Julekalender: Montys jul - Afsnit 22

22-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Spoileralert: Monty bliver befriet i dag

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

En lang nat er overstået, og en ny plan har taget form. Hoben, Carl, Molly og Peter har i fællesskab fundet ud af, at tyskeren er vejen til Monty. De vil narre ham til at vise vej til Monty.

Igen står de mange mennesker samlet i træerne ved huset. Molly sniger sig langsomt op mod huset. Heldigvis er det mørkt, så hun kan nemt gemme sig. Hun går hele vejen rundt om huset, mens hun hvisker Montys navn.

Inde i det mørke rum er Monty mere end trist. Han har opgivet ethvert håb om at komme ud i virkeligheden igen. Han har ikke bevæget sig i utallige timer, da hans ene øre pludselig stritter direkte mod loftet.

– Moooooooonty, lyder det fra den anden side af væggen. Stemmen er helt svag, men Monty genkender den. Det er Mollys fine pigestemme.

Inden kroppen, når at reagere på kaldene, åbner Monty sin mund og begynder at gø for fulde hals.

Molly kaster sig i skjul, mens hun fortsætter med at hviske hans navn.

Resten af folkemængden har taget opstilling i træerne bag den sorte bil.

– VERDAMT, lyder det fra bilen, inden døren flyver op og den tyske vagt spæner gennem mørket, mens han bander Monty langt væk.

Han løber hen langs muren, sparker et gigantisk hul i den grå mur, flyver ind til Monty, som han på det uvenligste beder om at være stille.

Med det samme Monty ser hullet i muren, springer han gennem luften og ud gennem hullet. I springet rammer han tyskeren på skulderen, og tyskeren tumler om på betongulvet.

I hoben findes tre murere og to tømrere, som sammen får lappet hullet i en fart. Tyskeren er fanget og Monty er fri.

Den arrige tysker brøler fra sit fangenskab. Der lyder flere dunk, da han forsøger at sparke et nyt hul i muren, men ingen mennesker kan sparke huller i mure to gange. Det ved alle.

Monty springer hen til Molly og Peter, som begge får et kæmpe hundekram. Det bliver et hjerteligt gensyn mellem de tre.

Inde hos Torben Tæppetisser undrer han sig over, at Monty åbenbart er blevet meget sur i sit fangenskab,

Han slår det dog væk igen og fortsætter sit soloædegilde.

– Nu skal vi hjem, Monty, siger Peter.

Men Monty begynder at klynke.

– Vil du ikke hjem?

Monty skubber flere gange til dem med sin snude.

– Jeg tror, han vil vise os noget, siger Molly, kom vi følger efter ham.

Monty lunter op mod huset, finder et vindue og slår snuden mod ruden.

– Hvad er det, spørger Peter.

Monty slår tænderne mod ruden, så der lyder høje prik inde i stuen.

Torben Tæppetisser undrer sig over lydene og går op mod vinduet, fjerner kasserne og står nu ansigt til ansigt med hele hoben af mennesker. Flere af dem har taget mobiltelefonen frem for at lyse ind ad vinduet, så de bedre kunne se.

Det skarpe lys rammer fedtpletterne på Torben Tæppetissers kinder. Hoben ser den stolte hundeminister i underbukser og med kødbensfedt og -saft løbende ned ad kinderne.

Aldrig har han været så flov.

Hoben bryder sammen af grin. Flere fotograferer ministeren med deres telefoner. Han bliver rasende og spæner ud mod dem i de bareste underbukser.

– Giv mig de telefoner, råber han og løber efter de mange mennesker, der flygter ud i skoven sammen med Monty.

Læs også

Vitus og hundestjernen - 14. December

14-12-2025 09:00, af Anne Egede

Der er kun 10 dage til jul, og nissen Waldo McDaredevil har ledt desperat efter den hellige hjort i to uger uden at finde så meget som et spor.

Vitus og hundestjernen - 13. December

13-12-2025 09:00, af Anne Egede

Lucia-morgen bringer både lys – og fare.

Vitus og hundestjernen - 12. December

12-12-2025 09:00, af Anne Egede

Alt virkede fredeligt, da december begyndte. Men under nordlyset voksede en trussel frem, som kun de ældste skrifter havde advaret om.

Julekalender: Montys jul - afsnit 4

04-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Afsnit 4 gør ondt i Montys poter

Julekalender: Montys jul - afsnit 9

09-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er ikke alle, der forstår Monty. Sådan er det nok at være hund

Julekalender: Montys jul - Afsnit 21

21-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Bliver Monty fundet i dag

Julekalender: Montys jul - Afsnit 17

17-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Molly og Peter går nu i aktion

Julekalender: Montys jul - afsnit 8

08-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er en trist Monty, vi møder i dag

Julekalender: Montys jul - afsnit 13

13-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Molly og Peter savner Monty

Julekalender: Montys jul - Afsnit 5

05-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er 5. december. Det er værre med Montys poter, men hjælpen er på vej

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Rottweilers juleudstilling i Aunslevhallen – en festlig afslutning på udstillingsåret 2025

09-12-2025 19:00, af Kenneth Kammersgaard

Rottweiler Klubben Danmark samlede 28 ekvipager til en dag fyldt med julehygge, flot sportsånd og imponerende resultater.
 

Stærk klubånd og flot hundearbejde i Boxergruppe Sydkyst/Ishøj

08-12-2025 09:30, af Emma Fridolin Sørensen

Boxergruppe Sydkyst/Ishøj afholdt prøvedag den 6. december, og det blev en dag fyldt med engagerede medlemmer, flotte præstationer og masser af opbakning. Hele 10 hunde var tilmeldt, og både færdselsprøverne og lydighedsprøverne bød på solidt arbejde og god stemning. Læs om resultaterne og den imponerende indsats fra klubbens egne frivillige i vores fulde beretning.

K9 Biathlon for alle får nyt liv og åbner sæsonen med løb den 3. januar

K9 Biathlon for alle stod til at lukke, men fællesskabet og nye kræfter har vendt udviklingen. Nu fortsætter et af landets mest populære hundeevents alligevel, og første løb i den nye æra er allerede annonceret.

Læs om redningen, beslutningen bag og planerne for fremtiden hos K9 Biathlon for alle.

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

Det kimer nu - til juleudstilling i Tollerklubben

10-12-2025 12:00, af Lars Møller

Tollerklubben rundede udstillingsåret af med en festlig og flot juleudstilling i Vemmelevhallen.
Nye ansigter, stærke resultater og historiske præstationer prægede årets sidste show.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Vitus og Hundestjernen – 7. december

07-12-2025 09:00, af Anne Egede

På vej op gennem det mørke klokketårn møder Vitus både flagermus, en sulten slørugle og nye sandheder om den onde Azazel. Men da Tyto afslører, at ingen kan forlade kirkens område i live, står Vitus pludselig fanget i et mareridt uden udgang