Det er med stor sorg, vi netop har fået at vide, at Conni Jakobsen er død. Conni sov ind i nat efter længere tids kamp mod kræft.
Conni var et aldeles positivt og åbent menneske, som altid bar et smittende smil og et fantastisk humør.
Hende store kærlighed til hunde var ikke til at tage fejl af, ligesom hendes store interesse for DKK’s ungdom var tydelig.
På udstillingen i Vejen i sommer, sad hun på forreste række i teltet under juniorhandling og fik en snak med samtlige handlere, ligesom alle hunde fik et klap, et kæl og en kærlig bemærkning.
Sådan var Conni Jakobsen.
Æret være Connies minde
Herunder følger DKK’s bestyrelsesformand Jørgen Hindses mindeord
Hyrdning, jagt og evnen til at trække slæder. Det var evner, som også var meget værd i oldtiden. Derfor blev hunde brugt som handelsvare
Hvis man spørger Sansa, har hun fået et nyt yndlingssted i hele verden
I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.
Når James ikke er på arbejde som skolehund, er han familiehund. Han bor sammen med mig, min mand, vores datter (på 2 år) og vores anden hund Riley. Min mand Mads går på jagt og drømmer også om, at James kan komme lidt med en gang imellem og hente en and eller gås, hvis han skyder sådan en
Ved du ikke, hvad du skal bruge weekenden på, så kan vi anbefale, at du drager mod Odense
I den sydsvenske by Malmø har man i årevis jagtet en eller flere personer, der tilsyneladende ikke bryder sig om hunde. I december kom man tæt på at afsløre gerningsmanden, men sagen er desværre ikke slut endnu.
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.
Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.
Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.
Omkring 100 deltagere med deres firbenede makker havde i weekenden fundet vej til Bevtoft, hvor K9 Biathlon for Alle – Forårsfornemmelser blev afholdt. Løbet var årets tredje Mini Edition, og som altid var stemningen præget af fællesskab og masser af hundeglæde.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.