En ny undersøgelse, foretaget af analysebureauet Xtreme for Agria Dyreforsikring, viser, at 18 procent af de ca. 850.000 hunde i danske hjem aldrig er fastspændt eller på anden måde forsvarligt sikret under bilkørsel.
– Det er bekymrende, at ca. hver femte danske hund får lov at bevæge sig frit rundt i bilen under kørslen - endda på forsæderne, mener hundeekspert og marketingchef i Agria Dyreforsikring, Lotte Evers.
– En løs hund i en kørende bil kan ikke bare skade sig selv, men kan være livsfarlig for bilens øvrige passagerer – både under en ulykke og blot ved en kraftig opbremsning. Under en kollision med 90 km/t vil selv en chihuahua på blot 2 kg udgøre en kraft på over 250 kg. For Danmarks mest populære hunderace, labrador retriever, svarer effekten til hele 3.840 kg – det svarer til vægten på en stor SUV, forklarer hun.
Ikke et lovkrav
I Danmark er det ikke et lovkrav, at hunde og andre kæledyr skal være fastspændte under kørslen; dog må du ikke have hunden siddende på skødet, når du fører bilen, da det er et krav, at kæledyret ikke generer føreren eller kørslen.
Danske hundeejere er dog mere bekymrede for sikkerheden end mange andre. I Frankrig er 38 procent af hundene for eksempel helt ubeskyttede, viser Agrias undersøgelse.
De mest almindelige måder at sikre din hund på under bilturen er at bruge en sikkerhedssele (29%), transportbur (28 %) eller at adskille hunden bag et sikkerhedsgitter i bagagerummet (18%).
– Det kan få alvorlige konsekvenser, hvis du bliver involveret i en trafikulykke, og dit kæledyr ikke er korrekt sikret i bilen. I Agria ser vi desværre jævnligt tilfælde, hvor hunde løber væk eller bliver påkørt i kølvandet på et uheld – især når redningsmandskab åbner bildøre, eller bilen er beskadiget i en sådan grad, at dyret får mulighed for at stikke af eller i værste fald slynges ud af bilen under sammenstødet. Andre konsekvenser kan være, at føreren bliver distraheret, eller at hund og kat smutter ud ad et åbent vindue undervejs eller en dør, når du standser, advarer Evers, som derfor opfordrer til altid at sikre kæledyret forsvarligt under bilturen ved at bruge et godkendt transportbur eller en sele, der er testet til kørsel.
Katte sikres bedre end hunde
Kun 4 procent af de danske katte får lov at rejse helt løse i bilen, men da en gennemsnitlig huskat vejer omkring 4 kg udgør også de en betydelig sikkerhedsrisiko.
– Det er meget typisk, at katte langt sjældnere transporteres i bil sammenlignet med hunde. Det afspejles i undersøgelsen, hvor 41 procent af katteejerne angiver, at deres kat aldrig kommer med i bilen. Når katten dog skal med på farten, vælger langt de fleste et transportbur som den foretrukne og sikreste løsning – 46 procent vælger at placere katten i et bur, 5 procent bruger sele og 5 procent sikkerhedsgitter, siger Lotte Evers.
Undersøgelsen er udført af Xtreme på vegne af Agria. 610 danske hunde- og katteejere deltog.
I juni var mave-tarmlidelser den mest almindelige årsag til, at hundeejere kontaktede dyrlægen hos Agria. Men 62 % af disse hundeejere undgik dyre klinikbesøg og den dertilhørende stress for både hund at ejer, fordi de kunne nøjes med at søge dyrlægerådgivning i hjemmet via en digital dyrlægetjeneste.
Vi siger ofte, at hunden er vores bedste ven, men er vi hundens bedste ven? Lever vi overhovedet op til den titel? Og hvordan kan vi optimere relationen mellem hunde og mennesker? Det er blot et par af de spørgsmål, forskergruppen "Mit liv med hund" igennem flere år har undersøgt.
Hunde er vanedyr, og efter blot et par ugers sommerferie med en øget mængde menneskeligt selskab og aktivitet kan hverdagen blive en udfordring, især for de yngste firbenede, hvis du har glemt at holde fast i de gode rutiner. Se her, hvordan du forebygger alene hjemme-problemer ved at forberede din hund på, at det snart er hverdag igen.
Vi har talt med Riksförbundet M Sverige, der er den svenske pendant til FDM, om reglerne for hunde i biler i Sverige
Er din nuttede hundehvalp pludselig blevet til en pubertetsplaget teenager, der har glemt alt, hvad den har lært? Mangler du en overlevelsesguide til at tackle unghundens mange fysiske og hormonelle forandringer? Du er ikke den eneste! Her får du hundeekspertens tips og tricks til at guide din firbenede igennem denne udfordrende periode.
I weekenden blev Agria Hundegåtur, en del af verdens største digitale hunde-velgørenhedsevent, afholdt i Danmark. For 8. år i træk satte arrangementet deltagerrekord, hvilket resulterede i en rekordstor donation til Dyreværnets arbejde med hjemløse hunde.
Kvinde frygtede, at hendes hund var blevet stjålet, men sandheden var dog noget mindre dramatisk
En lille mundfrisker for dig, men liv eller død for hunden. Det er ikke det, vi normalt tænker, når kæbemusklerne skal have lidt motion, men tyggegummi er en af de ting, du skal holde langt væk fra hunden. I værste fald kan din hund få et livsfarligt leversvigt, hvis den får fat i et stykke tyggegummi. Hunde kan nemlig ikke tåle sødemidlet xylitol, der selv i små mængder kan give hunde et voldsomt blodsukkerfald og i værste fald livsfarligt leversvigt. Derfor skal du holde øje med hunden på gåturen og undgå at smide tyggegummi på jorden. Er uheldet alligevel ude, har Agria Dyreforsikring lavet en guide til, hvordan du skal forholde dig
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
En rejse fuld af passion, fællesskab og overraskelser til WDS i Helsinki d. 8-10. august 2025
Det bliver en oplevelsesrig weekend, der venter hele familien den 6.–7. september 2025, når alverdens heste og hunde samles på Dyrskuepladsen i Roskilde til Store Hestedag. Programmet byder både på velkendte aktiviteter og spændende nyheder, som sikrer underholdning, læring og inspiration for alle
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 23. september for at være med i oktober måneds konkurrence.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
DKK’s Danmarksmesterskab i schweissspor 2025 bød på en af de sværeste udfordringer i mange år. Fire af landets bedste ekvipager stillede til start på mit hold i Gisselfelds skove, hvor en stor bestand af dåvildt skabte ekstra afledninger på sporene. Kun én ekvipage nåede helt til sporslut – blot 1 minut og 15 sekunder før tidsgrænsen udløb – og sikrede sig dermed en velfortjent 1. præmie.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet