Peter og Molly vågner i hinandens arme. De fryser ikke.
– Hvor er vi, spørger Molly
– Hvad skete der, spørger Peter
– Godmorgen skønne to, jeg jer til drømmeland jo tog, lyder en stemme bag dem.juDet er mandslingen. Han griner.
Peter og Molly forstår ikke noget. De er vågnet i butikken hos Carl S Juhl. De har sovet, siden de tog en skålfuld grød.
– Hvorfor er vi her, spørger Peter
– Ih hvor du spørger, du er vist en rigtig lille tidsrøver
– Svar nu bare
– I er på jagt, vær på vagt, I er på rette spor, det er ikke bare noget jeg tror, hvis I er cool, lover jeg at det bliver jul.
– Selvfølgelig bliver det jul, siger Molly, hvorfor skulle det ikke blive det?
– Jul er for alle, både herremænd, hunde og trælle. Er ikke alle glade, har julen taget skade
– A hva, udbryder Peter
– Årrrh altså hør nu her. I leder efter jeres hund, Monty. Monty er en god hund, som er blevet ked af det, fordi Torben Tæppetisser har forbudt kødben. Nu er Monty taget ud for at redde julen for alle hunde, men han er desværre taget til fange af Torben Tæppetisser. I er taget ud for at finde Monty, og gør I det, redder I julen. Er I med?
– Øhhh det tror jeg nok, siger Peter og undrer sig over, at Carl S. Juhl pludselig er stoppet med at rime.
– Det skal du ikke bekymre dig om. Jeg forsøgte bare at være lidt mystisk, forklarer Carl S. Juhl.
– Men hvordan ved du alt det om os?
– Der er mere mellem himmel og jord, end man lige går og tror …. Hov det var ikke engang med vilje, jubler Carl S. Juhl.
– Nu skal I bare høre, fortsætter han og forklarer dem hele historien om Monty og Torben Tæppetisser. Han fortæller også, hvor Monty holdes fanget, og børnene er klar til at tage derud med det samme for at befri deres hund.
– Rolig nu. Vi skal have en plan. Torben Tæppetisser er en garvet rotte. Ham løber man ikke lige om hjørner med. Men jeg har en plan. Hør her, siger han og fortæller om planen.
Azazel er fanget, forræderen tilgivet, og der er kakao og ro i julemandens kontor.
Men Lapis mangler stadig, og uden den kan julen ikke flyve.
Besætningen når julemandens slædehal, hvor julen endelig kan ses og mærkes.
Men da sækkepiben kalder Vitus frem som et billede, kalder den måske også noget langt værre.
Besætningen når julemandens slædehal, hvor julen endelig kan ses og mærkes.
Men da sækkepiben kalder Vitus frem som et billede, kalder den måske også noget langt værre.
Molly og Peter går nu i aktion
Det er 5. december. Det er værre med Montys poter, men hjælpen er på vej
Bliver Monty fundet i dag
Spoileralert: Monty bliver befriet i dag
Molly og Peter savner Monty
Det er i dag den 2. december. Der er stadig lang tid til jul
Monty er for alvor kommet ud i den virkelige verden
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
De fleste hundeejere har mindst én historie, der stadig giver røde kinder og nervøse grin. For hunde har en helt særlig evne til at skabe kaos på de mest ubelejlige tidspunkter, ofte uden selv at opdage det.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund