Julekalender: Montys jul - afsnit 7

07-12-2019 19:20, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er blevet 7. december og Monty får for alvor et chok

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Dagen er gået, som dage ofte gør. Der er ikke sket det store. Monty har været alene, og da Peter kom hjem, blev han luftet. Familien har købt nogle futter til ham, som han har på, når de går tur på de saltede fortove.

Han er faktisk ret træt af dem. De ser så fjollede ud. De er blå med hvide snefnug og ligner mest af alt etiketten på de juleøl, far drikker i weekenden. Men det er rart, at det ikke gør ondt i poterne længere.

Nu ligger han på sofaen mellem mor og far. Molly og Peter sover allerede. Der er helt mørkt udenfor vinduet og i stuen er det kun fjernsynet, der lyser op. En duft af kanel og kardemomme spreder sig fra mors kop te. Monty sukker dybt, inden han lukker øjnene og slumrer hen.

– TV-Avisen, lyder det højt og klart fra fjernsynet.

Monty åbner det ene øje lidt, men lukker det hurtigt igen.

Lydene af politik, krig, hungersnød og flygtningekriser blander sig i luften over Montys hoved og bliver et stort virvar af absolut ingenting.

Han er næsten helt inde i drømmeland, da en ukendt stemme bryder det kendte lydtapet. Stemmer tilhører Torben Tæppetisser. Han er landets hundeminister. Han har engang skabt en topmoderne hundekennel, og det syntes statsministeren var så flot, at han skabte et ministerium til ham. Siden er der ikke rigtig nogen, der har hørt fra, til eller om ham.

Stemmen er en smule nasal, men alligevel aggressiv på en eller anden ubehagelig måde.

Monty åbner sine øjne, mens stemmen spidser Montys ører.

– Fra dags dato afskaffer vi kødben. Det er simpelthen ikke sundt for hundene at gnave i disse kødben. Jeg har ved selvsyn … eller det vil sige, min kone har set … eller min kones søster har hørt, at der var en hund, som fik et stykke kød fra et ben i den gale hals. Hunden døde på stedet.

– Men hr. Tæppetisser, hvorfor lave en lov på så spinkelt et grundlag, spørger journalisten i fjernsynet.

– Jeg vil det bedste for hundene. Derfor vil jeg fremme et sundt hundeliv, og det er usundt at dø, ergo skal kødben forbydes, lyder det fra ministeren.

– Er du sikker på, at hunden døde på stedet, vil en anden journalist vide.

– Jeg har ikke flere kommentarer, lyder det fra Torben Tæppetisser, inden han sætter sig ind i sin ministerbil og beder chaufføren om at træde på speederen.

Monty ligger som forstenet. Øjnene er helt udspilede, ørene peger direkte mod loftet og munden er med et blevet tør som en mislykket klejne.

– Sikke noget, lyder det fra far.

– Ja sikker noget, siger mor og rejser sig for at gå i seng. Far går efter hende.

– Godnat Monty og ikke noget med at savle i nat, siger han.

– Hvordan skulle jeg dog kunne savle nu, tænker Monty, der stadig ligger i samme position.

Læs også

Vind med HUNDENs adventskalender

01-12-2023 13:05, af Anne Cecilie Sohl

I dag går vi officielt den søde juletid i møde, og i den forbindelse er vi hos HUNDEN klar med en adventskalender på vores sociale medier. Hver søndag i advent får du derfor chancen for at vinde spændende præmier til dig og din hund.

Hunden.dks julekalender 2022

26-11-2022 15:36, af Maria Johansen

Vind spændende præmier hver advent og alle dage frem til jule aften

Harald Nyborg tilbagekalder julekalendere til hunde

13-12-2021 14:45, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Har du tænkt at din hund skulle forkæles med en julekalender fra Harald Nyborg denne december, så må du nok hellere lige læse med her

Julekalender: Montys jul - Afsnit 14

14-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Missionen må altså fortsætte

Julekalender: Montys jul - Afsnit 5

05-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er 5. december. Det er værre med Montys poter, men hjælpen er på vej

Julekalender: Montys jul - afsnit 6

06-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er blevet 6. december, og Monty er en kende melankolsk

Julekalender: Montys jul - afsnit 3

03-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I dette afsnit går det op for Monty, hvad jul er

Julekalender: Montys jul - Afsnit 1

01-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Velkommen til vores julekalender. Det er i dag 1. december. Ikke alle ved, hvad det betyder

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra HUNDEN: Historisk hundevelfærdslov på vej

29-05-2025 07:43, af Lise Lotte Christensen, adfærdskonsulent og pressekontakt i Dansk Kennel Klub

Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Dansk borzoi imponerede ved verdensmesterskabet i lure coursing

27-05-2025 13:02, af Cecilie Friis Amstrup

Borzoien Nina tog alle på sengen, da hun sprang fra en 22. plads og opnåede titlen som viceverdensmester i lure coursing

Danske juniorhandlere strålede i Slovenien

25-05-2025 06:56, af Cecilie Friis Amstrup

To unge danske talenter havde en uforglemmelig oplevelse ved en international udstilling i Maribor, hvor de klarede sig flot i både juniorhandling og i raceringene

Faldende fødselsrate: Yngre danskere vælger kæledyr frem for børn

26-05-2025 08:52, af Cecilie Friis Amstrup

I en tid hvor fødselsraten i Danmark falder, viser en ny undersøgelse fra Agria, at 56 procent af de 18-39-årige kæledyrsejere mener, at hund og kat helt eller til en vis grad kan være et alternativ til at få børn.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

En kroferie med poterne i centrum

30-05-2025 07:42, af Cecilie Friis Amstrup

På Rold Gl. Kro føler både to og firbenede sig hjemme fra første sekund. Her fandt ægteparret Mikael og Jytte et sted, hvor deres pudler Wito og Luca ikke bare måtte være med, men blev mødt med ægte gæstfrihed.

10 grunde til hundens slikken

15-01-2016 10:36, af Tine Luther
Hunde slikker på hvad som helst af mange forskellige årsager. En hund plejer bl.a. sin pels og afslører sit humør med tungen, den viser sin kærlighed og sin plads i hierarkiet samt knytter bånd til sine hvalpe. Huffinton Post har opstillet ti grunde til, at hundens tunge er et vigtigt redskab.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.