 
	 
										
											 
										
									Som vi tidligere har skrevet, er der ikke konkrete regler i Danmark om fastspænding af hunde i biler. I Sverige er det dog anderledes. Vi været i kontakt med Riksförbundet M Sverige for at høre om reglerne i vores naboland mod øst.
Reglerne er indført af Sveriges Landbrugsråd, der svarer til det danske Landbrugsministerium i 2010.
Her står der, at kæledyr kun må transporteres i bagagerummet, hvis det kan foregå på en sikker måde. Vil man have hunden et andet sted i bilen, kræver det, at hunden er forsvarligt sikret, hvis man skal foretage en brat opbremsning, og her taler man først og fremmest om, at hunden skal være sikret med en sele af en eller anden slags.
Juan Colarte, der er juridisk rådgiver i Riksförbundet M Sverige, fortæller, at reglerne er svære at håndhæve, idet der ikke foretages egentlige kontroller af det, men at politiet uddeler bøder, når de standser folk i anden sammenhæng, som ikke har spændt hunden fast.
– I 2017 blev en chauffør stoppet med en løs hund i bagagerummet. Han fik en bøde på 2250 svenske kroner. (cirka 1595 danske korner). Retten lagde vægt på, at en løs hund kan forstyrre føreren så meget, at det har indflydelse på trafiksikkerheden, fortæller han og fortsætter:
– I et andet eksempel forårsagede en hund en trafikulykke, da den hoppede op på førersædet og blokerede udsynet for chaufføren, som fik dagbøder på 2000 svenske kroner (cirka 1417 danske kroner). Men ellers er det sædvanlige, at bøderne ligger på 1500 svenske kroner (cirka 1063 danske kroner) per hund.
Juan Colarte fortæller desuden, at der heller ikke i Sverige findes statistik på, hvor mange uheld, der skyldes løse hunde i biler.
Amerikanske Mark Saccoccio har fået sin elskede hund igen, efter den blev stjålet fra en bil ved Årslev. Politiet efterforsker stadig sagen og hører gerne fra vidner
På trods af utallige opfordringer i alle mulige medier, er det ikke alle, der har forstået pointen
Kvinde frygtede, at hendes hund var blevet stjålet, men sandheden var dog noget mindre dramatisk
To hunde blev mandag befriet fra en varm bil i Aarhus. Det var politiet, der måtte træde til for at redde de ophedede hunde
De fleste ved, at hunde ikke må efterlades i varme biler om sommeren, men det samme er faktisk tilfældet om vinteren, hvor temperaturen kommer under frysepunktet. Desværre er der mange, som lader hunden sidde i bilen når det er koldt, men det kan have fatale konsekvenser
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
For første gang kortlægges danske hundeejeres brug af bure. Resultaterne viser, at brugen af bure er udbredt dog med stor variation. Dette giver anledning til overvejelser om hundenes velfærd samt behovet for regulering via lovgivning
Gammel Dansk Hønsehund, Broholmer, Dansk Spids, Sort Spids og Dansk/Svensk Gårdhund i flot fællesskab
Søndag den 26. oktober kl. 11–13 mødes hundeejere og politikinteresserede til en anderledes politisk gåtur i Bernstorffsparken med kaffe, hunde og samtaler i snor
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Hundevelfærdskonferencen 2025 samlede hele Hundedanmark i september
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Det er snart halloween og derfor er det også absolut højsæson for græskar. Men hvordan er det nu med hunde og græskar?