Det er ved at være aften. Monty har haft en stille og rolig dag. Han har bevæget sig en smule mere end i går, men han er stadig frygtelig ked af det. Far bliver ved med at sige, at det er dejligt, at julefreden har sænket sig over Monty, og at Monty aldrig har været så rolig som i disse dage.
– Ja det er dejligt, siger mor.
Ikke alle i familien har det som de to lettede voksne. På værelset sidder Molly og Peter og snakker sammen.
– Tror du Monty er syg? Spørger Molly
– Nej, hvorfor skulle han dog være det, svarer Peter.
– Han er stille
– Det behøver ikke betyde noget, forsikrer Peter, mens hans tanker flyver rundt i hovedet. For hvad nu, hvis Molly har ret. Monty har jo faktisk været stille, siden han fik ordnet poterne. Måske kunne han ikke tåle behandlingen. Hvor ville det blive en trist jul, hvis Monty skulle dø.
– Bare rolig, Molly. Monty er helt ok, lyder det fra Peters mund.
Da familien er gået i seng, ligger Monty stadig i sofaen.
– Jeg må gøre noget, tænker han.
I dag går vi officielt den søde juletid i møde, og i den forbindelse er vi hos HUNDEN klar med en adventskalender på vores sociale medier. Hver søndag i advent får du derfor chancen for at vinde spændende præmier til dig og din hund.
Vind spændende præmier hver advent og alle dage frem til jule aften
Har du tænkt at din hund skulle forkæles med en julekalender fra Harald Nyborg denne december, så må du nok hellere lige læse med her
Molly og Peter savner Monty
Det er i dag den 2. december. Der er stadig lang tid til jul
Det er 5. december. Det er værre med Montys poter, men hjælpen er på vej
I dette afsnit går det op for Monty, hvad jul er
Det er en trist Monty, vi møder i dag
Nu er det endelig jul - jul igen
Molly og Peter går nu i aktion
Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.
Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Fra den 1. juli kan både lokale hundeejere og gæster på Rold Gl. Kro forkæle deres hunde med vask, klip og spa i trygge og rolige omgivelser, og de første bookinger er allerede i hus.
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Hvad kan du gøre hvis din hund får et sår – og hvornår bør du ringe til dyrlægen?