Monty vågner på den fugtige sofapude, som enten er tabt fra en lastbil eller glemt at blive samlet op til storskrald. Maven og poterne er våde. Den stride decemberblæst gør det absolut ikke nemmere at være agent gadehund.
Han havde taget en svømmetur i en nærliggende sø i går aftes for at få den værste stank væk. I dag kan han konstatere, at det har virket. Han kan endnu engang gå rank og stolt uden at tænke på, hvad de forbipasserende mon tænker om ham.
Han lunter atter engang hen til Slagter Flæske for at se, om den sorte bil kommer tilbage. Mens han venter, går han lidt rundt om butikken. Han er sulten.
I baggården forsøger han at finde nogle rester, der er smidt ud fra slagterbutikken. Han finder en skraldespand og lister låget af den. Det er ikke altid rart at være hund med en god lugtesans.
Men han er så sulten, at han alligevel kigger det fordærvede kød igennem. Synet er ikke fristende. Pludselig åbner en dør bag ham. En rødhåret dreng med fregner i hele ansigtet spørger Monty, hvad han dog laver.
Monty bliver flov. Han ved godt, at det ikke sømmer sig for en rigtig hund sådan at gå på rov i skraldespande.
Han lægger hovedet ned mellem sine forpoter i skam.
– Du skal da ikke spise af den gamle mad, her, lyder det fra den rødmossede dreng, der kaster en stor saftig bøf lige mod Montys gab.
Monty spiser bøffen med stor lyst. Bagefter er han så træt og mæt, at han vælger at udskyde sin mission til næste dag. Han går derfor tilbage til sin pude.
Netop som Monty er forsvundet ned mod puden i baggården, kommer to kendte skikkelser frem. Det er Molly og Peter, som er ved at hænge plakater op.
-----------
Æ F T E R LY S T:
Har du set vores hund som der hedder monty her eller et andet stæd så må du gerne ringe til våres mor eller våres far
Molly og Peter
----------
Under teksten er en blyantstegning af Monty og nederst står telefonnumrene på mor og far.
Plakaten hænger de op i telefonpælen lige uden for Slagter Flæskes butik.
– Det var den sidste, siger Peter trist
– Det var den sidste, gentager Molly
Sammen går de hjem
I dag går vi officielt den søde juletid i møde, og i den forbindelse er vi hos HUNDEN klar med en adventskalender på vores sociale medier. Hver søndag i advent får du derfor chancen for at vinde spændende præmier til dig og din hund.
Vind spændende præmier hver advent og alle dage frem til jule aften
Har du tænkt at din hund skulle forkæles med en julekalender fra Harald Nyborg denne december, så må du nok hellere lige læse med her
Det er ikke alle, der forstår Monty. Sådan er det nok at være hund
Det er 5. december. Det er værre med Montys poter, men hjælpen er på vej
Det er i dag den 2. december. Der er stadig lang tid til jul
Så sker der noget
Bliver Monty fundet i dag
Velkommen til vores julekalender. Det er i dag 1. december. Ikke alle ved, hvad det betyder
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Da jeg mistede min hund, Kimba, forventede jeg støtte fra min familie. I stedet blev jeg mødt med reaktioner, der forværrede min sorg.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Harris Jensen, hans hustru og deres engelske setter Bob nød fire dage i Rold Skov og den særlige stemning på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Et nyt internat i fredelige omgivelser skal give flere hunde og familiedyr en god start på næste kapitel. Med base i det tidligere pensionat styrker Dyreværnet sin indsats i Jylland.
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
De fleste hunde oplever at have dårlig mave flere gange i løbet af deres liv, men hvad kan man gøre når problemet opstår?