Julekalender: Montys jul - Afsnit 23

23-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Kære Monty

Copyright Ridehesten.com

 

Hele natten er gået med at flygte i skovene omkring Torben Tæppetissers hjem. Da flokken endelig er sluppet af med den glubske minister, er solen så småt ved at stå op over byen. De skynder sig ind i Carl S. Juhls Ris&Grød.

– I behøver ikke låse døren, lyder det fra Carl, der sniger en lang slikstok frem fra under disken.

­– Med denne er vi sikre, siger han, men først skal vi tage hævn over hr. Tæppetisser.

Carl S. Juhl lægger alle billederne af Torben Tæppetisser op på sin hemmelige skærm, som måske bare er Facebook.

Og snart er det Torben Tæppetisser, der bliver jagtet gennem skovene af flokkevis af journalister.

Billederne går i den grad viralt, og Torben Tæppetisser får endelig den berømmelse, han altid har drømt om. Men det var vist ikke sådan, han havde forestillet sig det.

Om aftenen toner en brødebetynget Tæppetisser frem på de danske tv-skærme. Han er klædt i jakkesæt og skjorte.

– Hm Hmmm, siger han, Jeg har spist kødben, fortsætter han, mens man kan høre, at samtlige fotografer i rummet tager deres billeder i netop det sekund.

– Der er tale om en fejltagelse fra min side, og det er på ingen måder mit partis politik, at mennesket skal spise hundenes kødben. Jeg har handlet på egen hånd, siger han og slår fast, at alle hunde naturligvis får gratis kødben denne jul. Til sidst trækker han sig fra sin post, og afslører at han nu vil slå sig ned som kvægbonde i Timbuktu.

– Så er min mission slut, siger Carl S. Juhl og lægger slikstokken i en fordybning i disken, som passer præcis til stokken.

Med det samme falder væggene til siden. Butikken begynder langsomt at snurre rundt, hurtigere og hurtigere går det, indtil den vægløse butik hvirvler op mod himlen. Hele hoben, Molly, Peter og Monty kastes af og flyver ud mod skyerne, hvor de opsluges af et stort sort hul. Et drøn lyder over den lille by, inden alle på nær Carls S. Juhl lander på gaden foran Slagter Flæskes slagterbutik.

 

Læs også

Vitus og hundestjernen - 24. December

24-12-2025 09:00, af Anne Egede

Azazel er fanget, forræderen tilgivet, og der er kakao og ro i julemandens kontor.
Men Lapis mangler stadig, og uden den kan julen ikke flyve.

Vitus og hundestjernen - 23. December

23-12-2025 09:00, af Anne Egede

Besætningen når julemandens slædehal, hvor julen endelig kan ses og mærkes.
Men da sækkepiben kalder Vitus frem som et billede, kalder den måske også noget langt værre.

Vitus og hundestjernen - 22. December

22-12-2025 09:00, af Anne Egede

Besætningen når julemandens slædehal, hvor julen endelig kan ses og mærkes.
Men da sækkepiben kalder Vitus frem som et billede, kalder den måske også noget langt værre.

Julekalender: Montys jul - afsnit 12

12-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Monty har glemt, hvor han er

Julekalender: Montys jul - Afsnit 1

01-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Velkommen til vores julekalender. Det er i dag 1. december. Ikke alle ved, hvad det betyder

Julekalender: Montys jul - Afsnit 22

22-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Spoileralert: Monty bliver befriet i dag

Julekalender: Montys jul - afsnit 7

07-12-2019 19:20, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er blevet 7. december og Monty får for alvor et chok

Julekalender: Montys jul - afsnit 11

11-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Monty er for alvor kommet ud i den virkelige verden

Julekalender: Montys jul - afsnit 6

06-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er blevet 6. december, og Monty er en kende melankolsk

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.

Kampen for Islands nationalhund

16-03-2026 19:00, af Jørgen Metzdorff

Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.

Brugernes billeder: Sovestillinger

Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.

5 idéer til weekendture med hunden

Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.

Sidste chance: Skal din golden med til Golden Show Event?

Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.

Vinderne af fotokonkurrencen er fundet

19-03-2026 15:00, af Redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Fart, fokus og fællesskab på banen

21-03-2026 10:00, af Redaktionen

I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.

Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.

Forårsfornemmelser og hundeglæde i Bevtoft

Omkring 100 deltagere med deres firbenede makker havde i weekenden fundet vej til Bevtoft, hvor K9 Biathlon for Alle – Forårsfornemmelser blev afholdt. Løbet var årets tredje Mini Edition, og som altid var stemningen præget af fællesskab og masser af hundeglæde.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.