Tekst: Kate Dahl
Vi var heldige at kunne fremvise broholmere i alle aldre – der var hunde fra 11 uger op til 8 år, hvilket gjorde det nemmere at vise de besøgende, hvor hurtigt en nuttet hvalp, bliver til en nuttet større unghund, og senere til en nobel ældre version.
Vi var heldige, at der var mange besøgende inkl. flere, der ikke kendte til racen, så vi fik mulighed for at få en god snak om racen, dens skønne historie, og hvad det vil sige at have en racehund.
Vi var heldige at få nogle sjove historier med hjem, bl.a den lille dreng, der begejstret udbrød ”Se mor, der kommer en hest”… ”Hesten” var så Broholmertæven Selma på 13 mdr.
Vi var heldige at kunne give vores unge hunde en god socialiseringsoplevelse, og de mange børn en positiv og tryg hundeoplevelse.
Imellem besøgene på vores stand, var vi heldige at der også var tid til at dele vores erfaringer og egne oplevelser med racen.
Vi var heldige at møde besøgende, der også var forbi vores stand sidste år, og som bliver mere og mere overbevist om, at Broholmeren er en race for dem.
Sidst men ikke mindst er vi heldige at have den skønneste race, der gør alt for at charmere sig ind hos alle, der vil snakke med dem.
Gammel Dansk Hønsehund, Broholmer, Dansk Spids, Sort Spids og Dansk/Svensk Gårdhund i flot fællesskab
Endelig er de her! Billederne fra Nørager har ladet vente på sig, men nu kan du finde dem online.
Lørdag den 28. oktober var alle nationalracer for første gang nogensinde samlet under ét tag.
I denne weekend den 9.-10. november afvikler Dansk Kennel Klub årets sidste og mest prestigefyldte hundeudstilling, ”Winter Wonder Show”, i Messecenter Herning. Winter Wonder Show er et sandt hundemekka for alle hundeelskere og hundeinteresserede.
Flere danske medier, herunder Videnskab.dk og Ekstra Bladet, har for nyligt omtalt en forskningsartikel med overskriften: ”Racen spiller meget lille rolle for en hunds adfærd”.
Det er selvfølgelig en god ”click-bait”-overskrift, men den er ikke helt dækkende for studiets konklusioner, mener Dansk Kennel Klub
Dyreværnet og Dansk Kennel Klub vinder banebrydende sag i retten
Tusindvis af hundeejere vælger at blive medlem af Dansk Kennel Klub og åbner dermed døren til viden, oplevelser og rabatter for både nye og erfarne hundeejere.
Kennel Faarup modtog lørdag på hundeudstillingen i Fredericia en af tre hæderspriser fra Dansk Kennel Klub
Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
Fra 1. januar 2026 skærper Dansk Kennel Klub kravene til avl af Lagotto Romagnolo. Vi gennemgår her de nye regler, så du er klædt på til de ændrede krav, uanset om du er opdrætter eller hvalpekøber.
På Rold Gl. Kro, også kendt som "Hundekroen", blev årsskiftet fejret med manér, og her var de firbenede familiemedlemmer hjerteligt velkomne. Over 30 hunde og deres familier deltog i en aften fyldt med fællesskab, der bød på alt fra agility til tre-retters menu og levende musik.
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker
Vores rejse som hundeejere er formet af de hunde, vi har delt vores liv med gennem årene. Hver enkelt hund har lært os noget unikt og har været med til at gøre os til de mennesker og hundeejere, vi er i dag.
I morgen den 3. januar løber K9 Biathlon for alle for første gang under ny konstellation. Et lille og intimt nytårsløb i Bevtoft, hvor der er tid, ro og plads til både hunde og mennesker.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.