Julekalender: Montys jul - afsnit 15

15-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så sker der noget

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Monty har stort set ikke sovet hele natten. Han har spekuleret på, hvordan han skal få sit julekødben tilbage. Trods de mange søvnløse timer er han ikke kommet nærmere en løsning. Flere og flere hunde går triste rundt i gaderne. Himlen er grå og sneen, der havde lagt sig så fint, er blevet til gråt sjap og alt for kolde vandpytter.

Lysskiltet over Troels Talblinds Bingohal knitrer og pludselig forsvinder noget af lyset, så der bare står Tro Tallin s Bing hal.

Med et brydes den grå og pærespringende stemning af en voldsom motorlarm. En sort Mercedes bryder frem gennem tågerne, dækkene hviner og bilen bliver kastet ind til fortovskanten foran Slagter Flæskes butik. En grå klump sjap rammer Monty midt på snuden.

Denne gang er han klar. Det er øjeblikket, han har ventet på. Ud af biles stiger igen manden med øreflaphatten stiger igen ud af bilen.

– Vent her, siger han.

Stemmen får det til at løbe koldt ned ad ryggen på Monty. Den er på en og samme tid nasal, aggressiv på en meget ubehagelig måde …….

– Hov, tænker Monty.

Inde bag øjnene foregår der en helt masse, men det kan man ikke umiddelbart se. Monty er ikke i tvivl om, at han har hørt stemmen før. Han kan bare ikke kombinere den med noget menneske. Et omrids af en mandsperson dukker op i erindringen. Han forsøger at få det til at passe med den mand, der lige nu med hastige skridt er på vej ind til Slagter Flæske.

Med et er det som om, en af pærerne fra Troels Talblinds Bingohal er hoppet over i hovedet på Monty. Med et PLING, der giver genlyd i Montys hoved, og ville have givet folk med den slags tendenser migræne i 14 dage, går det pludselig op for Monty.

– Det er Tæppe Tissetorben …….Tippe Tossetræben …… John?..... Nej det er Torben Tæppetisser i egen ubehagelige person.

Atter engang slutter besøget hos Slagter Flæske med, at Torben Tæppetisser kommer ud med en stor brun kasse, som kastes i bagagerummet, inden hundeministeren tripper ind på bagsædet, og råber ”kør”.

I sin travlhed har hr. Tæppetisser, som han tituleres de få gange, han forvilder sig op på Folketingets talerstol, tabt et lommetørklæde ned i den mørkegrå sjap.

Monty snuser til det og får straks fært. Han iler efter duftsporet, som fører ham lige ind midt i Slagter Flæskes butik.

– Hvad vil du her, spørger Flæske og peger på Monty med en halvrå rullepølse.

Monty lister forsigtigt ud igen. Han dufter igen til lommetørklædet, og kan nu udover duften af friskt kød, også fange en mere hengemt duft. Den dufter lidt som det tøj, far har liggende bagerst i klædeskabet. Det tøj han kunne passe for 15 år siden, og som han er sikker på, han igen vil kunne passe, når han bare lige taber sig lidt.

Den hengemte duft fører Monty på en længere rejse langs sporene fra den sorte Mercedes. Jo længere han kommer i sporet, des mere overtager duften af dieselos pladsen i Montys snude.

Til sidst må han give op. Han finder læ under en lille træbro, hvor han falder i søvn. Det har været en lang og udmattende dag.

 

Læs også

Vind med HUNDENs adventskalender

01-12-2023 13:05, af Anne Cecilie Sohl

I dag går vi officielt den søde juletid i møde, og i den forbindelse er vi hos HUNDEN klar med en adventskalender på vores sociale medier. Hver søndag i advent får du derfor chancen for at vinde spændende præmier til dig og din hund.

Hunden.dks julekalender 2022

26-11-2022 15:36, af Maria Johansen

Vind spændende præmier hver advent og alle dage frem til jule aften

Harald Nyborg tilbagekalder julekalendere til hunde

13-12-2021 14:45, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Har du tænkt at din hund skulle forkæles med en julekalender fra Harald Nyborg denne december, så må du nok hellere lige læse med her

Julekalender: Montys jul - Afsnit 22

22-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Spoileralert: Monty bliver befriet i dag

Julekalender: Montys jul - Afsnit 5

05-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er 5. december. Det er værre med Montys poter, men hjælpen er på vej

Julekalender: Montys jul - afsnit 6

06-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er blevet 6. december, og Monty er en kende melankolsk

Julekalender: Montys jul - afsnit 9

09-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er ikke alle, der forstår Monty. Sådan er det nok at være hund

Julekalender: Montys jul - Afsnit 2

02-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er i dag den 2. december. Der er stadig lang tid til jul

Julekalender: Montys jul - Afsnit 21

21-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Bliver Monty fundet i dag

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Showhunden Sainz stråler i spotlyset

07-05-2025 07:14, af Cecilie Friis Amstrup

Den engelske springer spaniel Sainz er både en elsket familiehund og showstjerne, og ved årets første DKK udstilling i Fredericia løb han med den eftertragtede titel som Best in Show.

Snuder, snore og store titler: Tre dage med tophunde i Roskilde

02-05-2025 14:26, af Line Pedersen, Kommunikationsmedarbejder ved Dansk Kennel Klub

Foråret har meldt sin ankomst, solen begynder så småt at varme, og scenen er sat, så kom og vær med til årets første store udendørs hundeudstilling, som strækker sig over hele tre dage. Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend på Roskilde Dyrskueplads den 9.-11. maj 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Når isbilen ringer så logrer halerne

06-05-2025 07:13, af Cecilie Friis Amstrup

Med Hjem-Is kan hunde få deres helt egen is leveret direkte til døren. For opdrætter Brigitte Malou Christensen er hundeisen blevet et fast indslag ved både fødselsdage og hverdagsforkælelse, og ismanden Victor er blevet en kær gæst med logrende velkomst.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Ja, din hund må godt spise mælkebøtter, men...

03-05-2025 07:40, af Cecilie Friis Amstrup

Den gule blomst i haven er ikke bare flot at se på, men kan også styrke din hunds fordøjelse og understøtte organer som lever og nyrer. Hvis du samler den med omtanke, kan hele planten bruges som et naturligt supplement i foderet.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Besøgshund er et erhverv i Sverige

04-05-2025 07:32, af John Frank Ahm

Den svenske tilgang, hvor besøgshundeteams gennemgår en grundig uddannelse med fokus på hundens tryghed og kvaliteten af samværet med de ældre, fik mig til at pakke kufferten og rejse nordpå.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse