Julekalender: Montys jul - afsnit 12

12-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Monty har glemt, hvor han er

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Monty vågner meget langsomt. Med halvlukkede øjne traver han tungt gennem stuen, ud i gangen, ind på børnenes værelse, hopper op i Mollys seng, og putter sig ind mod hendes tæer. De lugter fælt i dag. Monty åbner øjnene og springer forskrækket baglæns, mens han piber, som kun en meget forskrækket hund kan pibe.

For Monty er ikke gået fra stuen, ud i gangen, ind på værelset og op i sengen. I stedet er Monty gået fra en våd, gammel sofahynde, ud på fortovet, ind i en baggård og op i en affaldscontainer fyldt med alt for gamle afskårne fiskehoveder.

Nu husker han, at han jo ikke er derhjemme, men ude på en vigtig mission.

Han samler den smule værdighed han har tilbage op fra den våde asfaltbelægning, forsøger at slikke den værste fiskedunst ud af sin sorte pels og vandrer stolt som en politihund ud på fortovet.

Af en eller anden grund har Monty på fornemmelsen, at det, han havde set foran slagterbutikken i går, var meget vigtigt. Derfor spankulerer han rutineret direkte hen mod butikken.

Over glasdøren ind til den flisebelagte kødhandler hænger et stort skilt. Slagter Flæske - skal du have medister, bøf eller steg - ring til mig. Står der på skiltet.

En liflig duft af røget, speget og kogt kød kildrer Montys sultne næsebor. Han har ikke fået et ordentligt måltid, siden han løb ud gennem fordøren hjemme hos familien.

Han lægger sig på lur for at se, om den mystiske mand igen kommer forbi slagteren. Men det er svært at være en hemmelig agent på togt, når ens pels stadig udsender en kraftig hørm af rådne fiskehoveder.

Folk, der kommer forbi, kigger forskrækket op, når dunsten hamrer ind mod deres forfrosne næser. Flere snakker om, at nu er det altså for galt med ham Slagter Flæske, og nogen har også læst et sted, at han engang har fået en sur smiley, og der er også nogen, der har hørt om nogen, der har læst om nogen på Facebook, som engang har fået diarre efter at have mæsket sig i en blodpølse fra Slagter Flæske.

Monty bliver flov. Han lister forsigtigt ud mellem den stærkt kommunikerende flok af mennesker, og med et er stanken forsvundet, og hele den arrige hob, stopper med at tale på samme tid og går ind og handler aftensmad hos Slagter Flæske.

Forsøg nummer et mislykkedes, men agent Monty må forsøge igen i morgen. Resten af dagen bruger han på at finde noget vand, han kan vaske sig i.

Hjemme hos familien er der igangsat en større eftersøgning. Fjerne og nære slægtninge samt et par perifere facebookvenner er mødt op for at male skilte og skrive efterlyst med store farverige bogstaver.

Læs også

Vind med HUNDENs adventskalender

01-12-2023 13:05, af Anne Cecilie Sohl

I dag går vi officielt den søde juletid i møde, og i den forbindelse er vi hos HUNDEN klar med en adventskalender på vores sociale medier. Hver søndag i advent får du derfor chancen for at vinde spændende præmier til dig og din hund.

Hunden.dks julekalender 2022

26-11-2022 15:36, af Maria Johansen

Vind spændende præmier hver advent og alle dage frem til jule aften

Harald Nyborg tilbagekalder julekalendere til hunde

13-12-2021 14:45, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Har du tænkt at din hund skulle forkæles med en julekalender fra Harald Nyborg denne december, så må du nok hellere lige læse med her

Julekalender: Montys jul - Afsnit 22

22-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Spoileralert: Monty bliver befriet i dag

Julekalender: Montys jul - afsnit 11

11-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Monty er for alvor kommet ud i den virkelige verden

Julekalender: Montys jul - Afsnit 24

24-12-2019 10:01, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Nu er det endelig jul - jul igen

Julekalender: Montys jul - afsnit 8

08-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er en trist Monty, vi møder i dag

Julekalender: Montys jul - Afsnit 17

17-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Molly og Peter går nu i aktion

Julekalender: Montys jul - afsnit 6

06-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er blevet 6. december, og Monty er en kende melankolsk

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Et mindeværdigt nytår på Danmarks første hundekro

08-01-2025 13:50, af Cecilie Friis Amstrup

Rold Gl. Kro, Danmarks første hundekro, fejrede nytårsaften med stor succes under ledelse af krofatter Jørgen Bak Rasmussen. Gæster og deres hunde nød en aften fyldt med hygge, lækker mad og en særlig atmosfære, hvor alle blev forkælet.

Her er Danmarks mest populære hundenavne i 2024

10-01-2025 11:21, af Cecilie Friis Amstrup

Hunde er trofaste - det samme er deres ejere, når det nye firbenede familiemedlem skal navngives. Derfor er der kun få nye navne at finde på hitlisten over Danmarks mest populære hundenavne i 2024: Det er menneskenavne på to stavelser, der hitter, viser ny opgørelse. 

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

En nationalrace der skaber bånd mellem ejere

15-01-2025 12:45, af Cecilie Friis Amstrup

Den gamle danske hønsehund, en af Danmarks nationalracer, er kendt for sin alsidighed som både jagt- og familiehund. Men den er mere end det. Racen formår også at samle mennesker om en fælles passion, hvilket blev tydeligt ved DKK Kreds 4's nytårsskue i Brørup den 5. januar.

Karsten og Thor: Et unikt team i politiets hundetjeneste

14-01-2025 15:03, af Karina Green

Karsten Hav Sørensen og Thor er et enestående team, der ikke kun har været med til at løse utallige sager, men også har sat standarden for, hvordan en hundefører og hans hund skal arbejde sammen. Deres samarbejde er et eksempel på det bedste, man kan forvente af politiets hundetjeneste, og det er derfor, Karsten og Thor er blevet udvalgt og indstillet til prisen som Årets Politihund af landets leder af hundeafdelingerne og Politihundetjenesten.

7 tegn på demens hos hunde

09-09-2021 12:06, af Astrid Holtet

Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

10 grunde til hundens slikken

15-01-2016 10:36, af Tine Luther
Hunde slikker på hvad som helst af mange forskellige årsager. En hund plejer bl.a. sin pels og afslører sit humør med tungen, den viser sin kærlighed og sin plads i hierarkiet samt knytter bånd til sine hvalpe. Huffinton Post har opstillet ti grunde til, at hundens tunge er et vigtigt redskab.

Border collie overlevede livstruende mavedrejning

17-01-2025 08:04, af Cecilie Friis Amstrup

I næste nummer af HUNDEN kan du læse den rørende historie om tiårige Tiffanie, der overlevede mavedrejning og gennemgik en nøje planlagt genoptræning.