Når juninummeret af HUNDEN udkommer i dag og i morgen, så vil læserne blive mødt af en forside i sort/hvid og guld. Vi synes selv, forsiden er rigtig vellykket, da den giver en flot indgang til det emne, der fylder meget i dette blad, og det er naturligvis European Dog Show.
Når så stort et arrangement finder sted i Danmark, så skal det naturligvis dækkes, og det bliver det. Så hvis du ikke var der, så får du et grundigt blik ind i, hvad der foregik i de fantastiske dage i Herning. Og hvis du var der, så kan du mindes den store oplevelse.
Men der er også blevet plads til andet i bladet.
Agria har skrevet en fin og aktuel artikel om hunde, strande og sommer. For der er ting, man som hundeejer skal være opmærksom på, når man tager hunden med på stranden.
Schæferhundeklubben for Danmark har afholdt DM i IGP3, og det har Randi Salzwedel skrevet en fin reportage fra.
Der er også blevet plads til et par spændende rallyartikler, som handler om at starte i sporten, og om den første champion af racen fransk bulldog.
Vi har naturligvis også en reportage fra det flotte Verdensmesterskab i Dog Dancing, der blev holdt i forbindelse med EDS: Her gjorde danskerne en rigtig flot figur, og det var en stor oplevelse at være med til mesterskabet.
Du får også en artikel om naturnationalparker, hvor DKK er blevet spurgt til råds. Det er en meget spændende og oplysende artikel, som Helle Friis Proschowsky har skrevet.
Klummen i denne måned er skrevet af Wilfred Olsen, og den handler naturligvis om European Dog Show.
Galleriet på hunden.dk er nu opdateret med masser af billeder fra forrige weekends udstilling i Fredericia. Se hvordan du finder alle billederne her.
Det nye nummer af HUNDEN er landet, og her kan du blandt andet læse det store portræt af Helle Nielsen. Efter 25 års dedikeret arbejde med flatcoated retrievere, har hun nu modtaget DKK’s opdrætterpris.
Som det absolut sidste i serien af gallerier fra DKK Fredericia, kommer her gruppevinderne fra weekenden. Find BIS vinderne i næste nummer af HUNDEN.
Engelsk bulldog, fransk bulldog og mops er blandt de mest populære og elskede hunderacer i Danmark og er kendte for deres nuttede udseende, kompakte bygning og store personlighed. Deres karakteristiske korte snude er dog desværre også årsag til helbredsmæssige udfordringer.
I næste uge udkommer novembernummeret af HUNDEN. Her er lidt af det, du kan glæde dig til
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 24. marts
Coton de tuelar spiller en væsentlig rolle i HUNDEN 10, der udkommer i næste uge. Her er der nemlig portræt af denne race, og derfor pryder racen også forsiden
Så kan I igen sende billeder fra jeres hverdag med hunden og komme med i Magasinet HUNDEN
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
I denne uge udkommer det nye nummer af Magasinet HUNDEN. Her får du et overblik over, hvad du kan læse
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Hvad hedder naboens hvalp? Agria har opgjort de mest populære hundenavne fra 2025, og vi har fundet de navne, der topper listerne for både hanhunde og tæver.
Enid Bak Rasmussen, der har været en del af heste- og hundeverdenen i mange år, gik bort i torsdags. Hendes bisættelse bliver fredag den 20. februar, og alle er velkomne til at komme og tage afsked med hende
Min bedste ven døde lige foran mig. På det, der skulle have været de sidste fem minutter af en ellers dejlig gåtur med logrende hale og hundeleg, faldt hun pludselig om på stranden.
Stendød.
I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.
Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.
Som det absolut sidste i serien af gallerier fra DKK Fredericia, kommer her gruppevinderne fra weekenden. Find BIS vinderne i næste nummer af HUNDEN.