Aktive Hunde, Ragno Nero
Når du starter med Stand Up Paddle (SUP), behøver du faktisk ikke at stå op på brættet. Det tager tid, træning og tålmodighed!
Jeg elsker SUP både med og uden hunde, og det første, næsten alle nybegyndere fortæller mig, er: Jeg kan ikke stå op på brættet.
Det behøver du ikke på din første session! Du skal give dig selv god tid, og opbygge din balance, selvtillid og styrke!
Jeg deler mine sessions, og hvordan jeg forbereder mig op således:
Før en session
Inden jeg overhovedet rammer vandet, så har jeg tjekket:
Rigtig mange strande er det blå flag, og det er ikke tilladt at have hund med
Eller som minimum har jeg sendt min lokation, og hvor lang tid jeg er afsted til 2-3 personer, så de ved jeg er afsted og kan reagere hvis de ikke har hørt fra mig
Når jeg pakker udstyr, så tilpasser jeg det, om det er korte session (tæt på lang) eller om jeg vil padle en længere tur.
Afhængig af hvem jeg er afsted med, så tilpasser jeg niveauet og planlægger, hvor meget “ekstra” tid jeg skal bruge på at hjælpe andre eller om jeg selv kan træne.
Jeg vil gerne have så mange som muligt får en god oplevelse med SUP, så jeg bruger en del tid på at vejlede, og komme med tips til øvelser inden de kommer på vandet.
Når du SUP’er med hund, så er der tre vigtige elementer at tage forbehold for.
Alle tre er levende, og veksler fra session til session, så du kan ALDRIG forvente at det hele fungerer optimalt de første mange gange.
Vandet ændrer sig hele tiden, og her kan du vælge at træne på land først, så hund, menneske og udstyr er vant til hinanden. Derefter kan du vælge steder, hvor der er lavt og roligt vand.
Før jeg har en hund med ud på brættet, så har jeg selv testet udstyret og “samlet” det, så jeg ved hvordan det skal sættes sammen og hunden ikke skal vente unødvenigt.
Når brættet pumpes op på land, så bruger jeg muligheden til at træne at hunden er rolig omkring brættet, og den er OK med at hoppe ned og op på det.
Jeg bruger følgende signaler:
Yderligere træner jeg også at hunden er OK med, at padlen kommer over dens hoved, og ikke “jagter” den.
Under en session
Hvis det er nye hunde og mennesker som skal lære at færdes på brættet, så er vi i knæ/hoftehøjt vand, så det er nemt for mennesket at bunde, og hjælpe deres hund.
Rigtig mange starter med at sidde på brættet i vandkanten med deres hund og give godbidder. Her er der hverken padle eller halefinne med, da mennesket nemt kan bunde. Nogle steder er der så lavvande, at halefinnen går mod bunden og kan knække. Dette foregår typisk siddende på bagdelen med benene på hver side af brættet for stabilisering.
Næste step er at tage padle og halefinne på, og tage en lille tur ud på dybere vand. Dette foregår typisk på knæene, så der kommer lidt højde på mennesket ift. hunden.
Det er vigtigt at give pauser, og holde det kort i starten da der er mange ting at forholde sig til, og det er forskelligt hvordan hundene reagerer.
Efter en session
Jeg sørger altid for hunden først, så den bliver tørret, får en godbid, vand og kommer i bilen eller et roligt sted. Derefter tørrer og pakker jeg udstyret ned.
Jeg tjekker regelmæssigt, om der er kommet rifter på trædepuderne, eller om hunden har fået skævheder, hvis den har svømmet eller hopper op og ned ad brættet.
Før, under og efter sørger jeg for at have spist, drukket nok med vand og selvfølgelig have solcreme på, så jeg ikke bliver stegt når jeg er på vandet.
For de korte og sjove ture:
Fungerer rigtig godt til intro, og for at hunden lærer at brættet og vand er sjovt
Dit primære fokus vil være et hjælpe din hund, så forvent at du er en del i vandet
For længere og afslappede ture:
Jeg tager normalt ud uden hunde for at træne mig selv og for at se mere natur og slappe af på vandet. Jeg medbringer snacks, vand osv. og vil typisk tage 3-10 km afhængigt af de mennesker, der kommer med mig.
Hvad kan du træne?
Inden du tager på vandet, skal du opbygge balance, selvtillid og styrke for både dig og din hund.
Tip: Pump dit bræt op og træn det på fast land, før du bevæger dig til kysten, og træn med bræt halvdelen på vandet og den anden halvdel hvilende på land. Når din hund er tryg ved at gå op og ned ad brættet, kan du flytte brættet længere ud i vandet.
Det er meget vigtigt at have en god balance for både hunden og mennesket.
Træn forskellige positioner, så både du og din hund er trygge ved at bevæge jer rundt på et smalt område.
Bevæg jer rundt på brættet uden at hunden hopper ned ad brættet, og I kan også stå op og kravle rundt på brættet.
Mange hunde vil kysse dig meget, når du er i øjenhøjde med dem.
Brug padlen, og sørg for ikke at ramme din hunds hoved, mens du skifter position med pagajen (det kan være udfordrende med en stor hund).
Find ud af, hvor balancen er, når det kun er hunden, kun dig og jer begge sammen.
Kravl rundt på brættet, og prøv at sidde op.
For mennesker bør du træne dine arme og overkrop.
For hunde kan du træne dem til at ligge på siden, så de ikke lægger sig ned i "sfinks"-positionen.
Giv en masse godbidder, og sørg for, at din hund er tryg og komfortabel på brættet.
Du kan se, hvordan poterne er åbne og næsten graver sig ned i brættet, når hunden ikke er komfortabel, versus når hunden er komfortabel, vil "tæerne" forblive samlet.
Gør brættet til et godt sted!
Vand
Hvis din hund ikke kan lide at svømme, bør du i det mindste vide hvordan din hund reagerer i vand. Hvis I skulle falde i vandet, så er det bedre du ved om din hund vil gå i panik og prøve at klatre op dig, om den synker til bunds eller om den stikker ud på langt dybere vand i panik.
Ligeledes skal du være komfortable med vand, og hvis du ikke er en rutineret svømmer, så have ALTID en svømmevest på!
Det er ikke et lovkrav at der er svømmevest på hunden, men det kan være en kæmpe fordel hvis hunden falder i vandet, og du skal hjælpe den på brættet.
Hvis du kun har halsbånd eller en sele uden håndtag på, så kan vandet gøre det er meget glat at få fat i hunden. Husk at træn at hunden bliver løftet op og ned ad brættet inden du tager på en længere tur.
Rutine
SUP er for mange en sommeraktivitet, og med vekslende vejr så er mit udstyr næsten altid i bilen henover sommeren.
Jo mere jeg er på vandet, jo mere kan jeg mærke at det bliver nemmere at finde udstyret frem, bedre balance og jeg bliver mere sikker i hvordan jeg skal læse vind og vejr.