Hunde er klogere end katte

05-01-2018 15:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hundeejerne har nok aldrig rigtig været i tvivl om, at deres hund besidder større mentale evner end naboens kat. Nu er der endelig forskning, der rent faktisk bakker hundeejerne op 

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Den kan se nok så snedig ud, når den sniger sig langs husmuren med halen pegende direkte mod loftet, som var den en radiobil i en forlystelsespark. Men det er skindet, der bedrager.

Katten er slet ikke så klog, som den forsøger at give sig ud for at være. I hvert fald ikke, hvis man sammenligner den med hunden.

Det er amerikanske Vanderbilt University, der står bag en ny undersøgelse, hvor de har sammenlignet mængden af neuroner i hjernebarken på forskellige dyr. 

Hos hunde var den gennemsnitlige mængde af neuroner eller hjerneceller 530 millioner, mens katten måtte nøjes med sølle 250 millioner neuroner. Til sammenligning har mennesket i gennemsnit 16 milliarder neuroner i hjernebarken. 

At hunden har mere end dobbelt så mange neuroner som katten er ikke ubetydeligt. Det fastslår en af folkene bag opdagelsen.

– Jeg mener, at det samlede antal neuroner et dyr har, specielt i hjernebarken, bestemmer rigdommen i dyrets mentale tilstand, ligesom antallet også spiller ind på evnen til at bruge sine erfaringer til at forudsige, hvad der vil ske i fremtiden, udtaler lektor fra Vanderbilt University Suzana Herculano-Houzel i en pressemeddelelse fra universitetet.

Hun er ikke i tvivl om, at forskellen betyder, at hunde er i stand til at udrette mere komplekse ting end katte, og hun er også meget bevidst om, hvad opdagelsen kommer til at betyde. 

– Nu har vi i det mindste noget biologi, som vi kan drage ind i diskussionen om, hvilket dyr, der er det klogeste af de to, lyder det fra det erklærede hundemenneske. 

Læs også

Forskning om service- og arbejdshundes kognitive evner

13-03-2022 08:13, af Astrid Gerd Holtet

En hunds kognitive evner har stor betydning for hvorvidt den kan blive en god service- og arbejdshund, viser studie fra Arizona Canine Cognition Center

Dansk opfindelse giver hunden digital hjernegymnastik

26-01-2022 14:53, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

 Danske Go Dogo vil med kunstig intelligens afhjælpe kedsomhed og forebygge depression hos hunde. Et smart digitalt set-up hjemme i stuen udfordrer hunden med mentalt stimulerende opgaver, som er udviklet i samarbejde med dyrlæger og adfærdseksperter. Når opgaven er løst, kvitteres automatisk med en godbid. Kvinden bag har brugt sine egne hunde til udvikling af systemet, som hun selv beskriver som en slags 'sudoku' for hunde

Er hunde særligt kloge?

04-06-2021 12:21, af Astrid Gerd Holtet

En gennemgang af forskningen inden for hundes intelligens peger på, at vi måske har en tendens til at overvurdere vores firbenede familiemedlemmer

Dansk studie: Hjertedød hos hunde kan forudsiges tidligt

09-01-2018 16:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Undersøgelser af hjertets pumpefunktion hos 1-3 årige hunde kan forudsige, om hundene er i øget risiko for at dø af hjertesygdom senere i livet, viser et studie fra Københavns Universitet

Radioaktive hunde i Tjernobyl afslører naturens overlevelsesevne

26-01-2025 08:21, af Cecilie Friis Amstrup

Forskning i forladte hunde giver indblik i genetiske tilpasninger til ekstreme miljøer.

Min hund forstår mig ikke

10-12-2020 12:34, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ny forskning viser, at hunden ikke forstår os helt så godt, som vi måske går og tror

Slædehundes DNA afslører skjult kapitel i Grønlands historie

24-08-2025 13:00, af Anna Ahlbom

Inuit ankom flere hundrede år tidligere til Grønland end hidtil antaget. Det viser en kortlægning af slædehundes gener, som forskere på blandt andet Københavns Universitet står bag.

Forskning: Hunde er bevidste om egen krop

12-04-2021 15:10, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mandag fortalte vi, hvordan hunde kan reagere med jalousi, men det er ikke det eneste punkt, hvor hunde viser selvbevidsthed. Det gør de også, når det handler om deres krop

Allergivenlige racer er en myte

19-05-2013 08:04, af Tine Luther
Ny forskning viser, at man ikke kan tale om allergivenlige hunderacer – altså at allergiske mennesker tåler nogle racer bedre end andre. Derimod kan man tale om allergivenlige individer – for mængden af allergener svinger mere mellem individer end mellem forskellige racer.

Millioner til forskning i hundes sundhed og trivsel

19-01-2025 08:35, af Cecilie Friis Amstrup

Agria Dyreforsikring støtter vigtige forskningsprojekter i 2025.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Se billederne: Show of Winners i gallaglimt

Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.

Servicehunden Rosa giver mig frihed

02-03-2026 19:00, af Karin Roth

Rosa er ikke blot et kæledyr, men et levende hjælpemiddel, der har givet hendes ejer friheden og meningen med livet tilbage. Den lille Pomeranian gør som psykiatrisk servicehund en verden til forskel i alt fra supermarkedet til nattesøvnen.

K9 Biathlon for Alle: Fire dage med plads til alle

Er din form ikke til maraton, eller har du en hund, der hellere vil snuse end sprinte? Hos K9 Biathlon for Alle ved Ledreborg Slot er der plads til alle typer af motionsformer, højder og aldre, så længe glæden ved hunden er i fokus.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Med hjertet i racen – Tollerklubben sætter rammerne for ansvarlig avl

03-03-2026 19:00, af Rikke Vils

Klubben samlede 40 deltagere til gratis temadag – fuld af faglighed, netværk og inspirerende samtaler om opdræt.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?