Julekalender: Montys jul - Afsnit 23

23-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Kære Monty

Copyright Ridehesten.com

 

Hele natten er gået med at flygte i skovene omkring Torben Tæppetissers hjem. Da flokken endelig er sluppet af med den glubske minister, er solen så småt ved at stå op over byen. De skynder sig ind i Carl S. Juhls Ris&Grød.

– I behøver ikke låse døren, lyder det fra Carl, der sniger en lang slikstok frem fra under disken.

­– Med denne er vi sikre, siger han, men først skal vi tage hævn over hr. Tæppetisser.

Carl S. Juhl lægger alle billederne af Torben Tæppetisser op på sin hemmelige skærm, som måske bare er Facebook.

Og snart er det Torben Tæppetisser, der bliver jagtet gennem skovene af flokkevis af journalister.

Billederne går i den grad viralt, og Torben Tæppetisser får endelig den berømmelse, han altid har drømt om. Men det var vist ikke sådan, han havde forestillet sig det.

Om aftenen toner en brødebetynget Tæppetisser frem på de danske tv-skærme. Han er klædt i jakkesæt og skjorte.

– Hm Hmmm, siger han, Jeg har spist kødben, fortsætter han, mens man kan høre, at samtlige fotografer i rummet tager deres billeder i netop det sekund.

– Der er tale om en fejltagelse fra min side, og det er på ingen måder mit partis politik, at mennesket skal spise hundenes kødben. Jeg har handlet på egen hånd, siger han og slår fast, at alle hunde naturligvis får gratis kødben denne jul. Til sidst trækker han sig fra sin post, og afslører at han nu vil slå sig ned som kvægbonde i Timbuktu.

– Så er min mission slut, siger Carl S. Juhl og lægger slikstokken i en fordybning i disken, som passer præcis til stokken.

Med det samme falder væggene til siden. Butikken begynder langsomt at snurre rundt, hurtigere og hurtigere går det, indtil den vægløse butik hvirvler op mod himlen. Hele hoben, Molly, Peter og Monty kastes af og flyver ud mod skyerne, hvor de opsluges af et stort sort hul. Et drøn lyder over den lille by, inden alle på nær Carls S. Juhl lander på gaden foran Slagter Flæskes slagterbutik.

 

Læs også

Vitus og hundestjernen - 10. December

10-12-2025 09:00, af Anne Egede

Vitus er udmattet, sulten og savner William. Men da mørket falder tungt over kirkegården, ændrer stemningen sig. 

Vitus og hundestjernen - 9. December

09-12-2025 09:00, af Anne Egede

Nisse-luftskibskaptajn Valstar Vovemod nyder friheden i sit elskede luftskib ”Julerosen”. Men midt i den stille aften falder en mystisk passager ned på fordækket, og pludselig er Valstar viklet ind i et drama, der ryster hele nissesamfundet. Noget er galt. Og de onde er på vej til at vinde.

Vitus og Hundestjernen – 8. december

08-12-2025 09:00, af Anne Egede

Modet vender tilbage til Vitus, da hundenes hyl fylder natten – men sandheden om Hundestjernen, Azazel og den kommende kamp mørkner hurtigt udsigten. Og mens sulten driver Vitus og hans nye venner ned fra tårnet, venter faren lige uden for kirkens trygge mure

Julekalender: Montys jul - afsnit 12

12-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Monty har glemt, hvor han er

Julekalender: Montys jul - afsnit 11

11-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Monty er for alvor kommet ud i den virkelige verden

Julekalender: Montys jul - Afsnit 21

21-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Bliver Monty fundet i dag

Julekalender: Montys jul - afsnit 4

04-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Afsnit 4 gør ondt i Montys poter

Julekalender: Montys jul - afsnit 6

06-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er blevet 6. december, og Monty er en kende melankolsk

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

K9 Biathlon for alle får nyt liv og åbner sæsonen med løb den 3. januar

K9 Biathlon for alle stod til at lukke, men fællesskabet og nye kræfter har vendt udviklingen. Nu fortsætter et af landets mest populære hundeevents alligevel, og første løb i den nye æra er allerede annonceret.

Læs om redningen, beslutningen bag og planerne for fremtiden hos K9 Biathlon for alle.

Stærk klubånd og flot hundearbejde i Boxergruppe Sydkyst/Ishøj

08-12-2025 09:30, af Emma Fridolin Sørensen

Boxergruppe Sydkyst/Ishøj afholdt prøvedag den 6. december, og det blev en dag fyldt med engagerede medlemmer, flotte præstationer og masser af opbakning. Hele 10 hunde var tilmeldt, og både færdselsprøverne og lydighedsprøverne bød på solidt arbejde og god stemning. Læs om resultaterne og den imponerende indsats fra klubbens egne frivillige i vores fulde beretning.

Ny funktion i hundeweb giver bedre overblik over din hunds sundhedsdata

30-01-2025 12:06, af Cecilie Friis Amstrup

Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

Vitus og Hundestjernen – 2. december

02-12-2025 14:00, af Anne Egede

Efter en nat med uhyggelige lys og rødglødende øjne vil Vitus helst blive i sengen. Men i haven venter nye spor og et møde bag egetræet, der afslører, at natten måske slet ikke er forbi. 

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Del dine historier og nyheder med hunden.dk

Fællesskabet vokser, når vi deler. Bidrag med jeres historier og vær med til at forme hundelivet i Danmark.