Da vi for et stykke tid siden spurgte jer, om vi skal have en lov, der fastslår, at hunde skal spændes fast under kørsel, svarede hele 92,3 procent ja.
Vi har efterfølgende været i kontakt med Transportminister Benny Engelbrecht (S), som har sendt vores spørgsmål videre til Færdselsstyrelsen.
Her mener man ikke, at en ny lov er nødvendig.
– I forbindelse med transport opfattes hunde som gods, og de er derfor omfattet af reglerne for kørsel med gods. Her fremgår det, at hunde ikke må skærme for udsynet for føreren, ligesom de ikke må frembyde fare for personer eller skade på ejendom, lyder det fra Færdselsstyrelsen.
Om disse regler kan bruges i den virkelige verden, når en hund går rundt i bilen under kørslen, kan styrelsen ikke svare på, idet det vil afhænge af en konkret vurdering fra politiet og i sidste ende af domstolene.
Færdselsstyrelsen har endvidere været i kontakt med Vejdirektoratet for at finde ud af, om der findes statistik over, hvor mange uheld der skyldes hunde eller hvor hunde har været skyld i skade ved uheldet.
Vejdirektoratet har hertil oplyst, at der ikke findes den slags oplysninger.
Færdselsstyrelsen konkluderer på baggrund af disse ting, at man i styrelsen ikke er bekendt med forhold, der skulle indikere, at nuværende lovgivning ikke er tilstrækkelig. Eller sagt på jævnt dansk. Loven er fin som den er.
Transportminister Benny Engelbrecht har dog åbnet en dør på klem for, at loven måske kan reguleres. Han skriver nemlig til hunden.dk, at han har bedt Færdselsstyrelsen om at undersøge behovet for nærmere regulering af transport af kæledyr i biler, herunder hvorledes forholdet reguleres i Danmarks nabolande.
Vi følger naturligvis med i, om der sker noget på dette område.
Ofte glemmer vi alt om hundens sikkerhed, når vi tager den med på køretur i bilen. Men det er vigtigt, at du sørger for, at Fido er spændt ordentligt fast, særligt når turen går ud på de glatte og trafikerede veje i dagene op til jul og nytår. Læs her hvordan du bedst sikrer hunden på køreturen
I takt med at flere og flere bruger sikkerhedslys, når de er ude med deres hund, er der kommet øget fokus på lygternes kvalitet og fleksibilitet. Nu lancerer Orbiloc – der er kendt for sine kvalitets LED-sikkerhedslys – en ny, smart fastgørelses-enhed, der er udviklet i samarbejde med brugerne. Den nye Quick Mount Adjustable gør det endnu lettere at placere lygten sikkert på hundens halsbånd eller sele.
I går blev hunden Bella efterlyst, da hun var løbet væk efter en trafikulykke. Nu er hun heldigvis fundet igen
Vi har talt med Riksförbundet M Sverige, der er den svenske pendant til FDM, om reglerne for hunde i biler i Sverige
Borgerforslag om forbud mod salg, distribution og køb af nikotinposer/snus møder stor opbakning fra hundeejere, dyrevelfærdsorganisationer og politiske ordførere i kampen for dyrenes sikkerhed.
Når dagene er korte, kræver gåturene ekstra omtanke. Med synlighed, gode rutiner og forståelse for hundens sanser kan turene i mørket blive både trygge og behagelige.
På grund af dyrets sikkerhed, er det ikke muligt at tage sin hund med på et fly fra Norwegian, hvis hunden hører til de kortnæsede racer
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.
Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.
Foråret pibler snart frem, og de første blomster bringer farve til haven. Men bag det smukke ydre gemmer der sig en fare for din hund. Vi har samlet en guide til nogle af de planter du skal holde øje med i den kommende tid.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.
Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet