Hvorfor elsker din hund dig

25-08-2022 09:02, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Psykolog Clive Wynne gør i bog rede for, hvorfor hunde er så kærlige over for mennesker. Hans konklusion vil måske overraske nogen

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Skal vi som mennesker føle os specielle, fordi en hund tilbyder os at klappe den og kæle for den? Er vi i virkeligheden også hundens bedste ven?

Spørger man den amerikanske psykolog med speciale i hundeadfærd, Clive Wynne, er svaret nej.

Mens andre i årevis har snakket om, hvordan hunden og mennesket har et særligt bånd, fordi hundens intelligens gør, at den ved, hvad mennesket vil, så mener Clive Wynne, at båndet er et rent emotionelt bånd.

Det emotionelle bånd, han beskriver, er ikke særligt mellem menneske og hund, men en særlig egenskab hunden har til at knytte emotionelle bånd med alle arter.

– Opdrager man en hund blandt får, bliver den glad for får. Opdrager man en hund blandt geder, bliver den glad for geder. Opdrager man en hund blandt mennesker, ja så kender du nok resten, siger han i en artikel i New York Times.

Clive Wynne henviser også til et eksperiment, der viste, at en hvalp skal tilbringe 90 minutter om dagen i en uge med et menneske, inden hvalpen bliver 14 uger for at være socialiseret med og tryg ved mennesker.

Dermed siger han også, at en hvalp, der ikke har haft kontakt med mennesker, vil blive lige så bange for mennesker som andre vilde dyr.

Grunden til hundes store evne til at kaste kærligheden på andre arter skal ifølge psykologen findes i hundens udvikling fra ulv til hund.

For mere end 15000 år siden begyndte mennesket og ulven at interagere med hinanden. Her begyndte menneskets udvælgelse også. For de har helt sikkert ønsket de mest venlige ulve, og dermed også over tid avlet hunden mere og mere venlig.

Faktisk har molekylærbiologen Bridgett von Holdt fundet gener i hunde, som findes hos mennesker med Williams-Beuren syndrom. Et syndrom, der blandt andet kendetegnes ved manglende social hæmning og overdreven empati.

Bridgett Von Holdt konkluderede gennem sit studie, at disse gener var, hvad der gjorde hunde mere venlige end ulve, og Clive Wynne konkluderer, at generne kan være resultatet af menneskets trang til at fremavle venlige hunde gennem tusindvis af år.

– Hunde har en abnorm lyst til at knytte tætte følelsesmæssige bånd til næsten alt, der krydser deres vej, siger Clive Wynne, hvis nye bog naturligvis hedder Dog is love: Why and how your dog loves you.

Læs mere her

Læs også

Hunde i bur

26-10-2025 10:00, af Helle Friis Proschowsky m.fl.

For første gang kortlægges danske hundeejeres brug af bure. Resultaterne viser, at brugen af bure er udbredt dog med stor variation. Dette giver anledning til overvejelser om hundenes velfærd samt behovet for regulering via lovgivning

Er mennesket hundes bedste ven?

23-09-2025 07:00, af Mette Bjerre, Aarhus Universitet

Fra frygtsom ulv til selskabshund i sofaen – ny bog sætter fokus på menneskets bedste ven

Forskning: Minimerer stress og smerter hos hunde og ejere

15-09-2025 07:00, af Lotte Evers, Agria Forsikring

Det kan være udfordrende for den almindelige hundeejer at vurdere, om en hund har ondt eller er stresset. En gruppe forskere vil nu undersøge, hvordan hundens personlighed påvirker dens reaktioner på smerte og stress og desuden måle, hvordan en hund kan blive påvirket af dens ejer. 

Hvordan vælger du den rigtige hunderace?

26-04-2023 10:38, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er ingen hemmelighed, at danskerne har en stor kærlighed til hunde. Faktisk kan man finde en hund i hver 4.-5. danske husstand, hvilket gør dem til et af de mest foretrukne kæledyr i landet. Og mens en hund kan være en kilde til mange glade og hyggelige stunder, kan hverdagen blive udfordrende både for hund og ejer, hvis ikke man vælger race med omhu

Hård hundediskussion i radioen

22-10-2018 08:38, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Mads og Monopolet på P4 blev det i lørdags diskuteret, hvornår hunde fylder for meget. Du kan høre udsendelsen i denne artikel  

Ny slags is til hunde

29-07-2017 16:02, af Anne Ekenberg

Katja Zweidorff har altid elsket dyr og i særdeleshed hunde. Det var hendes store kærlighed til de firbenede venner, der i foråret fik hende til at kaste sig ud i et nyt eventyr som dansk importør af Hugo & Celine – Ice Cream for Dogs.

Hvor hundegal er du

27-08-2018 14:35, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi er simpelthen vilde med folk, der gør lidt ekstra ud af deres kærlighed til hunde. Hvad gør du?

K9 står for kærlighed

05-09-2020 10:27, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

K9 Biathlon for alle på Vilhelmsborg er godt i gang, og Daniel Tyrell sørgede for at sætte kærligheden på dagsordenen på denne dejlige hundedag

Kæmpe hundefest i Vejen

17-08-2023 08:47, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I den kommende weekend d. 18.-20. august afvikler Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, hundeudstilling hos Vejen Idrætscenter. Over 2.500 hunde og deres ejere lægger vejen forbi hver dag for at blive eksteriørbedømt og i håbet om at vinde. De tre dages udstilling bliver altså et sandt hundemekka og med rigelig mulighed for alle hundeelskere og hundeinteresserede at få en overdosis af pelset, logrende kærlighed

Hellere hunden end husbonden

05-04-2022 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Undersøgelse viser, at mere end en tredjedel af kæledyrsejerne, foretrækker deres kæledyr frem for partneren

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Rottweilers juleudstilling i Aunslevhallen – en festlig afslutning på udstillingsåret 2025

09-12-2025 19:00, af Kenneth Kammersgaard

Rottweiler Klubben Danmark samlede 28 ekvipager til en dag fyldt med julehygge, flot sportsånd og imponerende resultater.
 

Stærk klubånd og flot hundearbejde i Boxergruppe Sydkyst/Ishøj

08-12-2025 09:30, af Emma Fridolin Sørensen

Boxergruppe Sydkyst/Ishøj afholdt prøvedag den 6. december, og det blev en dag fyldt med engagerede medlemmer, flotte præstationer og masser af opbakning. Hele 10 hunde var tilmeldt, og både færdselsprøverne og lydighedsprøverne bød på solidt arbejde og god stemning. Læs om resultaterne og den imponerende indsats fra klubbens egne frivillige i vores fulde beretning.

K9 Biathlon for alle får nyt liv og åbner sæsonen med løb den 3. januar

K9 Biathlon for alle stod til at lukke, men fællesskabet og nye kræfter har vendt udviklingen. Nu fortsætter et af landets mest populære hundeevents alligevel, og første løb i den nye æra er allerede annonceret.

Læs om redningen, beslutningen bag og planerne for fremtiden hos K9 Biathlon for alle.

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

Det kimer nu - til juleudstilling i Tollerklubben

10-12-2025 12:00, af Lars Møller

Tollerklubben rundede udstillingsåret af med en festlig og flot juleudstilling i Vemmelevhallen.
Nye ansigter, stærke resultater og historiske præstationer prægede årets sidste show.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Vitus og Hundestjernen – 7. december

07-12-2025 09:00, af Anne Egede

På vej op gennem det mørke klokketårn møder Vitus både flagermus, en sulten slørugle og nye sandheder om den onde Azazel. Men da Tyto afslører, at ingen kan forlade kirkens område i live, står Vitus pludselig fanget i et mareridt uden udgang