I weekenden den 10.-11. februar danner Messe C i Fredericia ramme for årets første hundeudstilling og det bliver to dage fulde af kærlighed og dedikation til verdens bedste firbenede venner. Dansk Kennel Klub er Danmarks største interesseorganisation for hunde og hundeejere, og udstillingen i Fredericia er den første af årets seks udstillingsweekender, hvor hundeejere mødes for at hygge sig i fællesskabet om deres højt værdsatte hunde.
Hundeudstillingen er først og fremmest en kvalitetsbedømmelse af hundene, hvor en erfaren eksteriørdommer ser på hundene en ad gangen. Dommeren vurderer hundene bl.a. ud fra deres alder, køn, racesærpræg, kropsbygning, pelskvalitet og bevægelser, og det udmunder sig i en præmiering. De vindende hunde konkurrerer sidst på dagen i det prestigefyldte ”Best in Show”. Foruden ”dyrskue-oplevelsen” kan du gå på opdagelse i masser af stande, hvor du kan købe alt muligt fantastisk udstyr, foder, tøj og ting som en hundeelsker – og hund – kunne ønske sig.
Stort og småt, korthåret og langhåret
Med knap 3.000 hunde fordelt over 250 forskellige hunderacer vil der være rig mulighed for at opleve mange forskellige typer hunde; nogle med korte ben og nogle med lange ben, nogle med kort pels og nogle med lang pels, nogle der er lavet til at hyrde får og nogle der er lavet til jage i rævegrave. Alle hunderacer har deres helt eget specifikke formål og deres eksteriør er afstemt derefter. Og det er netop dét, der er dommerens opgave at vurdere: er den pågældende hund bygget anatomisk korrekt til dens specifikke brugsformål og har den temperamentet til det?
Om lørdagen kan du f.eks. opleve to typer kortbenede hunderacer, nemlig hydehunderacen welsh corgi og jagthunderacen gravhunde, der begge oprindeligt er avlet til at arbejde tæt ved eller i jorden og dermed har god gavn af deres korte statur. Samme dag kan du også opleve stående jagthunde som f.eks. irsk setter eller ruhåret hønsehund, der alle er langbenede hunderacer, fremavlet til at arbejde på marker over store distancer og altså har brug for lange ben til at bevæge sig mest effektivt, når de afsøger større jagtområder for vildt.
Om søndagen kan du f.eks. opleve de tykpelsede, tunge molosser, såsom berner sennenhund og newfoundland, der oprindeligt er avlet til at være arbejdshunde i kolde temperaturer i f.eks. bjerge eller vand og har brug for pelsen til at beskytte mod kulden. Du kan også opleve de langørede hounds, såsom basset hound og beagle, der mest af alt elsker at bruge deres næser og bruger de lange ører til at fange og fastholde dufte.
Alt i alt er weekendens udstilling en glimrende anledning til at opleve alverdens forskellige hunderacer og til at få øjnene op for de mange formål, hundene er fremavlet til at understøtte.
En hund til hele familien
Du kan ikke købe en hund på en hundeudstilling, men du kan blive meget klogere på, hvad det er for et lille pelset kræ, du eller børnene er på vej til at forelske jer hovedkulds i. Og måske falder du i snak med en opdrætter af netop den race du er interesseret i.
— En hundeudstilling en virkelig god lejlighed til at lære de forskellige racer at kende og få en snak med de mennesker, som kender racerne bedst. Det giver en større sikkerhed for, at du får valgt en hund, som passer til hele familien, fortæller adfærdskonsulent i Dansk Kennel Klub Lise Lotte Christensen.
Selv om hundeudstillinger ofte sammenlignes med skønhedskonkurrence for hunde, er det vigtigste ved valg af hund slet ikke, hvordan den ser ud, men hvordan den er – og hvordan det som hunden oprindeligt er skabt til, passer til dig og din familie.
— Det er en klassisk brøler, at man køber hund efter udseendet og ikke har sat sig ind i »indholdsfortegnelsen«. De enkelte racer ser ikke kun meget forskellige ud - de er også vidt forskellige indvendigt. Så kom gerne til Fredericia og bliv klogere på det, opfordrer Lise Lotte Christensen.
Dét for børn – og barnlige sjæle
Til børnene, der er med på udstillingen, vil der være masser af sjov at finde i Dansk Kennel Klub’s Hund & Familie-stand. Her kan børn og barnlige sjæle udfolde deres kreative sider gennem perleplader, nøgleringe og tegninger. I anledning af fastelavn vil det også være muligt at dekorere sit eget fastelavnsris, lave en fastelavnsmaske og ”komme i forklædning” med ansigtsmaling eller børne-tattoo om søndagen.
Mens børnene er kreative, kan forældrene f.eks. benytte ventetiden til at få en snak om valg af hund, livet med hund og også opdræt af hund, hvis man skulle gå med en hvalpekuld-drøm, men tvivl om hvor det er godt at starte.
Udstillingens adresse:
Messe C Fredericia, Vestre Ringvej 101, 7000 Fredericia.
Udstillingen foregår indendørs.
Åbningstider:
Indgangen åbner kl. 08.30, og bedømmelserne starter kl. 10.00 begge dage.
Bemærk, at det er forskellige hunderacer, der udstilles hhv. lørdag og søndag. Se i dokumentet ”Ringliste”, hvilke racer der udstilles hvilken dag:
Billetpriser:
Voksne: kr. 65,- pr. dag.
Børn: 6-12 år: kr. 15,- pr. dag.
Børn under 6 år: gratis.
Familiebillet: kr. 130,- (gælder for 2 voksne + op til 3 børn).
Entré for gæstehund: kr. 36,-
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
En stille decembernat bliver alt andet end almindelig, da Vitus – en lille hvid hund med et stort mod – pludselig kastes ud i et mystisk lysfænomen i haven. Mens farver eksploderer på himlen, og en lysende kugle dukker op blandt roserne, vågner noget mørkt under egetræet. Og Vitus er den eneste, der ser det
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Efter syv år som et af Danmarks mest inkluderende hundeevent lukker K9 Biathlon for alle ved udgangen af 2025. Beslutningen er taget efter længere tids økonomiske udfordringer, som hverken rekordmange deltagere eller stor synlighed har kunnet løfte. Alligevel spirer håbet om, at fællesskabet måske kan sikre en fremtid i en ny form
Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Efter en nat med uhyggelige lys og rødglødende øjne vil Vitus helst blive i sengen. Men i haven venter nye spor og et møde bag egetræet, der afslører, at natten måske slet ikke er forbi.
Glæd dig til december, hvor Hunden.dk bringer den nye julekalender “Vitus og Hundestjernen” – et hjertevarmt og magisk juleeventyr i 24 afsnit for alle hundevenner. Her venter både spænding, humor og masser af julestemning