De sidste dage er en kvinde flere gange blevet set køre rundt med en masse hunde i bilen i Nordsjælland. Politiet har været inde over sagen, men de mente ikke, hundene led overlast.
Kvinden har ikke kun kørt rundt på vejene i Nordsjælland. Hun har også kørt de sociale medier tynde, idet særligt Facebook har flydt over med bekymrede indlæg om kvinden og de mange hunde.
Tirsdag eftermiddag tog sagen så en dramatisk drejning, da en gruppe borgere tog sagen i egen hånd og spærrede vejen for bilen med de mange hunde i Bernstorffsparken i Gentofte.
Ifølge TV2 Lorry fandt politiet hverken chip eller øretatoveringer på hundene, som viste sig at være 13 små blandingshunde. Derfor blev hundene sendt på Dyreværnets internater, mens sagen undersøges.
Der bredte sig en virtuel jubelstemning, da Dyreværnet tirsdag breakede, at de 13 hunde nu var i deres varetægt, og at der ville blive passetgodt på dem.
Onsdag snakkede hunden.dk med Signe Sehested Lund fra Dyreværnet. Hun kunnedog ikke give nogen opdatering på hundenes situation.
- Sagen er netop nu ved at blive undersøgt af Nordsjællands Politi, og derfor har vi ikke nogen kommentarer lige nu, lød det undskyldende fra værnets presseansvarlige.
I et facebooksopslag fra tirsdag aften opfordrer Nordsjællands Politi til, at man maner til besindighed i sagen. Yderligere framgår det af opslaget, at politiet ikke mener, hundene har lidt overlast. Et opslag, der dog har fået en hel del kritiske kommentarer.
Opdatering kl. 15.13
Nordsjællands Politi oplyser i en pressemeddelelse onsdag, at hundene ikke har lidt overlast, og at de rent faktisk var chippede.
Hos Dyreværnet fandt man chip i alle hunde, og oplysningerne herfra passede med dem, den 37-årige norske kvinde, som kørte i bilen, havde i de medbragte dyrepas.
- Hundeflokken består af fem hunde og otte hvalpe, der er født i maj måned i år. De er alle blevet undersøgt, og der er ingen tegn på, at de har været udsat for misrøgt eller har lidt nød, udtaler Dyreværnets direktør, Rikke Christensen-Lee i pressemeddelelsen.
Den 37-årige norske kvinde var onsdag eftermiddag til afhøring hos politiet. Her oplyste hun, at hun er på vej fra Polen til Norge. Undervejs ville hun holde lidt ferie i Danmark. Under hendes ophold har hundene om natten opholdt sig i hendes bil, hvor de har haft adgang til mad, vand og frisk luft.
- Der er ingen tvivl om, at mange borgere har været bekymrede for hundenes ve og vel. Sagen her viser, at der blandt borgerne er en stor interesse for dyrevelfærd, men også at det er vigtigt, at der ikke drages forhastede konklusioner, lyder det fra politikommissær Morten Riisager-Pedersen.
I går tirsdag den 28. maj blev der afsagt dom i banebrydende sag om 11 hunde ved retten i Hjørring. Ejeren af hundene fik frakendt retten til at holde hund i fem år og fik 40 dages betinget fængsel. Ejeren har anket dommen.
Reklamer for en fiktiv plastikkirurgisk dyreklinik skal gøre danskerne opmærksomme på, hvad bestemte typer af udseende gør ved hundenes velfærd. Målet er at reducere efterspørgslen på fremavlede karaktertræk som korte snuder, store øjne og masser af hudfolder, da disse ofte kommer med en pris for hundenes helbred.
Alternativet ønsker, at Danmark skal indføre kørekort til kæledyr. Med dette vil partiet forbedre dyrevelfærden i Danmark
En mand er tiltalt for at ville aflive sin hund med kniv. Han skulle have været for retten i Randers, men sagen er udsat på ubestemt tid på grund af sygdom
Da Hanne Adly og hendes mand for et par år siden ville købe hund, anede de ikke, at det ville ende med afsløringen af en af de værste hundesager i Danmark
De 9 labradorhvalpe, som var en del af den store hundesag fra Lolland, er næsten klar til at blive adopteret af familier, som ved hvordan, man behandler hunde
En kvinde fra Vissenbjerg på Fyn er dømt for at have behandlet dyr groft uansvarligt
Et dansk par blev natten til torsdag bremset i at købe hundehvalpe på gaden i Flensborg fra en skrupelløs polsk smugler
Ægtepar slipper billigt fra misrøgt af hunde, da de ikke tidligere er straffet
De 21 hunde, Dyreværnet reddede fra et kummerligt liv i fredags, er alle stadig i live. Onsdag var en af dem dog tæt på at dø, da hun fik to hjertestop. Vi har talt med Dyreværnet og her er status på hundene
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
For første gang kortlægges danske hundeejeres brug af bure. Resultaterne viser, at brugen af bure er udbredt dog med stor variation. Dette giver anledning til overvejelser om hundenes velfærd samt behovet for regulering via lovgivning
Søndag den 26. oktober kl. 11–13 mødes hundeejere og politikinteresserede til en anderledes politisk gåtur i Bernstorffsparken med kaffe, hunde og samtaler i snor
At gå tur med hunden burde være et af dagens højdepunkter – frisk luft, samvær og tid til at nyde hinanden. Men for mange hundeejere bliver det i stedet en trækkekamp, hvor armen bliver lang, og tålmodigheden kort. Hvorfor er det så svært for nogle hunde at gå pænt i snor? Og hvordan hjælper vi dem bedst på vej?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Hundevelfærdskonferencen 2025 samlede hele Hundedanmark i september
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Det er snart halloween og derfor er det også absolut højsæson for græskar. Men hvordan er det nu med hunde og græskar?