vinder den flotte titel. Best in Show-dommer var i dag fra Danmark. Det var Svend Løvenkjær, der havde den ærefulde opgave, og hans øvrige finalister var: nr. 2: puli, Bubbleton Feel The Spirit ejet af Steen Vonge. Nr. 3: engelsk springer spaniel, Lordsett White Angel ejet af Vibe Marie Borregaard Madsen og Kaj Bauer Madsen. Nr. 4: irsk setter, Applegrove Bechamel ejet af Igor Trusov, Rusland. Se flere resultater på hundeweb via linket under billedet til højre.
Tirsdag i sidste uge forsvandt en hund fra en adresse i Vordingborg, og ejeren, en 69-årig mand, efterlyste hunden på de sociale medier, for han var i sagens natur bekymret for, hvor hans hund var henne.
Hver måned modtager HUNDEN rigtig mange fantastiske billeder fra glade hundejere i hele Danmark, hvorefter der uddeles en præmie til de tre bedste billeder.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Shiba Inu racen er ikke typisk at finde på podierne rundt om på Europa's hundeudstillinger, men den 3.-5. november brillierede hanhunden Ai-We-Sed-So NeverEnding Story alligevel i Dortmund.
Hunde bliver ofte smittet med sygdommen, kennelhoste, når vinterens fugtige og kolde vejr indtræffer. Derfor er det i den kommende tid ekstra vigtigt, at man som hundeejer kan spotte symptomerne på kennelhoste og ved, hvad man selv kan gøre for at mindske risikoen for smitte.
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
Når temperaturen rammer frysepunktet, bliver vejene saltet. Dette afhjælper glatte veje, men vejsalt er en smertefuld oplevelse for hunde. Dyrenes Beskyttelse opfordrer derfor til at smøre hundens trædepuder med potevoks inden gåturen.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Det er ikke kun kulden, der generer vores firbenede venner i denne tid. Den salt, der strøs for at forhindre de tobenede i at falde og de firhjulede i at køre galt, er ikke god for hundenes poter. Det samme gælder små kugler af is
Sådan lyder motto'et hos Danmarks største løbeklub for hund og ejer, DIRTY PAWS. Klubben er en nystartet forening med lokalklubber spredt over det meste af Danmark, og deres mål er at få flere danske hundeejere ud og være aktive sammen med deres hunde.