Da vi for et stykke tid siden spurgte jer, om vi skal have en lov, der fastslår, at hunde skal spændes fast under kørsel, svarede hele 92,3 procent ja.
Vi har efterfølgende været i kontakt med Transportminister Benny Engelbrecht (S), som har sendt vores spørgsmål videre til Færdselsstyrelsen.
Her mener man ikke, at en ny lov er nødvendig.
– I forbindelse med transport opfattes hunde som gods, og de er derfor omfattet af reglerne for kørsel med gods. Her fremgår det, at hunde ikke må skærme for udsynet for føreren, ligesom de ikke må frembyde fare for personer eller skade på ejendom, lyder det fra Færdselsstyrelsen.
Om disse regler kan bruges i den virkelige verden, når en hund går rundt i bilen under kørslen, kan styrelsen ikke svare på, idet det vil afhænge af en konkret vurdering fra politiet og i sidste ende af domstolene.
Færdselsstyrelsen har endvidere været i kontakt med Vejdirektoratet for at finde ud af, om der findes statistik over, hvor mange uheld der skyldes hunde eller hvor hunde har været skyld i skade ved uheldet.
Vejdirektoratet har hertil oplyst, at der ikke findes den slags oplysninger.
Færdselsstyrelsen konkluderer på baggrund af disse ting, at man i styrelsen ikke er bekendt med forhold, der skulle indikere, at nuværende lovgivning ikke er tilstrækkelig. Eller sagt på jævnt dansk. Loven er fin som den er.
Transportminister Benny Engelbrecht har dog åbnet en dør på klem for, at loven måske kan reguleres. Han skriver nemlig til hunden.dk, at han har bedt Færdselsstyrelsen om at undersøge behovet for nærmere regulering af transport af kæledyr i biler, herunder hvorledes forholdet reguleres i Danmarks nabolande.
Vi følger naturligvis med i, om der sker noget på dette område.
Ofte glemmer vi alt om hundens sikkerhed, når vi tager den med på køretur i bilen. Men det er vigtigt, at du sørger for, at Fido er spændt ordentligt fast, særligt når turen går ud på de glatte og trafikerede veje i dagene op til jul og nytår. Læs her hvordan du bedst sikrer hunden på køreturen
I takt med at flere og flere bruger sikkerhedslys, når de er ude med deres hund, er der kommet øget fokus på lygternes kvalitet og fleksibilitet. Nu lancerer Orbiloc – der er kendt for sine kvalitets LED-sikkerhedslys – en ny, smart fastgørelses-enhed, der er udviklet i samarbejde med brugerne. Den nye Quick Mount Adjustable gør det endnu lettere at placere lygten sikkert på hundens halsbånd eller sele.
Vi har talt med Riksförbundet M Sverige, der er den svenske pendant til FDM, om reglerne for hunde i biler i Sverige
Hunden Einstein opsnusede i foråret en ældre, tilskadekommen mand i en busk i Brørup. Takket være Einstein blev manden fundet, hentet af ambulance og bragt i sikkerhed. I onsdags vandt Einstein ugetitlen jysk Danmarks Dyrehelt sammen med sin ejer Sascha i selskab med hundredvis af skoleelever på Campus Vejen
Borgerforslag om forbud mod salg, distribution og køb af nikotinposer/snus møder stor opbakning fra hundeejere, dyrevelfærdsorganisationer og politiske ordførere i kampen for dyrenes sikkerhed.
På grund af dyrets sikkerhed, er det ikke muligt at tage sin hund med på et fly fra Norwegian, hvis hunden hører til de kortnæsede racer
I går blev hunden Bella efterlyst, da hun var løbet væk efter en trafikulykke. Nu er hun heldigvis fundet igen
Bliv set på dine gåture og undgå uheld, når du lufter hunden i mørket
Fra den 1. juli kan både lokale hundeejere og gæster på Rold Gl. Kro forkæle deres hunde med vask, klip og spa i trygge og rolige omgivelser, og de første bookinger er allerede i hus.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.
Græsavne kan bore sig ind i poter, ører og sågar øjne på hunden, og lige nu kommer menneskets bedste ven ofte slemt til skade, når den boltrer sig i det danske sommerland.
Niels Jensen og hans firbenede makker Briska's Orry hentede guld til Danmark ved Dobermann IGP VM og opfyldte dermed Niels’ drøm.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.