Direktør i Go Dogo og hundeejer Hanne Jarmer har sat sig for give hunde hjernegymnastik. Gymnastikken foregår gennem opfindelsen Go Dogo, og nu kan Go Dogo købes af private.
Go Dogo består af to kameraer, en godbidskarrusel og en tilhørende mobil-app. Det ene kamera placeres ved hjemmets TV, og det andet filmer hunden fra siden. Når spillet starter, præsenteres hunden for en simpel opgave - eksempelvis "sit" eller "dæk". Hvis hunden udfører den korrekt, identificerer kameraet bevægelsen, og herefter udløses en godbid fra godbidskarrusellen.
– Kedsomhed er en af de største daglige udfordringer, hundeejere står overfor. Go Dogo sørger for daglig hjerneaktivitet gennem et sjovt spil til din hund. Spillet er et perfekt supplement til dagligt samvær og træning, så hunden får et mentalt sundere hundeliv, siger Hanne Jarmer og fortsætter:
– Go Dogo-spillet starter med enkeltopgaver som "dæk", "stand" og "sit". Derefter avancerer systemet, og opgaverne bliver sværere i takt med, at hunden lærer systemet at kende. Det betyder, at Go Dogo aldrig bliver kedeligt for hunden. Man kan godt sammenligne det med en slags krydsord eller sudoku - bare for hunde selvfølgelig.
Ifølge etolog med speciale i hunde Charlotte Louise Friis er kedsomhed et stort problem for mange hunde, og hun mener, at teknologi til kæledyr er et oplagt værktøj til at give hunden mere mental stimulering.
– Mental stimulering er noget af det vigtigste, du kan give din hund. Forskning viser, at daglig mental stimulering nedsætter hundens risiko for udvikling af problematisk opførsel såsom reaktivitet, separationsangst og destruktiv adfærd, som for langt de fleste hunde skyldes kedsomhed. Teknologier som Go Dogo er en daglig hjælper til at mentalstimulere din hund, siger hun.
Sig vuf til fremtidens kæledyrsteknologi
Pettech er allerede et stort marked i USA og Asien, men i Danmark er Go Dogo den første virksomhed, der tilbyder teknologi med kunstig intelligens i produkter til dyr.
Hanne Jarmer er godt klar over, at mange danske hundeejere sikkert vil ryste på hovedet og måske rynke lidt på næsen af Go Dogo. Men hun tror også på, at det er et spørgsmål om tid, før vi danskere også opdager kategorien. Med afsæt i eget liv som hundeejer er hun ikke i tvivl om produktets relevans.
– Jeg har selv to hunde, Leo og Louis, og idéen til Go Dogo opstod, fordi jeg var i tvivl om mine hunde fik den mentale stimulering, de havde brug for. Vi har testet produktet i fire år, og jeg er meget imponeret over muligheder og resultater. Begge mine hunde logrer stadig ivrigt med halen, når Go Dogo byder op til dagens træning, siger hun.
Hanne Jarmer og resten af teamet bag GoDogo har armene over hovedet i disse dage. Torsdag vandt de nemlig en People's Choice Award ved Nordic Women In Tech Awards
Folkene bag Go Dogo er netop nu i USA til elektronikmessen CES 2020. Her oplever de stor interesse for produktet
I hallen på udstillingen i Ballerup kan man møde Go Dogo, som er noget helt særligt. Det er nemlig en verdensnyhed til gavn for hundene
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Susan Jæger Søndergaard Mathiesen har åbnet Mathiesens HundeFokus i Bække ved Vejen. Her forenes specialudviklet collagen med professionel behandling og fleksibel drop-in-træning for alle typer hunde.
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund