Juledekorationer hører december til, og hvert år pryder de mange danske hjem. Lige så fine dekorationerne er, lige så problematiske kan de være, hvis hundene får fat i dem. Det er derfor en god idé at placere dem uden for hundehøjde – især hvis man har en hvalp eller en unghund i huset, da de unge hunde har en større tendens til at spise ting, som de ikke har godt af.
Ud over at indeholde små dele som kogler, figurer og andet, der kan sætte sig fast i tarmen hvis de spises, er flere af de planter, der ofte bruges i dekorationerne, giftige for hunde.
Nogle er de planter, man skal være særlig opmærksom på, er:
Mistelten
Mistelten er en klassisk plante i juletiden. Planten indeholder nogle giftige stoffer, der blandt andet kan give opkast, diarre, og derudover kan hunden begynde at savle. I sjældne tilfælde ses også ukoordinerede bevægelser, pupilforsnævring, irritation i huden. Hunden kan også begynde at tisse mere, få kramper, blive sløv og få åndedrætsforstyrrelser.
Kristtorn
Kristtorn bruges også hyppigt i juledekorationerne. Bærrene og bladene indeholder stoffer, som er voldsomt irriterende for slimhinden. Når den kommer i kontakt med slimhinden i hundens mund, mavesæk og tarm, ses der typisk voldsom opkast, savlen, diarre, koliksmerter og nedstemthed.
Thuja
Thuja er en almindelig stedsegrøn plante i mange danske haver, og den sniger sig også ofte ind i juledekorationer og julekranse. Spiser hunden thuja, kan dens mund blive irriteret, og der kan dannes blæner. Hunden kan derudover blive nedstemt og utilpas, få ondt i maven og begynde at kaste op eller få diarré.
Har din hund spist planter, som du tror er giftige, bør du altid straks kontakte en dyrlæge.
/Astrid Gerd Holtet
Den 14. februar inviterer K9 Biathlon for alle til et stemningsfuldt Valentinesløb i Bevtoft. Et lille og uformelt træningsløb, hvor fokus er på hygge, fællesskab og glæden ved at være aktiv sammen med sin hund.
Naturstyrelsen Sønderjylland intensiverer nu indsatsen mod løse hunde i naturen for at beskytte vildtet og andre gæster. Kampagnen minder om reglerne i naturbeskyttelsesloven og henviser til landets mange hundeskove som et sikkert alternativ.
Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?
Ulykkelig og alene udenfor døren opdager Vitus, at noget langt større end hans egen sorg er på spil. En talende krage, en magisk nissehue og en hemmelig mission peger mod en fare, kun han kan standse – netop som William beslutter at køre ham til dyrlægen
I sidste sekund blev Vitus reddet fra den sorte skabning, men faren er langt fra ovre. Sammen med en kirkerotte og en modig jagthund søger han mod kirketårnets mørke for at finde sløruglen… og opdager, at noget skjuler sig déroppe i mørket
For de fleste mennesker er julen fyldt med chokolade i mange forskellige afskygninger – men pas på at hunden ikke får fat i det. Indtag af chokolade giver nemlig hver jul anledning til forgiftninger hos danske hunde
Så er det blevet juleaften, og vi vil gerne ønske alle vores læsere glædelig jul
Året lakker mod enden, men der er stadig mulighed for at komme ud og være aktiv med hunden. Her finder du en samlet kalender med arrangementer fra juleaftensdag og frem til årets sidste dag.
Den almindelige stueplante, Dieffenbachia, kan blandt andet give bugsmerter, opkast og diarré. Den påvirker samtidigt hundens stemmebånd, så den ikke kan gø
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.
Pernille Anna Knudsen og den dansk/svenske gårdhund Peter er blevet hyldet med Idrætens Hæderspris i Ikast Brande Kommune. Efter et år med både DM guld og VM deltagelse har makkerparret cementeret deres plads i den absolutte agilityelite.
Naturstyrelsen Sønderjylland intensiverer nu indsatsen mod løse hunde i naturen for at beskytte vildtet og andre gæster. Kampagnen minder om reglerne i naturbeskyttelsesloven og henviser til landets mange hundeskove som et sikkert alternativ.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.
Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.
Den 14. februar inviterer K9 Biathlon for alle til et stemningsfuldt Valentinesløb i Bevtoft. Et lille og uformelt træningsløb, hvor fokus er på hygge, fællesskab og glæden ved at være aktiv sammen med sin hund.