Egentlig var det meningen, at de mange mennesker, som havde været samlet hjemme hos familien i forgårs alle skulle ud at hænge plakater op. Desværre endte aftenen med, at far trak to flasker rødvin og 48 øl op. Så tændte han musikken, for det var så sjældent der var så mange folk i huset.
Derfor havde Molly og Peter taget sagen i deres egne små børnehænder.
– Tror du der er nogen, der finder Monty, spørger Molly.
– Jeg ved det ikke, svarer Peter, men nu har vi da gjort, hvad vi kunne.
De to børn har hængt fem plakater op, som de med møje og besvær har kreeret med halve farvekridt, blyantstumper og fingerkramper.
Dagen går. Molly og Peter spørger utålmodigt flere gange mor og far, om der er nogen, der har ringet.
Det er der ikke.
Inde i byen har Monty sat sig ved siden af Slagter Flæskes slagterbutik. Det er tre dage siden, den sorte Mercedes var her sidst. Alligevel er det først nu, Monty løfter hovedet og kigger på de andre butikker i gaden. På den anden side af vejen ligger Søren Snudes Skoforretning, Basses Bageri og Troels Talblinds Bingohal.
– Måske er det også bare ligemeget det hele. Alle er jo ligeglade. Er jeg virkelig den eneste i hele verden, der elsker kødben, tænker han.
Men så er det, der sker noget. For mens butikkerne fortsat blinker med deres uimodståelige tilbud, og horder af mennesker vrimler ind og ud gennem dørene, så er billedet helt anderledes, når Monty lader blikket vandre lidt til siden af hver butik. For her sidder den ene hund efter den anden og kigger slukøret ned i de knækkede fortovsfliser.
– Nej fandme nej, tænker Monty. Jeg må fortsætte min mission.
Af bare begejstring kommer han til at hyle, bjæffe og gø på samme tid.
– Hold kæft, køter, siger en mand, der går forbi, mens sneen daler stille ned over byen.
Azazel er fanget, forræderen tilgivet, og der er kakao og ro i julemandens kontor.
Men Lapis mangler stadig, og uden den kan julen ikke flyve.
Besætningen når julemandens slædehal, hvor julen endelig kan ses og mærkes.
Men da sækkepiben kalder Vitus frem som et billede, kalder den måske også noget langt værre.
Besætningen når julemandens slædehal, hvor julen endelig kan ses og mærkes.
Men da sækkepiben kalder Vitus frem som et billede, kalder den måske også noget langt værre.
Bliver Monty fundet i dag
Det magiske system
Velkommen til vores julekalender. Det er i dag 1. december. Ikke alle ved, hvad det betyder
I dette afsnit går det op for Monty, hvad jul er
Så sker der noget
Nu er det endelig jul - jul igen
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.
Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.
I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.
Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.