Julekalender: Montys jul - afsnit 15

15-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så sker der noget

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Monty har stort set ikke sovet hele natten. Han har spekuleret på, hvordan han skal få sit julekødben tilbage. Trods de mange søvnløse timer er han ikke kommet nærmere en løsning. Flere og flere hunde går triste rundt i gaderne. Himlen er grå og sneen, der havde lagt sig så fint, er blevet til gråt sjap og alt for kolde vandpytter.

Lysskiltet over Troels Talblinds Bingohal knitrer og pludselig forsvinder noget af lyset, så der bare står Tro Tallin s Bing hal.

Med et brydes den grå og pærespringende stemning af en voldsom motorlarm. En sort Mercedes bryder frem gennem tågerne, dækkene hviner og bilen bliver kastet ind til fortovskanten foran Slagter Flæskes butik. En grå klump sjap rammer Monty midt på snuden.

Denne gang er han klar. Det er øjeblikket, han har ventet på. Ud af biles stiger igen manden med øreflaphatten stiger igen ud af bilen.

– Vent her, siger han.

Stemmen får det til at løbe koldt ned ad ryggen på Monty. Den er på en og samme tid nasal, aggressiv på en meget ubehagelig måde …….

– Hov, tænker Monty.

Inde bag øjnene foregår der en helt masse, men det kan man ikke umiddelbart se. Monty er ikke i tvivl om, at han har hørt stemmen før. Han kan bare ikke kombinere den med noget menneske. Et omrids af en mandsperson dukker op i erindringen. Han forsøger at få det til at passe med den mand, der lige nu med hastige skridt er på vej ind til Slagter Flæske.

Med et er det som om, en af pærerne fra Troels Talblinds Bingohal er hoppet over i hovedet på Monty. Med et PLING, der giver genlyd i Montys hoved, og ville have givet folk med den slags tendenser migræne i 14 dage, går det pludselig op for Monty.

– Det er Tæppe Tissetorben …….Tippe Tossetræben …… John?..... Nej det er Torben Tæppetisser i egen ubehagelige person.

Atter engang slutter besøget hos Slagter Flæske med, at Torben Tæppetisser kommer ud med en stor brun kasse, som kastes i bagagerummet, inden hundeministeren tripper ind på bagsædet, og råber ”kør”.

I sin travlhed har hr. Tæppetisser, som han tituleres de få gange, han forvilder sig op på Folketingets talerstol, tabt et lommetørklæde ned i den mørkegrå sjap.

Monty snuser til det og får straks fært. Han iler efter duftsporet, som fører ham lige ind midt i Slagter Flæskes butik.

– Hvad vil du her, spørger Flæske og peger på Monty med en halvrå rullepølse.

Monty lister forsigtigt ud igen. Han dufter igen til lommetørklædet, og kan nu udover duften af friskt kød, også fange en mere hengemt duft. Den dufter lidt som det tøj, far har liggende bagerst i klædeskabet. Det tøj han kunne passe for 15 år siden, og som han er sikker på, han igen vil kunne passe, når han bare lige taber sig lidt.

Den hengemte duft fører Monty på en længere rejse langs sporene fra den sorte Mercedes. Jo længere han kommer i sporet, des mere overtager duften af dieselos pladsen i Montys snude.

Til sidst må han give op. Han finder læ under en lille træbro, hvor han falder i søvn. Det har været en lang og udmattende dag.

 

Læs også

Vitus og hundestjernen - 11. December

11-12-2025 09:00, af Anne Egede

Vitus, Pax og Kaj tror, at deres sidste øjeblik er kommet, da de kaster sig ud fra kirketårnet for at undslippe spøgelser og det frygtede monster.

Vitus og hundestjernen - 10. December

10-12-2025 09:00, af Anne Egede

Vitus er udmattet, sulten og savner William. Men da mørket falder tungt over kirkegården, ændrer stemningen sig. 

Vitus og hundestjernen - 9. December

09-12-2025 09:00, af Anne Egede

Nisse-luftskibskaptajn Valstar Vovemod nyder friheden i sit elskede luftskib ”Julerosen”. Men midt i den stille aften falder en mystisk passager ned på fordækket, og pludselig er Valstar viklet ind i et drama, der ryster hele nissesamfundet. Noget er galt. Og de onde er på vej til at vinde.

Julekalender: Montys jul - afsnit 12

12-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Monty har glemt, hvor han er

Julekalender: Montys jul - afsnit 6

06-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er blevet 6. december, og Monty er en kende melankolsk

Julekalender: Montys jul - Afsnit 1

01-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Velkommen til vores julekalender. Det er i dag 1. december. Ikke alle ved, hvad det betyder

Julekalender: Montys jul - Afsnit 24

24-12-2019 10:01, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Nu er det endelig jul - jul igen

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Rottweilers juleudstilling i Aunslevhallen – en festlig afslutning på udstillingsåret 2025

09-12-2025 19:00, af Kenneth Kammersgaard

Rottweiler Klubben Danmark samlede 28 ekvipager til en dag fyldt med julehygge, flot sportsånd og imponerende resultater.
 

Stærk klubånd og flot hundearbejde i Boxergruppe Sydkyst/Ishøj

08-12-2025 09:30, af Emma Fridolin Sørensen

Boxergruppe Sydkyst/Ishøj afholdt prøvedag den 6. december, og det blev en dag fyldt med engagerede medlemmer, flotte præstationer og masser af opbakning. Hele 10 hunde var tilmeldt, og både færdselsprøverne og lydighedsprøverne bød på solidt arbejde og god stemning. Læs om resultaterne og den imponerende indsats fra klubbens egne frivillige i vores fulde beretning.

K9 Biathlon for alle får nyt liv og åbner sæsonen med løb den 3. januar

K9 Biathlon for alle stod til at lukke, men fællesskabet og nye kræfter har vendt udviklingen. Nu fortsætter et af landets mest populære hundeevents alligevel, og første løb i den nye æra er allerede annonceret.

Læs om redningen, beslutningen bag og planerne for fremtiden hos K9 Biathlon for alle.

Del dine historier og nyheder med hunden.dk

Fællesskabet vokser, når vi deler. Bidrag med jeres historier og vær med til at forme hundelivet i Danmark.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

Weekendens hundeaktiviteter

04-12-2025 19:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Uanset om du vil snuse til en ny hundesport, besøge en specialklubudstilling eller følge spændende prøver rundt om i landet, byder den kommende weekend på et væld af aktiviteter for både hund og menneske. Her får du et overblik over, hvor du kan opleve alt fra lydighed og rally til markprøver og juleskuer

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet