Molly, Peter og Monty er på vej hjem til mor og far. Da de når huset, er der fyldt med politibiler foran den lille villa.
– Hvad er der sket, udbryder Peter og sætter farten op.
De tre løber hen mod huset, op til hoveddøren, som bliver smækket op.
– Der er I, lyder det fra mor og far i kor, hvor har I været?
– Vi har bare fundet Monty, fortæller Molly.
– Vi har været så bange, fordi I har været væk så mange dage. Vi ringede til politiet, som hjalp os med at prøve at finde jer, siger mor.
– Men vi har fundet Monty, siger Molly.
– Det er også dejligt at have Monty hjemme igen, siger mor, nu kan det endelig blive jul.
Hele dagen fyldes med julehygge, lækre dufte, juletræspyntning og voldsom utålmodighed.
Om aftenen samles familien om det veldækkede spisebord. Andeskindet er sprødt, de brune kartofler er søde og klistrede og risalamanden har den perfekte konsistens.
– Det er noget værre noget med ham Torben Tæppetisser, siger mor til far.
– Hvad for noget, spørger Peter.
– Årh det er sådan noget voksensnak. Det forstår I ikke, siger far, nu skal vi danse om juletræet.
Da de obligatoriske omgange om træet er overstået, gør familien klar til at kaste sig over de mange pakker, da det pludselig banker på døren.
Peter og Molly styrter ud for at åbne døren, og der i døråbningen står selveste julemanden.
– Ho Ho HOoooo er der nogle søde børn her, spørger han.
Molly og Peter bekræfter, og de får en ordentlig omgang gaver af den gavmilde julemand. Han har også et stort kødben med til Monty, som allerede er i gang med at tygge sig igennem sit første ben.
– Jeg skulle hilse fra Carl, siger julemanden til Molly, Peter og Monty, inden han forsvinder ud i den nyfaldne sne.
En lysende sværm glider hen over himlen, mens en rumlende latter fylder lydtapetet over byen.
– Jeg elsker jul, siger Molly.
– Det gør jeg også, siger Peter.
– Jeg elsker kødben, tænker Monty, der lover sig selv, at han næste år ikke vil glemme, hvorfor julen er så fantastisk.
Azazel er fanget, forræderen tilgivet, og der er kakao og ro i julemandens kontor.
Men Lapis mangler stadig, og uden den kan julen ikke flyve.
Besætningen når julemandens slædehal, hvor julen endelig kan ses og mærkes.
Men da sækkepiben kalder Vitus frem som et billede, kalder den måske også noget langt værre.
Besætningen når julemandens slædehal, hvor julen endelig kan ses og mærkes.
Men da sækkepiben kalder Vitus frem som et billede, kalder den måske også noget langt værre.
Monty er for alvor kommet ud i den virkelige verden
Velkommen til vores julekalender. Det er i dag 1. december. Ikke alle ved, hvad det betyder
Molly og Peter savner Monty
Så sker der noget
Det er i dag den 2. december. Der er stadig lang tid til jul
I dette afsnit går det op for Monty, hvad jul er
Afsnit 4 gør ondt i Montys poter
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord
Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.
I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.
Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.
Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.
I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker