Julekalender: Montys jul - afsnit 13

13-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Molly og Peter savner Monty

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Monty vågner på den fugtige sofapude, som enten er tabt fra en lastbil eller glemt at blive samlet op til storskrald. Maven og poterne er våde. Den stride decemberblæst gør det absolut ikke nemmere at være agent gadehund.

Han havde taget en svømmetur i en nærliggende sø i går aftes for at få den værste stank væk. I dag kan han konstatere, at det har virket. Han kan endnu engang gå rank og stolt uden at tænke på, hvad de forbipasserende mon tænker om ham.

Han lunter atter engang hen til Slagter Flæske for at se, om den sorte bil kommer tilbage. Mens han venter, går han lidt rundt om butikken. Han er sulten.

I baggården forsøger han at finde nogle rester, der er smidt ud fra slagterbutikken. Han finder en skraldespand og lister låget af den. Det er ikke altid rart at være hund med en god lugtesans.

Men han er så sulten, at han alligevel kigger det fordærvede kød igennem. Synet er ikke fristende. Pludselig åbner en dør bag ham. En rødhåret dreng med fregner i hele ansigtet spørger Monty, hvad han dog laver.

Monty bliver flov. Han ved godt, at det ikke sømmer sig for en rigtig hund sådan at gå på rov i skraldespande.

Han lægger hovedet ned mellem sine forpoter i skam.

– Du skal da ikke spise af den gamle mad, her, lyder det fra den rødmossede dreng, der kaster en stor saftig bøf lige mod Montys gab.

Monty spiser bøffen med stor lyst. Bagefter er han så træt og mæt, at han vælger at udskyde sin mission til næste dag. Han går derfor tilbage til sin pude.

Netop som Monty er forsvundet ned mod puden i baggården, kommer to kendte skikkelser frem. Det er Molly og Peter, som er ved at hænge plakater op.

-----------

Æ F T E R LY S T:
Har du set vores hund som der hedder monty her eller et andet stæd så må du gerne ringe til våres mor eller våres far
Molly og Peter

----------

Under teksten er en blyantstegning af Monty og nederst står telefonnumrene på mor og far.

Plakaten hænger de op i telefonpælen lige uden for Slagter Flæskes butik.

– Det var den sidste, siger Peter trist

– Det var den sidste, gentager Molly

Sammen går de hjem

Læs også

Vind med HUNDENs adventskalender

01-12-2023 13:05, af Anne Cecilie Sohl

I dag går vi officielt den søde juletid i møde, og i den forbindelse er vi hos HUNDEN klar med en adventskalender på vores sociale medier. Hver søndag i advent får du derfor chancen for at vinde spændende præmier til dig og din hund.

Hunden.dks julekalender 2022

26-11-2022 15:36, af Maria Johansen

Vind spændende præmier hver advent og alle dage frem til jule aften

Harald Nyborg tilbagekalder julekalendere til hunde

13-12-2021 14:45, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Har du tænkt at din hund skulle forkæles med en julekalender fra Harald Nyborg denne december, så må du nok hellere lige læse med her

Julekalender: Montys jul - Afsnit 1

01-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Velkommen til vores julekalender. Det er i dag 1. december. Ikke alle ved, hvad det betyder

Julekalender: Montys jul - afsnit 4

04-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Afsnit 4 gør ondt i Montys poter

Julekalender: Montys jul - Afsnit 14

14-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Missionen må altså fortsætte

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

En euforisk weekend i mudder, motion og hundekærlighed

20-06-2025 06:23, af Julie Valentin Møland

K9Biathlon For Alle forvandlede Ledreborg Slot til Danmarks mest logrende festivalplads.

Se alle billederne fra Vejen

24-06-2025 14:10, af Cecilie Friis Amstrup

Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.

Vejen: Glad engelsk setter skrev historie

21-06-2025 20:39, af Cecilie Friis Amstrup

Den engelske setter Happy tog både dommer og publikum med storm og sikrede sig en historisk sejr som Best in Show ved DKK’s nordiske udstilling i solbeskinnede Vejen.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

Vejen: Unge talenter strålede i sommervarmen

21-06-2025 19:44, af Cecilie Friis Amstrup

Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.

Fra samojeder til showsuits med stil og power

26-06-2025 12:40, af Cecilie Friis Amstrup

Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer  hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.

Jagttræneruddannelse på hundens præmisser

19-06-2025 06:54, af John Frank Ahm

Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.

Indmønstrede gårdhunde er med til at sikre racens sundhed i fremtiden

18-06-2025 15:31, af Helene Riisgaard Pedersen

Mange hunderacer oplever problemer med indavl og genetiske sygdomme. For nationalracen den dansk/svenske gårdhund er løsningen heldigvis nærliggende. Gennem indmønstring af hunde uden stambog kan racen få tilført ny genetisk variation og dermed sikre en sund og robust fremtid for racen.

Vejen: Blændende borzoi viste vejen frem på første udstillingsdag

20-06-2025 20:04, af Cecilie Friis Amstrup

Fredagen i Vejen bød på solskin, hundeglæde og en energisk borzoi, der løb med dagens Best in Show-titel ved Dansk Kennel Klubs første udstillingsdag.